Узагальнення знань з теми «Біорізноманіття»
Цілі уроку: • освітня: узагальнити і закріпити знання про різноманіття організмів різних систематичних груп на планеті Земля;
• розвивальна: розвивати вміння використовувати раніше вивчену інформацію, аналізувати, зіставляти та робити висновки;
• виховна: виховувати дбайливе ставлення до різноманіття організмів у живій природі.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ОБГОВОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ТЕМИ
Питання для бесіди
1. Чим відрізняються між собою віруси, прокаріотичні та еукаріотичні організми?
2. Які систематичні групи рослин вам відомі? За якими ознаками відносять рослини до кожної з них?
3. Які систематичні групи грибів ви знаєте? За якими особливостями будови можна визначити належність організму до певної групи?
4. На конкретних прикладах доведіть різноманітність безхребетних тварин.
5. Назвіть основні класи хребетних тварин. За якими ознаками визначається належність живого організму до кожного з них?
ІІІ. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ (робота за варіантами)
1 варіант
І. Виберіть одну правильну відповідь
ІІ. Розташуйте біологічні об'єкти в порядку зростання їх рівня організації.
а). б). в). г).
ІІІ. Схарактеризуйте вірус за наведеними ознаками
Нуклеїнова кислота |
Будова |
Захворювання |
|
|
|
2.РНК |
|
2.гепатит |
|
|
|
ІV. Підпишіть назви компонентів клітини бактерії. Який компонент не позначений на малюнку
2 варіант
І. Виберіть одну правильну відповідь
1. Яка з наведених ознак живого згадується в наступному твердженні: «клітини кишкової палички в оптимальних умовах діляться приблизно кожні 30 хвилин» а). ріст; б). розмноження; в). самооновлення; г). подразливість
2. Морфологічний критерій виду визначає подібність у групи організмів а). кількості пальців на задніх кінцівках; б). кількості генів у 21-ій хромосомі; в). кров'яного тиску в стегновій артерії% г). просторової структури гемоглобіну
3. Проаналізуйте твердження про сталий розвиток. Чи є поміж них правильні
І. Для досягнення сталого розвитку людству потрібно обмежити народжуваність.
ІІ. На шляху до сталого розвитку все ширше мають застосовуватися відновлювані джерела енергії.
а). лише І; б). обидва правильні; в). лише ІІ; г). жодного правильного.
4. Гени стійкості до антибіотиків передаються між клітинами бактерій завдяки а). вертикальному перенесенню генів; б). спорам; в). гаметам; г). плазмідам.
5. Серед наведених ознак виберіть ту, що НЕ є пристосуванням до польоту а). відсутність зубів; б). повітряні мішки; в). кістки з порожнинами всередині; г). наявність печінки.
6. Зображена форма бактерій має назву а). стафілококк; б). бацила; в). спірохета; г). стрептококк
7. У грибів і тварин спільною є а). здатність утворювати поживні речовини з неорганічних; б). наявність клітинної стінки з хітину; в). здатність здійснювати зовнішнє травлення; г). відсутність клітинної стінки
8. Розгляньте зовнішній вигляд вірусу й укажіть його можливе застосування а). лікування діабету; б). лікування інфекційних хвороб; в). знищення інших вірусів; г). знищення гризунів-шкідників.
ІІ. Розташуйте біологічні об'єкти в порядку зменшення їх рівня організації.
а). б). в). г).
ІІІ. Виберіть правильні твердження про організм на поверхні гілки
Складник |
Живлення |
Значення |
|
|
1.утворення ґрунту |
|
2.гетеротрофне |
2.утворення антибіотиків |
3.рослина |
3. автотрофне і гетеротрофне |
3.здійснення нітрифікації |
ІV. Підпишіть назви компонентів вірусної частинки