Урок української мови
Тема. Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е , и в корені слова.
Мета: узагальнити знання учнів про наголошені і ненаголошені склади, правопис слів з ненаголошеними голосними е, и; закріплювати вміння визначати наголошений склад, перевіряти написання букв е, и в корені слова, добирати споріднені слова; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати навички зв’язного мовлення, пам’ять, уважність збагачувати словниковий запас учнів; виховувати естетичні смаки, любов та бережливе ставлення до живої природи, а саме перших весняних квітів.
Обладнання: Червона книга України; малюнки із зображенням дівчинки-Весни, лисиці, весняних квітів (підсніжник, сон-трава, шафран, нарцис, конвалія, ряст), ключ Весни, ребус; перфокарти; картки для роботи в парах (з контролем), картки зі словами для роботи над деформованим реченням; сигнальні картки (Е – И); таблиці «Я знаю …», «Я вмію …», «Я ціную …».
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Встаньте, дітки, ви рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Усміхніться ви до мене,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Всім присутнім ми зичим здоров’я й добра!
А тепер до роботи нам братись пора!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ось красунечка-Весна
До вас в гості вже прийшла.
(На дошці малюнок дівчинка-Весна.)
(Запис на дошці)
Гей, квіти в…сняні,
В…селі, кохані.
З-під л…сточка виходьте,
Голівки підводьте!
ІІІ. Узагальнення знань, умінь та навичок учнів.
У проміннях сонця ніжних,
Край веселого струмка,
Білий, росяний підсніжник
Раптом блиснув з-під листка.
(На дошці малюнок підсніжника.)
Учень: Своїм гострим, як спис, листом, підсніжник про-
биває землю, торішнє листя, навіть, сніг. Таку велику си-
лу йому дає мати-цибулинка, з якої він проростає. Ні в
якому разі, малята, не виривайте підсніжники з цибулин-
кою! У народі його називають сніговим дзвіночком. Під-
сніжник перебуває під загрозою зникнення, тому занесе-
ний до Червоної книги України.
______________________________________________________
в вв ве ес на ли ця
- Запишіть красиво й каліграфічно слова весна, лисиця.
- Яку букву е чи и напишемо у цих словах? Чому?
- Поставте наголос, поділіть слова на склади.
- Назвіть наголошений склад, ненаголошений склад у кожному слові.
- Доберіть запишіть споріднені слова, виділіть корінь:
І варіант – до слова весна (веснонька, веснянка, весняний);
ІІ варіант – до слова лисиця (лис, лисячий, лисонька).
І варіант - звуко-буквений розбір слова лисиця;
ІІ варіант - звуко-буквений розбір слова веснянка;
(Самоперевірка)
Ще холодні в лісі ранки,
Сніг ще в лузі дотліва;
Та розкрила на світанку
Сині очі сон-трава.
На дошці малюнок сон-трави.)
Учень: У сон-трави багато народних назв. І дзвіночок,
і сон-зілля, і сончик. Ця квітка вся покрита волосками,
тому її називають ще … бобриком. Сік цієї чарівної квітки
містить отруту. Але сон-трава така незвичайна, що важко
не втриматися, аби її не зірвати. Тому сон-трава під загро-
зою зникнення і занесена до Червоної книги України.
(Робота в парах. Взаємоперевірка.)
Він на інших геть не схожий:
Кучерявий ряст, пригожий.
Розстеля під голе віття
Фіолетове суцвіття.
(На дошці малюнок рясту.)
Учень: Ряст ціниться як ранньовесняний медонос. Рослину масово збирають у букети, часто вириваючи разом з бульбами. Це призводить до її масового знищення. Тому ряст потребує охорони, його занесено до Червоної книги України.
(Заслуховую роботу 1-2 пар, оцінюю.)
Зразок картки:
С…ЛО - _____ , СЕЛО – СЕЛА,
Л…СТОК - _____ , ЛИСТОК – ЛИСТ,
ГР…ЧАНИЙ - _____ , ГРЕЧАНИЙ – ГРЕЧКА,
Н…ЗЬКИЙ - _____ , НИЗЬКИЙ – НИЗЬКО.
Зразок картки:
З ___ РНО Р ___ БРО
С ___ РИЙ К ___ СЛИЦЯ
В ___ СЛО Х ___ ЖАК
З ___ МА С ___ НИ
Я весняна квіточка – шафран.
І для себе цілу зиму шила сарафан.
Не один, а три їх маю:
Рідко жовтий одягаю,
Фіолетовий – частіше.
Ну, а в білім сарафані
Я ходжу найрідше.
(На дошці малюнок шафрану.)
Учень: Виявляється, шафран буває не тільки фіолетового
кольору, а ще й жовтого, і білого. Ранньої весни дуже багато букетиків цього цвіту продається на базарах. Але їх не можна виривати, бо шафран занесено до Червоної книги.
(1 учень працює біля дошки, решта - в зошитах. Самоконтроль.)
(Перевірка роботи.)
Фізкультхвилинка
(Під музичний супровід діти виконують танок „Подоляночка”)
Струнка ніжка,
Чарівна усмішка,
Білий комірець,
Мій аромат – краси вінець!
(На дошці малюнок нарциса.)
Учень: Нарцис – найулюбленіша квітка англійців, та не
менше в нас, українців. В Карпатах є, навіть, ціла нарцисо-
ва долина. Але не так уже чудово живеться нарцисам, їх у
природі все меншає, тому вони перебувають під охороною
держави і занесені до Червоної книги України.
ГЛИБОКА, ВЕСЕЛА, ЖИТТЯ, ДИХНУЛА, ВЕРБА, БЕРЕЗЕНЬ, ВИСОКА.
Лимон, весна, апельсин, абрикос, весняночка,
зеленіють, дитина, глибока, ясен, крижина.
ЛИМОН АПЕЛЬСИН
АБРИКОС ДИТИНА
ЯСЕН
Я конвалія ніжна, така білосніжна.
Маленька, тендітна, ласкава, привітна.
Послухай, як срібно звучить голосок –
Не треба, не треба зривати квіток.
(На дошці малюнок конвалії.)
Учень: Назва «конвалія» в перекладі з латинської мови означає «лілія, яка цвіте у травні». Коли вона відквітне, утворюються ягідки, які є отруйними. Але з квітів конвалії виготовляють цілющі ліки від хвороб серця. Конвалія знаходиться під загрозою знищення і занесена до Червоної книги.
Достатній рівень
Благослови, мати, весну зустрічати,
Веснянками, гаївками її привітати.
Пташок викликаю з теплого краю.
Летіть, соловейки, на нашу земельку.
Високий рівень
1) стали, Вже, і, л...сточки, з...лененькі, трава
(Вже листочки і трава стали зелененькі.)
2) пр…рода, від, Пробудилася, сну, з…мового
(Пробудилася природа від зимового сну.)
(Веселе проміння з небес засміялось.)
ІV. Підсумок уроку
- Діти, лисичка не навмисне взяла ключика. Вона теж любить весну-красну і хоче аби вона скоріше прийшла, тому і повертає нам ключик Весни.
- Давайте подивимося, якого він кольору?
- Яку букву е чи и треба писати у слові зелений? Чому?
- Весна – чудова пора року, адже все пробуджується, оживає. Вона приносить красу, а ми повинні навчитися її бачити. Назви, яких квітів, занесених до Червоної книги України, ви запам’ятали на сьогоднішньому уроці?
Не рвіть трави товсті жмути,
Не рвіть в букети квіти,
Все, що навколо бачиш ти,
Рости повинно й вічно жити.
Ось закінчився урок
І дзвенить для всіх дзвінок!
Працювали добре, друзі,
Відпочиньте ж по заслузі!
V. Домашнє завдання
Високий рівень: підготувати словниковий диктант із 12 слів на правопис
ненаголошених е, и в коренях слів.
Достатній рівень: виконати вправу 157, с.68.
С.45,47,56 - повторити правила
1