Тема |
Розв‘язування розрахункових задач: Обчислення за хімічною формулою маси даної кількості речовини і кількості речовини за відомою масою. |
Мета |
- Узагальнити та систематизувати знання про молярну масу речовини та кількість речовини; - розвивати навички розв‘язування задач з використанням понять маси, молярної маси та кількості речовини; розвивати вміння аналізувати умови задач та знаходити раціональні шляхи розв‘язку; - виховувати риси організованості, взаємодопомоги; на основі використання міжпредметних зв‘язків сприяти формуванню в учнів елементів наукового світогляду. |
Обладнання та матеріали |
Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, комп’ютер. Збірники задач: С.П. Кукса «600 задач з хімії» Слєта Л.О. «1001 задача з хімії» - Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2006, (тема з цього збірника роздрукована як дидактичний матеріал). |
Базові поняття й терміни |
Атом, молекула, кількість речовини, моль, відносні атомна й молекулярна маси, молярна маса, число атомів. |
Тип уроку |
Урок застосування знань, умінь і навичок. |
Форми й методи |
Робота біля дошки, робота з обдарованими учнями за додатковими завданнями, робота в малих групах, гра «Хімічна естафета», прийом «Взаємоперевірка» |
Структура уроку
ХІД УРОКУ
І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота біля дошки.
Для обдарованих учнів додаткові завдання:
Слєта Л.О. 1001 задача з хімії - № 136, 137, 138, 142.
№ 136.
Визначте кількість речовини Цинку в зразку масою 2,6 г.
№ 137.
Визначте масу натрій йодиду, якщо кількість речовини його складає 0,04 моль.
№ 138.
Розрахуйте молярну масу речовини А, якщо відомо, що 0,2 моль її мають масу 24 г.
№ 142.
Яка кількість молекул міститься в 200 г води? Обчисліть масу однієї молекули води.
IІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота в малих групах
Учні класу об’єднуються в групи по 4 особи і виконують тренувальні вправи.
Кожна група учнів отримує індивідуальне завдання.
Консультанти допомагають кожному учневі своєї групи.
1група)
с. 16 (№ 64) Збірник задач: С.П. Кукса «600 задач з хімії»
Яка кількість речовини міститься в 180 г води ?
2 група)
(№ 65)
Яку масу матиме мідна деталь, кількість речовини Купруму у якій 25,6 моль?
З група)
(№ 66)
Яку масу матиме сірка кількістю речовини 0,15 моль?
4 група)
(№ 67)
Скільки моль становитиме 490 г купрум (ІІ) гідроксиду, Cu(OH)2 ?
5 група)
(№ 75)
Скільки молекул йоду міститься у зразку масою 10,16 г.
6 група)
(№ 80)
У якій кількості купрум (ІІ) гідроксиду Cu(OH)2, міститься стільки молекул, скільки атомів міститься в 12,8 г міді?
7 група)
(№ 83)
У якій кількості води міститься стільки молекул, скільки їх у 3,92 г сульфатної кислоти H2SO4?
Після виконання роботи представник від кожної групи розв’язує задачу на дошці.
Весь клас слухає. Якщо зустрічаються неточності, помилки, учні класу виправляють їх.
Гра «Хімічна естафета»
Групи отримують таблицю з завданнями (див. Додаток № 1)
Обчислити кількість молекул і кількість речовини в певній масі речовини.
Перевірка виконаного завдання (проектується на екран).
Спікери груп обмінюються картками і перевіряють завдання іншої групи.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
3. Підготувати повідомлення «Історична роль закону Авогадро».
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Питання:
Додаток № 1
Обчислити кількість молекул і кількість речовини в певній масі речовини.
Хімічна формула речовини |
Маса речовини |
Кількість речовини |
Кількість молекул речовини |
1. CaO |
21,6 |
|
|
2. CO2 |
142 |
|
|
3. FeO |
112 |
|
|
4. CuO |
54,6 |
|
|
5. CO |
71,3 |
|
|
6. SO2 |
80,5 |
|
|
7. MgO |
35,9 |
|
|