Тема: Узагальнення знань з теми «Хімічні реакції»
Мета: повторити, систематизувати, узагальнити та розширити знання учнів про хімічні реакції, покращити вміння аналізувати факти і робити висновки; активізувати пізнавальну діяльність учнів, формувати вміння діяти в нестандартній ситуації, розвивати фантазію учнів.
Обладнання: картки із завданнями, чотирикольорові сигнальні картки.
Тип уроку: узагальнення знань.
Форма уроку: урок-гра «Перший мільйон»
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас незвичний урок. Ми проведемо його у формі інтелектуальної гри «Перший мільйон». Для цього нам потрібен один статист, який буде проводити підрахунки та ще один помічник.
У грі беруть участь 10 учасників, які виконують завдання відбіркового туру. Учасник, який першим виконає завдання, продовжує гру. Перед ним почергово кладуть картки із запитаннями. Для учнів класу ці запитання проектуються на екран.
Умови гри.
Оцінювання виграшу.
№ п/п запитання |
Сума виграшу |
Залікові бали |
1 |
150 |
1 |
2 |
300 |
2 |
3 |
600 |
3-4 |
4 |
10000 |
5 |
5 |
25000 |
6 |
6 |
50000 |
7 |
7 |
125000 |
8 |
8 |
250000 |
9 |
9 |
500000 |
10-11 |
10 |
1000000 |
12 |
а) допомога друга (учасник гри може звернутися, до будь-якого учня класу протягом 1 хвилини);
б) допомога залу (в залі всі учні мають 4- кольорові сигнальні картки:
відповідь а) – червона картка;
відповідь б) - зелена картка;
відповідь в) - жовта картка;
відповідь г) - синя картка.
Учні піднімають картки, статист та його помічник ведуть підрахунки).
5. В будь-який момент учасник може припинити гру і взяти виграш. Але лише до того, як відповість на запитання. Якщо він дав неправильну відповідь, втрачає всі бали, крім неспалимої суми.
Варіант 1
Відбірковий тур.
Розмістіть реакції в такому порядку: спочатку реакція розкладу, потім сполучення, заміщення, обміну:
а)СаО + Н2O→ Са(ОН)2;
б) Zn + Н2SO4 → Zn SO4 + Н2↑;
в) СаСОз → СаO + СO2↑;
г)СaО + 2НСl → СаСl2 + Н2O.
Сu (ОН)2 + 2НNO3 → Сu (NO3)2 + 2Н2O
а) сполучення; в) заміщення;
б) розкладу; г) обміну.
а) Н3РО4 + NaOH → Na3PO4 + H2O;
б) Mg + О2 → MgO ;
в) Mg + HCl → MgCl2 + H2 ↑;
r) NaOH + HCl → NaCl + H2O.
а) 2СО + O2 = 2СO2 ; ∆ Н= -564кДж;
б) С + Н2O = СO + Н2; ∆Н = +131,4кДж;
в) 2NH3=N2 + 3Н2 ; ∆Н = +46,2 кДж.
а) збільшити ступінь подрібнення;
б) збільшити концепцію вихідної речовини;
в) збільшити температуру;
г) змінити агрегатний стан речовини.
а) рівновага зміститься вліво;
б) рівновага зміститься вправо;
в) стан рівноваги не зміниться.
а) Н3РO4 + 3NaOH = Na3PO4 + 3H2O;
б) 2Mg + O2 = 2MgO;
в) 2СО = СO2 + С;
г) Ba(NO3)2 + K2SO4 = BaSO4 + 2KNO3.
KCl + AgNO3 = AgCl + KNO3?
а) виділення газу;
б) випадання осаду;
в) виділення великої кількості енергії;
г) утворення малодисоційованої речовини..
а) NaNО3; в) СаСО3;
б) Na2SО4.
С + С02 = 2СО; ∆Н = +119,8 кДж?
а) підвищення Т і підвищення Р;
б) підвищення Т і зниження Р;
в) зниження Т і підвищення Р;
г) зниження Т і зниження Р.
а) 2СО + О2 = 2СО2;
б) СО2 + С = 2СО ;
в)С + О2 = СО2.
Варіант II.
Відбірковий тур.
Розмістіть дані реакції по порядку: спочатку реакція обміну, потім сполучення, заміщення, розкладу:
а) SО2 + Н2 → H2SО3;
б) Na2SO4 + BaCl2 → BaSO4↓ + 2NaCl;
в) Mg + HCl → MgCl2 + Н2↑;
r) Cu(OH)2 → CuO + H2O ;
NO + NO2 → NO3
а) заміщення; в) сполучення;
б) розкладу; г) обміну.
а) Na2O + Н2O → NaOH;
б) Al + Cl2 → AlCl3;
в) Al + HCl→ AlCl3 + H2↑;
г) KCl + AgNO3 → AgCl3 + KNO3 .
а) 2С + O2 = 2СО ; ∆Н = -221кДж;
б) СаСОз = СаО + СО2 ; ∆Н = +157кДж;
в) 4Р + 5О2 = 2Р2О5 ; ∆Н = -3010кДж;
г) Н2 + І2 = 2НІ ; ∆Н = +52кДж.
Сu(ОН)2 → СuO + Н2O ?
а) ступінь подрібнення;
б) збільшити концентрацію;
в) збільшити температуру;
г) змінити агрегатний стан речовини.
∆Н = -393кДж, якщо знизити температуру?
а) рівновага зміститься вліво;
б) рівновага зміститься вправо;
в) стан рівноваги не зміниться.
а) випадання осаду;
б) виділення газу;
в) виділення великої кількості енергії;
г) утворення малодисоційованої речовини.
а) ВаСl2 + Н2SO4 = ВаSO4 + 2НСl ;
б) 2КОН + ВаСl2 = Ва(ОН)2 + 2КСl ;
в) Mg (ОН)2 + 2НСl = MgСl2 + 2Н2O ;
г) Mg + 2НСl = MgСl2 + Н2↑.
а) СuСl2 : б) Nа2SO4 : в) Nа2СO3
а) підвищення Т і підвищення Р;
б) підвищення Т і зниження Р;
в) зниження Т і підвищення Р;
г) зниження Т і зниження Р.
а) СuО + Н2 = Сu + Н20;
б) N2 + O2 = 2NO;
в) FeO + CO = Fe + СO2.
Варіант III.
Відбірковий тур.
Розмістіть дані реакції в такому порядку: спочатку реакція обміну, потім розкладу, заміщення, сполучення:
а) HCl + KOH → KCl + Н2O;
б) Fe + CuSO4 → FeSO4 + Cu;
в) Ag(NO3)2 → AgO + N2O5;
г) 2CO + O2 → 2CO2.
NH 4 NO 2 → 2Н2O + N2
а) сполучення; в) заміщення;
б) розкладу; г) обміну.
а) Zn + CuSO4 → ZnSO4 + Cu
б) Cu(OH)2 → CuO + H2O
в) CaO + H2SO4 → CaSO4 + H2O
г) C + O2 → СO2
а) Н2O + С = СО + Н2 ; ∆H = +132кДж;
б) С + O2 = СO2; ∆Н = -393 кДж; .
в) Fe 3О4 + 4CO = 3Fe + 4CO2 ; ∆Н = + 43,7 кДж;
r) 2SO2 + O2 = 2SO3 ; ∆Н = -192 кДж.
Fe + H2SO4 → FeSO4 + Н2 ↑
а) збільшити ступінь подрібнення;
б) збільшити концентрацію;
в) збільшити температуру;
г) змінити агрегатний стан речовини.
суміш газів стиснути?
а) рівновага зміститься вліво;
б) рівновага зміститься вправо;
в) стан рівноваги не зміниться.
а) випадання осаду;
б) виділення газу;
в) виділення великої кількості енергії;
г) утворення малодисоційованої речовини.
а) 2Сu+ O2 t→ 2СuО
б) K2SO4 + 2NaCl = Na2SO4 + 2KCl
в) FeCl3 + 3NaOH = Fe(OH)3 + 3NaCl;
г) CaO + H3PO4 = Ca3(PO4)2 + H2O
а) Н2O б) НNO3
в) СO2
2SO3 ↔ 2SO2 +O2; ∆Н=192 кДж?
а) підвищення Т і підвищення Р;
б) підвищення Т і зниження Р;
в) зниження Т і підвищення Р;
г) зниження Т і зниження Р.
а) S + O2 = SO2; б)2SO2 + O2 =SO3; в) ZnО + Н2 = Zn + Н20.
Варіант IV.
Відбірковий тур.
Розмістіть дані реакції в такому порядку: спочатку реакція заміщення, потім обміну, сполучення, розкладу:
а) Са(ОН)2 + Н2SO4 → СаSO4 + 2Н2O;
б) Zn + FеSO4 → ZnSO4 + Fе;
в) Zn + Вг2 → ZnВг2 ;
г) Н2O2 кат Н2O + О2?
КС1 + АgNOз → АgС1 + КNO3
а) сполучення; в) заміщення;
б) розкладу; г) обміну.
а) Nа2O + Н2O → NаОН;
в) Н2O + С → СО + Н2;
б) SOз + К2O → К2SO4;
г) NаОН + Н2SO4 → Nа2SO4 + Н2O.
а) 2Сu + О2 = 2СuO ; ∆Н = -276кДж;
б) СuО + С = Сu + СО; ∆Н = +46кДж;
в) 2Fе + O2 = 2FеО; ∆Н = -532кДж;
г) FеО + СО = Fе + СO2 ; ∆Н = -17кДж.
Mg + 2НСl → МgСl2 + Н2↑
а) збільшити ступінь подрібнення;
б) збільшити концентрацію;
в) збільшити температуру;
г) змінити агрегатний стан речовини.
збільшити концентрацію водню і азоту?
а) рівновага зміститься вліво;
б) рівновага зміститься вправо;.
в) стан рівноваги не зміниться.
а) випадання осаду;
б) виділення газу;
в) виділення великої енергії;
г) утворення малодисоційованої речовини.
а) FеО + СО → Fе + СO2
б) Мg + 2НСl = МgС12 + Н2↑
в) 3КNОз + FеСlз = Fе(NO3)3 + 3КСl
г) 2Мg + O2 = 2МgО.
а) Сu(NOз)2
б) NaNOз
в) НСl.
4НСl + O2 ↔ 2Сl2 + 2Н2O; ∆Н = - 113 кДж?
а) підвищення Т і підвищення Р;
б) підвищення Т і зниження Р;
в) зниження Т і підвищення Р;
г) зниження Т і зниження Р.
ІІІ. Підведення підсумків та визначення переможців.