Урок.Узагальнення знань з теми «Кисень».

Про матеріал
Розробка уроку з теми "Кисень".Формування знань та умінь з теми. Урок проведемо у формі подорожі. У вас є «оксигенчики», які ви будете заносити у свою картку самооцінки.
Перегляд файлу

Тема: Узагальнення знань з теми «Кисень».

Мета:

А) формувати ключові і предметні компетенції:

1 - спілкування державною  мовою - використовувати в мовленні хімічні терміни, поняття, символи, сучасну українську наукову термінологію і номенклатуру, аргументовано описувати хід і умови проведення хімічного експерименту, обговорювати результати дослідження і робити висновки;

3 - математична компетентність - застосовувати математичні методи для розв‘язування завдань хімічного характеру, використовувати логічне мислення;

4- основні компетентності у природничих науках і технологіях - проводити досліди з речовинами з урахуванням їхніх фізичних і хімічних властивостей, використовуючи знання з інших природничих предметів;

5 - інформаційно-цифрова компетентність - використовувати сучасні пристрої для добору хімічної інформації;

6-уміння вчитися впродовж життя - спостерігати хімічні об’єкти та проводити хімічний експеримент, виявляти допитливість щодо хімічних знань;

10 - екологічна грамотність і здорове життя - усвідомлювати причинно-наслідкові зв’язки у природі і її цілісність. використовувати хімічні знання для пояснення користі і шкоди здобутків хімії і хімічної технології для людини і довкілля.

Б) реалізувати наскрізні лінії: «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека»,  «Екологічна безпека і сталий розвиток», «Підприємливість і фінансова грамотність».

Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності:

знаннєвий компонент: учень називає склад молекул кисню, оксидів, якісний та кількісний склад повітря,  пояснює суть реакцій розкладу і сполучення, процесів окиснення, колообігу Оксигену;

діяльнісний компонент: описує поширеність Оксигену в природі;  його фізичні властивості, складає рівняння реакцій: добування кисню з гідроген пероксиду; кисню з воднем, вуглецем, сіркою, магнієм, залізом, міддю, метаном, використовує лабораторний посуд, дотримується інструкції щодо виконання хімічних дослідів;

ціннісний компонент: обгрунтовує застосування кисню, оцінює значення кисню в життєдіяльності організмів, вплив людини на стан довкілля, усвідомлює наслідки небезпечного поводження з вогнем. Відповідальність за збереження повітря від шкідливих викидів.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.

Форми організації освітнього процесу: фронтальна, групова, індивідуальна.

Методи навчання: словесні, частково-пошукові, практичні ( демонстраційний експеримент), інтерактивні.

Реактиви і обладнання: таблиця «Періодична систем хімічних елементів Д.І. Менделєєва», таблиця «Колообіг кисню в природі», cмартфони, QR –код, Інтернет-посилання, пробірки, спиртівка, пробірокотримач, ложечка для спалювання речовини, дерев’яна скіпка, гідроген пероксид, манган (IV) оксид, сірка, мідь.

 

 

 

Хід уроку

А) Організаційний момент.

Ми вивчили ще одну велику тему «Кисень» і сьогодні проводимо урок узагальнення знань. В кінці уроку ви повинні відповісти на запитання чи достатній наш багаж знань, щоб рухатись далі. Урок проведемо у формі подорожі. У вас є «оксигенчики», які ви будете заносити у свою картку самооцінки.

Б) Мотивація навчальної діяльності.

Ми почали вивчення хімічних елементів з Оксигену тому, що Оксиген – найпоширеніший елемент у природі: 20% - у повітрі, 50% - у земній корі, 90% - у воді, Живі організми містять 60% Оксигену. Він утворює сполуки майже з усіма елементами.

Кисень – це речовина,  навкруг якої    обертається земна хімія.                                                                                                                                            Я.Берцеліус

В)Узагальнення знань з теми «Кисень»

І зупинка Оксиген як хімічний елемент. Кисень як проста речовина. Знаходження в природі.

    Гра «так» чи «ні»

1.Оксиген – найпоширеніший елемент на Землі. (+)

2.Відносна атомна  маса Оксигену 16. (+)

3.Відносна молекулярна  маса кисню 20. (-)

4. Кисень займає 4/5 від складу повітря. (-)

5.Оксиген входить до складу води. (+)

6.Кисень погано розчиняється у воді.(+)

    7.Валентність Оксигену дорівнює ІІ. (+)

    8. Кисень не підтримує горіння.(-)

    9.Зріджений кисень голубого кольору. (+)

ІІ зупинка Фізичні властивості. Добування кисню

А)Тестові завдання

1.У лабораторії кисень добувають:

а) з гідроген пероксиду;

б)з води;

в)з повітря.

2. У промисловості кисень добувають:

а) з калій перманганату;

б)з води;

в)з повітря.

3. Каталізатор –

а) речовина, що сповільнює реакцію;

б) речовина, що прискорює швидкість хімічної реакції, а на кінець залишається незмінною;

в)речовина, що не впливає на швидкість хімічної реакції.

4. Я можна довести наявність кисню в пробірці:

а) по запаху;

б) по кольору;

в) внести тліючу скіпку і вона спалахне.

5. Реакція, в результаті якої з однієї складної речовини утворилось декілька простих або складних речовин називається реакцією

а)сполучення;

б)заміщення;

в)розкладу.

Б) Інтерактивна вправа. «Оксиген. Кисень.»

Виконайте завдання за посиланням  https://learningapps.org/6511126

В)Інструктаж з техніки безпеки.

Демонстраційний експеримент

Добування кисню із гідроген пероксиду

        Проблемне запитання. Маємо дві речовини гідроген пероксид і гідраргірум(ІІ) оксид. Яку речовину виберемо для добування кисню і чому?

Хід досліду

У пробірку наливаємо 3-4 мл гідроген пероксиду і додаємо манган(IV) оксид. Спостерігаємо бурхливе виділення газу. Щоб довести, що виділяється кисень, треба внести в пробірку тліючу скіпку. Вона яскраво спалахує.

2O2 = 2Н2O + O2

 

    ІІІ зупинка «Хімічні властивості кисню»

Проблемне запитання. Кисень – один з найактивніших неметалів. Він займає друге місце по активності після Флуору. Кисень реагує з вуглецем, сіркою, фосфором, міддю, залізом. До складу повітря входить 1/5 кисню. Всі ці речовини зараз знаходяться у класній кімнаті. Чому ми не бачимо ніяких ознак протікання хімічних реакцій?

Відповідь. Реакційна здатність кисню зростає із підвищенням температури.

Друзями моїми стали

І метали, й неметали

Феєрверк влаштую вмить,

                                               Бо в мене усе горить.

1.Демонстраційний експеримент

Горіння сірки у кисні.( реакцію проводимо у витяжній шафі)

     Насипаємо порошкоподібної сірки у ложечку для спалювання речовини і нагріваємо у полум’я спиртівки. Речовина спочатку плавиться, а потім горить голубим полум’ям.

          S +О2 =SО2        – сульфур(IV) оксид                                                                     

          2S +3О2 =2SО3  – сульфур(VІ) оксид

2.Демонстраційний експеримент

Мідну дротину поміщаємо у полум’я спиртівки, Спостерігамо утворення чорного нальоту. Це утворилась речовина купрум(ІІ) оксид.

             2Cu+ O2=2CuO  - купрум (II) оксид                                                                                    

3. Взаємодія кисню з простими речовинами (вуглецем, фосфором, залізом).

      а)  2С +О2 =2СО – карбон (IІ) оксид                                                                     

          С +О2 =СО2    – карбон (IV) оксид

      б) Перегляньте відео «Горіння фосфору в кисні»

за посиланням   https://www.youtube.com/watch?v=QB53TwREcF0

          4P + 5O2 = 2P2O5 – фосфор(V) оксид

           в) Перегляньте відео «Горіння заліза в кисні»

               за посиланням  https://www.youtube.com/watch?v=8CfN3NQfWK0

              2 Fe + O2=2FeO   – ферум (IІ) оксид                                                                                                                                                                                                                              

              4Fe +3O2=2Fe2O3 – ферум (IІІ) оксид                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

    Отже, 3Fe +2O2= Fe3O4  – залізна окалина 

      4. Взаємодія кисню з складними речовинами

                СН4 +2О2 = СО2 + 2Н2О

      5. Складання формул оксидів. Назва оксидів.

         Інтерактивна вправа «Оксиди: формули та назви», посилання

         https://learningapps.org/14981631

Я живу і не тужу,

З ким зустрінуся – дружу.

Ми удвох з моїм сусідом

Називаємось оксидом.

MgO – магній оксид

Cl2O7 – хлор (VІІ) оксид

Al2O3 – алюміній оксид

Cr2O3 – хром (ІІІ) оксид

 

    Висновок Реакції сполучення – це реакція між декількома простими або складними речовинами, в результаті чого утворюється одна складна речовина.

Реакція горіння – це реакція під час якої з’являється полум’я і виділяється тепло.  

Повільне окиснення – реакція проходить повільно без полум’я.(ржавіння заліза, скисання молока,                                                        

IV зупинка  Застосування кисню  

Складання асоціативного куща 

О2

при виплавлення сталі                                             

кисневі балони для  водолазів, пожежників            

для різання і зварювання металів                              

кисневі подушки для дихання в медицині                 

зріджений кисень для згорання в космічних ракетах

виробництві багатьох хімічних сполук

 

V зупинка.  Розв’язування задачі на визначення  масової частки Оксигену у складній речовині.

Інсценізація

Уявіть, що проходить підписання договору між підприємцем хімічного заводу та поставщиком руди.

Підприємець: Яка несподівана зустріч з однокласниками.

Поставщик: Скільки років ми не бачились після школи?

Підприємець: Багато. Я президент кампанії укрхімпром.  Ми налагодили виробництво по добуванню кисню і хочемо закупити сировину високої якості.

Поставщик: У нас сімейний бізнес. А для шкільного друга запропонуємо великий асортимент. Вибирай будь-яку з цього переліку. Усі найвищої якості і принесуть тобі гарний прибуток. Бачу ти засумнівався.

Підприємець: Але все таки, з якої із цих речовин можна добути найбільше кисню?

Поставщик: Однаково з будь-якої. Який резон мені тебе обманювать.

Підприємець: Резону ніякого, але я пораджуся з своїм прес-секретарем.

(входить прес-секретар) Нам тут пропонують три варіанти речовин HgO, H2O2,чи  НClO3, а я не знаю яку вибрать. Як ти думаєш де кисню найбільше?

Поставщик:З таким секретарем можна продать будь-що.

Прес-секретар: Я думаю, що треба купувать НClO3, бо в цій формулі атомів Оксигену найбільше, але ми не будемо в такій важливій справі покладатись на інтуїцію.

Підприємець: То що ж нам робить?

Прес-секретар: Заспокойтесь, зараз ми все вирішимо.(набирає номер по телефону) Алло, це консультативне бюро? Нам необхідна допомога експерта найвищої кваліфікації. (до підприємця) Зараз прибудуть.

Підприємець: Проведіть розрахунки і допоможіть нам вибрати найоптимальний варіант.

Задача. У якій з речовин HgO, H2O2 чи  КClO3 масова частка Оксигену найбільша?

Дано:

HgO

H2O2

КClO3                

Розв`язання

Масова частка елемента у складній речовині

      1.Обчислюємо відносну молекулярну масу HgО

Mr (HgO) = Ar (Hg)+ Ar(O) = 201+16 =217

 

Обчислимо масову частку Оксигену  за формулою:

w1(О) =

16

=

0,07  або 7%

217

2.Обчислюємо відносну молекулярну масу H2О2

Mr (H2O2) = 2Ar (H)+ 2Ar(O) = 2+ 32=34

Обчислимо масову частку Оксигену  за формулою:

w2(О) =

32

=

0,94 або 94%

34

      3.Обчислюємо відносну молекулярну масу КClO3   

Mr (КClO3) = Ar (К)+Ar(Cl) +3Ar(O) = 39+35,5+48 =217

Обчислимо масову частку Оксигену  за формулою:

w3(О) =

48

=

0,39 або 39%

122,5

 

Відповідь. Масова частка Оксигену найбільша у сполуці

                 H2O2.

Знайти:

w1(О) -?

w2(О) -?

w3(О) -?

 

VІ зупинка.  Колообіг кисню в природі. Охорона повітря від забруднення.

  1.     Довідка

     Рослини – єдині “фабрики” постачання кисню на нашій планеті.

Рослини  вбирають з повітря   багато шкідливих речовин:

-в місті 30% шуму вбирають рослини;

-1 га зелених насаджень очищає від пилу та  шкідливих домішок близько 15 млн. м³ повітря;

-1 доросле вбирає за день 1 кг пилу;

-1 столітній бук вбирає за 1 день близько 2,5 кг вуглекислого газу і виділяє 1,7 кг кисню, цього кисню вистачить для 60 людей протягом доби;

-за 1 день бук  випаровує до 400л води і на 10% збільшує вологість ґрунту.

Гра «Мікрофон»

Запропонуйте напрямки  охорони повітря від забруднення.

(правильне спалювання палива, будівництво очисних споруд, удосконалення технологічних процесів виробництва, винайдення альтернативних видів палива для транспорту, насадження лісів…)

C:\Users\Лида\Desktop\screenshot24.png

Г) Підсумки уроку. Чи досягли ми тих цілей, які поставили на початку уроку? Оцініть свої знання. Поставте кількість «оксигенчиків» у свою картку самооцінки.

ВДомашнє завдання.

Повторити параграфи 21,22. Виконати № 170, с.136

 

Використані джерела:

1) Горіння заліза в кисні. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=8CfN3NQfWK0

2) Горіння фосфору в кисні. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

https://www.youtube.com/watch?v=QB53TwREcF0

3) Екологічна освіта на уроках хімії. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://osvita.ua/vnz/reports/pedagog/14037/

1)МОН України Хімія 7-9 класи Навчальна програма для загальноосвітніх закладів

(затверджена наказом МОН  України від 07.06.2017 № 804).

4)Оксиген. Кисень. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

 https://learningapps.org/6511126

5)Оксиди: формули та назви. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://learningapps.org/14981631

6)Попель П.П., Крикля Л.С. Хімія  7 клас підручник [для  для закладів загальної середньої освіти ] / П.П.Попель, Л.С.Крикля - К.: Академія, 2020, 212 с.

 

 

 

 

 

 

 


 

1

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
16 жовтня 2023
Переглядів
341
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку