Урок " Узагальнення знань про види речення за метою висловлювання"

Про матеріал
Узагальнити знання учнів про види речень за метою висловлювання, закріпити навички правильного інтонування речень; розвивати мову, увагу, інтерес до вивчення мови, уміння аналізувати; виховувати старанність, самостійність; почуття доброти; вдосконалювати навички роботи в групі, в парі.
Перегляд файлу

Тема.  Узагальнення  знань про види речення за метою висловлювання.

Мета: узагальнити знання учнів про  види речень за метою висловлювання, закріпити навички правильного інтонування  речень; розвивати мову, увагу, інтерес до вивчення мови, уміння аналізувати; виховувати старанність, самостійність; почуття доброти; вдосконалювати навички роботи в групі, в парі.

Обладнання: презентація до уроку, сніжинки, таблиця.

Тип уроку: закріплення знань.

  

Хід уроку.

І Організаційний момент.

Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться всі до мене.

Посміхніться і до себе.

Поверніться привітайтесь : « Добрий день!»

            

 

Сьогодні ми на уроці працюємо під таким девізом:

Працюємо дружно, плідно, сумлінно, щоб знати тему на відмінно.

 

З нами подорожує героїня відомої казки Ганса Крістіана Андерсена « Снігова королева»  Гєрда. Ми будемо допомагати їй зустрітися з Каєм.

А щоб Гєрда та Кай зустрілися нам треба виконати завдання Снігової Королеви.                      

ІІ Актуалізація опорних знань.

     Діти, ви спостерігали за сніжинками. Вони всі як витвір мистецтва. Кожна лінія витончена, рівненька і на хвилинці каліграфії будемо писати охайно, розбірливо, красиво.

  1. Каліграфічна хвилинка.

Р Р р р Рр ре еч че ен ня

     Яке слово можна скласти ?( речення)

Я записую на дошці

     Зверніть увагу на правопис слова речення. Воно пишеться з двома буквами  « ен» і після «че» пишемо букву е.

  1. Кросворд «Види речення»

Давайте пр игадаємо яку тему ми вивчили? ( речення)

-         Я пропоную вам розгадати кросворд.

  1. Вид речення в яких про щось розповідається.( розповідні)
  2. Тип речення за інтонацією в кінці якого стоїть знак оклику.

( окличні)

  1. Тип речення за інтонацією в кінці якого стоїть крапка. (неокличні)
  2. Речення , які висловлюють спонукання до дії: прохання, вимога.

(спонукальні)

  1. Вид речення в яких про щось запитується. ( питальні)

 

ІІІ. Закріплення та актуалізація знань.

-         Снігова Королева роздула всі слова. Допоможіть Герді зібрати їх в речення.

  1. Гра « Збери речення»

зима, прийшла, холодна

     Складіть з цих  слів речення. Запишіть.

( Прийшла холодна зима.)

     Яке це речення? ( розповідне)

     Який розділовий знак ви поставили в кінці речення? ( крапку)

     Утворіть з розповідного питальне речення.

(Яка прийшла зима?)

     Яке це речення? ( питальне)

     Який розділовий знак ви поставили в кінці речення? ( ?)

     Запишіть.

  1. Поставте розділові знаки. Гра «Загублені розділові знаки»

Білий сніг укрив всю землю Підгодовуйте птахів узимку Що робить ведмідь взимку

     Хто мені нагадає, які бувають речення за метою висловлювання? ( за метою висловлювання речення бувають розповідними, питальними, спонукальними) .

     Які бувають речення за інтонацією? ( окличні, неокличні)

  1. Впізнай за інтонацією.

 

     А зараз впізнайте , яке це речення за інтонацією?

Ой, яка ялинка в нас ( !)

     Прочитайте це речення. Який розділовий знак ви поставите?

     Яке це речення за інтонацією? (окличне)

     Прочитайте наступне речення.

Скільки сяє тут прикрас (!)

     Який розділовий знак ви поставите?

     Яке це речення за інтонацією (окличне)

Ми зібралися юрбою (.)

     Який розділовий знак ви поставите?

     Яке це речення за інтонацією (неокличне)

Рік Новий зустріти час (!)

     Який розділовий знак ви поставите?

     Яке це речення за інтонацією (окличне)

     Запишіть цей віршик.

     Словникова робота «Юрба» дібрати близьке за значенням. ( група, гурт)

     Зробимо звуковий аналіз цього слова.

 

Наближається свято Нового Року. За японським календарем кожен рік символізує якусь тваринку. Ми проводжаємо рік змії і зустрічаємо рік блакитного коня.

Час прийшов для відпочинку

Проведем фізкультхвилинку

 

                                

  1. Робота за підручником.

     Яке свято ми святкували 19 грудня?

     19 грудня ми святкували свято св. Миколая . Всім слухняним діткам, які робили добрі вчинки св. Миколай приніс подарунок. Але добро треба робити завжди.

     Відкрийте свої підручники на с.97 , впр. 251

     Прочитайте текст.

     З яких частин він складається?

     Прочитайте зачин, зверніть увагу на всі речення у цій частині.

     Які це речення? ( Питальні)

     Прочитайте основну частину.

     Які речення використовує автор у цій частині? ( розповідні)

     Прочитайте кінцівку тексту.

     Яке це речення за метою висловлювання? ( спонукальне)

     Як ви розумієте вислів: « Учіться добра!»? ( Бути добрими, не ображати один одного, жити в злагоді з оточуючими людьми, нікому не робити зле.)

     З основної частини тексту спишіть перше речення.

- Назвіть слово яке виражає  прохання ( будь ласка)

- Ми вживаємо це слово коли звертаємось до людини.

Це слово складається з двох слів будь ласка. Коли це слово стоїть в середині  речення воно виділяється комами.

    Є слова звертання. Ми їх вживаємо коли звертаємось до когось.

Наприклад: Галинка – Галинко;

А як ви звернетесь до мами? Мама-мамо

                                                  Тато – тату

    Знаючи це давайте подивимось як виконати домашнє завдання.

С. 98, впр. 255.

    Прочитайте речення.

    Які це речення за метою висловлювання?

    Перебудуйте розповідні речення на спонукальні за зразком.

-         Ми виконали всі завдання Снігової Королеви і Гєрда знайшла Кая.

 

IV. Підбиття підсумків. Рефлексія.

-         Тож запам’ятайте які речення є за метою висловлювання.

 

     Цвітуть сади. Шумлять гаї.

Це речення розповідні.

Розкажуть щось тобі й мені,                               

І крапку ставимо в кінці.

 

     Куди ідеш? Ким хочеш стати?

Питальні мусять запитати.

І ти пізнаєш їх умить:

Питальний знак в кінці стоїть.

 

     Слухняним будь. Люби свій край.

Батькам завжди допомагай.

Це спонукальні. В них для нас –

До дії заклик чи наказ.

 

     Як гарно тут! Як любо жити!

В кінці знак оклику стоїть.

Окличні речення оці –

Виразні, гарні, і дзвінкі!

 

 

 

Знає кожен з нас чудово – не прожити нам без ……..(мови)

Щоб розумним і мудрим стати, треба рідну мову…..(знати)

А щоб вміти говорити, треба рідну мову ……(вчити)

 

Хай буде у вас нових друзів багато.

Всі мрії здійсняться в казковеє свято

Радійте і будьте здорові й веселі

 Хай щастя панує у кожній оселі !!!

 

Домашнє завдання

С. 98, впр. 255

Повторити правила з розділу « Речення»

 

 

 

 

 

 

 

Гра « Збери слово»

Запишіть слова

Рак, день, піч, море, насіння, питання, подвір’я.

Підкресліть у першому слові – першу букву, 2-2,3-3,4-4,5-5,6-6,7-7.

З підкреслених букв  утворіть слово. ( речення)

Гра « Виправ помилки»

-         Слова, зв’язані за змістом, називаються текстом?(реченням)

-         Речення виражає незакінчену думку. (закінчену)

-         Речення, в якому про щось розповідається називається питальним?( розповідним)

-         Речення, в якому про щось запитується називається спонукальним.( питальним)

-         Речення, в якому висловлюється спонукання називається розповідним.(спонукальним)

Гра « Який потрібен знак?»

Я читатиму речення , а ви показуватимете розділовий знак який потрібно поставити в кінці речення.

У лісі з дерев опадає листя.

Бережіть рідні ліси!

На яких деревах ростуть шишки?

Іванкові подарували цікаву книжку.

Яку книжку ти зараз читаєш?

Добре вчіться, діти!

-         Назвіть речення зі звертанням.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Федорченко Наталія Анатоліївна

вчитель початкових класів

 

 

.

 

doc
Додано
1 жовтня 2023
Переглядів
308
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку