Розробка уроку хімії для 7 класу "Узагальнення знань з теми «Початкові хімічні поняття»
Мета: систематизувати і узагальнити знання учнів з теми «Початкові хімічні поняття»; перевірити рівень знань учнів з теми;
розвивати вміння учнів застосовувати набуті знання на практиці (визначати валентність атомів елементів в сполуках, складати формули речовин за валентністю, урівнювати рівняння хімічних реакцій, розв'язувати задачі на обчислення відносної молекулярної маси та масової частки елементів в сполуках);
Форма проведення: нестандартний урок «Хімічна кухня».
Хімія 7 клас
Тема. Узагальнення знань
з теми «Початкові хімічні поняття»
Мета: систематизувати і узагальнити знання учнів з теми «Початкові хімічні поняття»; перевірити рівень знань учнів з теми;
розвивати вміння учнів застосовувати набуті знання на практиці (визначати валентність атомів елементів в сполуках, складати формули речовин за валентністю, урівнювати рівняння хімічних реакцій, розв’язувати задачі на обчислення відносної молекулярної маси та масової частки елементів в сполуках);
виховувати увагу, уважність, самостійність, інтерес до вивчення хімії.
Обладнання: комп’ютер, проектор, інтерактивна дошка, вчительська презентація «Початкові хімічні поняття», картки із завданнями.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
Форма проведення: нестандартний урок «Хімічна кухня».
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Слайд 1, 2.
Початкові хімічні поняття – це наші любимі поняття і дуже необхідні. Без них не можна обійтися при вивченні хімії. А якщо ми знаходимося на хімічній кухні, то з них можна готувати різноманітні смачні страви. Вони придатні для приготування найбільш вишуканих страв. Та немає про говорити. Зараз ви самі в цьому переконаєтеся.
Слайд 3.
Я всіх хочу запросити на хімічну кухню. Я, як вчитель, буду шеф-повар, а ви – поварята.
ІІ. Узагальнення і систематизація знань.
Якщо ми знаходимося на хімічній кухні, то я хочу познайомити вас з найважливішими хімічним речовинами, які використовуються на хімічній кухні. Але ці речовини ви повинні визначити самі, розв’язавши цікаві хімічні задачі. Це своєрідна хімічна розминка.
Слайди 4 -9.
Задача 1.
На одній з планет Сонячної системи є сполука А, що складається з двох хімічних елементів, її молекула трьохатомна. При високій температурі ця речовина розкладається з утворенням двох простих газоподібних речовин Б і В. Речовина Б згоряє в кисні, а речовина В підтримує горіння і утворює за певних умов газувату просту речовину Г, що захищає цю планету від сонячної радіації.
Що це за речовини А, Б, В, Г ?
(Речовини – вода, водень, кисень, озон)
Задача 2.
В давнину східні народи цю речовину вважали милістю господньою, символом добробуту і миру. А в деяких народів – карою божою, бо багато живого вона згубила. Через неї навіть море стало мертвим.
Зараз без цієї речовини не може жити людина, її використовують в металургії, при виготовленні кераміки, без неї не було б шкіряних чобітків. Її застосовують в сільському господарстві, медицині, побуті. Від неї залежить склад крові.
Що ж це за речовина?
(Кухонна сіль NаСІ)
Задача 3.
Прозора рідина з різким запахом, використовується для консервування овочів, заправки салатів.
Молекула цієї речовини складається з 2 атомів Карбону, 4 атомів Гідрогену, 2 атомів Оксигену.
Що це за речовина? Складіть її молекулярну формулу.
(Оцтова кислота С2Н6О2)
Задача 4.
Біла кристалічна речовина, солодка на смак, добре розчиняється у воді. Використовується в харчовій промисловості.
Молекула цієї речовини складається з 12 атомів Карбону, 22 атомів Гідрогену, 11 атомів Оксигену.
Що це за речовина? Складіть її молекулярну формулу.
(Цукор С12Н22О11 )
Задача 5.
Біла порошкоподібна речовина, розчинна у воді. Застосовують в кулінарії, при печії, застуді для полоскання горла.
Її молекула складається з 1 атома Натрію, 1 атома Гідрогену, 1 атома Карбону та 3 атомів Оксигену.
Що це за речовина? Складіть її молекулярну формулу.
(Сода NaHCO3)
Запис одержаних формул та назв речовин на дошці і в учнівських зошитах.
Слайд 10.
Якщо ви вже ознайомилися з хімічними речовинами, які використовуються на хімічній кухні, то пора познайомити вас з меню, яке я вам пропоную скуштувати.
Слайд 11.
1) Закуска холодна на основі початкових хімічних понять;
2) салат з хімічних знаків;
3) суп з формулами речовин;
4) каша, приправлена валентністю;
5) котлети з хімічних рівнянь з коефіцієнтною підливою;
6) десерт – торт з розрахункових задач.
Слайд 12.
За кожне виконане завдання ви отримаєте свої заслужені бали, які на хімічній кухні називаються аурумчики.
Слайд 13.
Приємного апетиту і… запасу хімічних знань.
Лише тоді наш урок буде успішним і результативним.
Отже, починаємо.
Слайд 14.
«Закуска холодна на основі початкових хімічних понять – бутерброди».
(«бутерброди» - завдання по основних хімічних поняттях, термінах, визначеннях з «хімічної каструлі» - ексикатора)
Оцінювання: 1 правильна відповідь – один аурумчик.
Слайд 15.
Хімічний диктант (один учень працює на закритій від класу дошці, решта – в зошитах).
Н, 2Н, Н2 , 2Н2 , СО2 , 5СО2 , Аr(Н), Аr(О)=16, Мr(Н2О), w(О)
Самоперевірка з дошки та комп’ютера.
Слайд 16.
Оцінювання: всі правильні записи – 1 аурумчики.
Слайд 17.
(завдання за індивідуальними картками).
а) Визначити валентність атомів в бінарних сполуках;
б) Встановити відповідність між формулами речовин та значеннями валентностей.
Взаємоперевірка з комп’ютера.
Слайд 18.
Правильні відповіді:
1 – Д 5 - А
2 – Б 6 - Є
3 – Ж 7 - Е
4 – Г 8 - В
Оцінювання: максимальна кількість балів – 2 аурумчики,
правильні 5-6-7 відповідей – 1 аурумчик.
Слайд 19.
Скласти формули речовин по валентності:
ІІІ ІІ І ІV ІІ
СrО, КО, МnСІ, SО, НS,
ІІ І ІV І ІІ ІІІ
FеО, LіСІ, СН, АІВr, СиN
Оцінювання: максимальна кількість балів – 1 аурумчик
Слайд 20.
(завдання по індивідуальних картках)
а) Обрати завданнями відповідно до свого рівня знань.
б) Урівняти рівняння реакцій;
в) Обрахувати суму коефіцієнтів в усіх рівняннях реакцій;
І рівень: а) Си + О2 = СиО
б) Cи + СІ2 = СиСІ2
в) Nа + S = Nа2S
ІІ рівень: а) Nа2О + НСІ = NаСІ + Н2О
б) Н2SO4 + СиО = СиSO4 + Н2О
в) Fe + НСІ = FeСІ2 + Н2
ІІІ рівень: а) Nа2О + Н3РО4= Nа3РО4+ Н2О
б) Сr(ОН)3 = Сr2O3+ Н2О
в) К + Н2О = КОН + Н2
Слайд 21.
Відповіді: І рівень – 12
ІІ рівень – 15
ІІІ рівень - 24
Оцінювання – І рівень – 2 аурумчики
ІІ рівень – 3 аурумчики
ІІІ рівень – 4 аурумчики
Якщо правильно урівняно 2 рівняння відповідного рівня –
1, 2, 3 аурумчики відповідно.
Слайди 22, 23, 24.
а) Обчислити відносні молекулярні маси речовин:
І рівень – SО2
ІІ рівень - К2СО3
ІІІ рівень - Fе2 (SО4)3
б) Обчислити масові частки елементів в сполуках:
І рівень – Сульфуру
ІІ рівень - Калію
ІІІ рівень - Феруму
Слайд 25.
Правильні відповіді:
І рівень - Мч (SО2) = 64;
W (S) = 50 %
ІІ рівень - Мч (К2СО3) = 138;
W (К) = 56,5 %
ІІІ рівень - Мч (Fе2(SО4)3) = 400; W (Fе) = 28 %
Слайд 26.
Оцінювання: І рівень - 1 + 1 = 2 аурумчики
ІІ рівень - 1 + 2 = 3 аурумчики
ІІІ рівень - 2 + 2 = 4 аурумчики
ІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
Слайд 27.
Урочистий момент – підрахунок аурумчиків, які в класному журналі і в учнівських щоденниках переростають в бали.
Слайди 28, 29, 30.
ІV. Домашнє завдання
Слайд 31.
Повторити хімічні елементи та прості речовини (п. 5, 7).