Урок "Уживання апострофа"

Про матеріал
Запропонована розробка уроку з теми «Уживання апострофа», містить різні прийоми роботи, які сприятимуть мотивації учнів 5 класу до навчальної діяльності. Запропоновані форми роботи сприятимуть формуванню ключових та предметних компетентностей.
Перегляд файлу

Капран Лариса Олександрівна,

учитель української мови і літератури

Лебединського закладу загальної

середньої освіти  І-ІІІ ступенів №3

Лебединської міської ради Сумської області

Тема. Уживання апострофа

Мета:  сформувати розуміння ролі апострофа у словах, навчити правильно вживати його на письмі, розвивати орфографічну пильність, мовлення, логічне мислення, вміння працювати в парі та групі, продовжувати формувати  вміння вчитися, зокрема знаходити нову інформацію, формувати мотивацію до навчвння; виховувати інтерес і повагу до української мови, упевненість у власних силах.

Очікувані результати навчання:

Учень/учениця:

знає, що таке апостроф, розуміє його роль у слові;

правильно вживає апостроф у словах після б, п, в, м, ф перед я, ю, є, ї; уміє знаходити й виправляти орфографічні помилки;

добирає та вживає слова з апострофом у власних усних і письмових висловлюваннях;

усвідомлює значення грамотного письма, виявляє інтерес до вивчення української мови;

працює в парі та групі, оцінює власні досягнення через рефлексію.

Методи й прийоми: робота з підручником, робота з маршрутним листом, лінгвістичні ігри, прийоми «криголам», «здивуй», «мовна загадка», «передбачення», «незакінчене речення».

Обладнання: підручник, маршрутні листи, картки, мультимедійна презентація.

Хід уроку

І. Організаційна частина. Емоційне налаштування уроку.

Криголам «Який я котик сьогодні?»

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Мовна загадка.

Маленький знак вимову в слові розділяє,

І п’ятикласник про нього дещо знає.

– Так, це апостроф. І ви вже знаєте деякі правила, коли його треба писати. Погляньте-но на слова, чому в першій колонці слова пишемо з апострофом, а в другій без? Правопис яких слів можете пояснити, а яких ні?

Прийом «здивуй».

На дошці/таблиці  записані слова:

морквяний – в’язати;

мавпячий п’ять;

свято – зв’язок;

буря – бур’ян.

Оголошення теми уроку.

– Сьогодні ми продовжимо працювати над вивченням правил вживання апострофа.

Визначення очікуваних результатів учнями.

– Що ви очікуєте від уроку? Говоріть, а я запишу, щоб потім могли порівняти очікування із досягненнями (записую на аркуші на фліпчаті)

Інструкція про роботу з маршрутним листом уроку.

– Сьогодні на уроці ви будете самі оцінювати свою роботу за допомогою маршрутного листа уроку. Критерії оцінювання теж у вас є на картках. А така форма контролю допоможе вам визначити, над чим потрібно працювати.

Вид роботи

Завдання

Мої досягнення

(доброчесно)

(так/частково)

Так чи ні

Правильно визначив/визначила слова

 

Врятуй слово

Правильно записав/записала всі слова

 

Мовний детектив

Знайшов/знайшла помилки

 

Мініісторія

Використав/ використала 3 слова з апострофом

 

1 бал – старався/старалася, але завдання поки що не вдалося виконати;

2 бали – частково справився/справилася із завданням, були труднощі;

3 бали – легко впорався/впоралася із завданням.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Прийом «передбачення».

– Повернімося до наших слів і визначмо в перших трьох корені. (ВИЗНАЧАЮТЬ) Зверніть увагу, який звук стоїть перед буквою, після якої не пишемо апостроф.  До якої частини слова належать обидві букви?

– Сформулюймо правило.

– Якщо перед б п в м ф стоїть кореневий приголосний, крім р, тоді після них перед я ю є ї апостроф не пишемо.

– А якщо приголосний не належить до кореня? Як тоді бути з апострофом? (тоді його пишемо)

– А тепер звернімося до підручника та знайдімо ще інформацію про апостроф.

Робота з підручником.

Учні самостійно читають правило й визначають невідому інформацію та проговорюють її (с.135).

IV. Закріплення знань

1. Робота з підручником. Виконання вправи 329 (усно), обгрунтувння  орфограми.

Казковий прийом .

– Зверніть увагу, як вимовляємо звук, коли після букви, яка його позначає, стоїть апостроф? Так, твердо. Отже, якби апостроф охоронець твердості чи м’якості? (охоронець твердості, він стоїть на варті між буквами та не дозволяє їм зливатися)

2. Гра «Так чи ні».

Учитель показує ілюстрації (предмети, у назвах яких простежується правило вживання апострофа), учні називають слова і пояснюють є чи ні апостроф у слові. (заповнення маршрутного листа)

Фізкультхвилинка.

3. Робота в парах. Лінгвістична гра «Врятуй слово».

Завдання. Записати слова, ставлячи, за потреби, апостроф.

Св…ято, різдв…яний, любов…ю, р…ясний, цв…ях, в...юн, подвір…я, з…являтися, об…єднатися, лл…є.

(заповнення маршрутного листа)

4. Мовний детектив.

Весняний вітер колихав мякі молоді трави. Вюнкі рослини оповивали паркан. Солов’ї витьохкували в саду. Рутв’яні пахощі наповнювали тепле повітря. Тихе надвечір’я давало відчуття св’яткового спокою.

Завдання. Знайти в запропонованих реченнях слова з помилками, правильно записати ці слова.

(заповнення маршрутного листа)

5. Творча робота. Робота в малих групах. Мініісторія

Завдання. Скласти мінітекст (3-4 речення). Використати 4-5 слів, у яких є орфограма  «Правопис апострофа».

Зачитування складених історій, визначення у них слів з апострофом.

(заповнення маршрутного листа)

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

Порівняння очікуваних результатів із досягненнями.

Підбиття підсумків роботи з маршрутними листами (самооцінювання)

Прийом «незакінчене речення»

Сьогодні я дізнався/дізналася, що апостроф….

Тепер я знаю, що апостроф пишеться….

Мені було цікаво…

Тепер я зможу….

Криголам «Який я котик після старанної роботи»

VII. Домашнє завдання

Повторити правила вживання апострофа, виконати вправу 336;

*скласти казку про апостроф.

 

Використані джерела

Українська мова : підруч. для 6-го кл. закл. заг. серед. освіти/ Олександр Заболотний, Віктор Заболотний. – Київ : Генеза, 2022. – 240 с. : іл.

https://naurok.com.ua/formuvannya-motivaci-navchannya-322028.html

https://vseosvita.ua/library/prikladi-motivacii-navcalnoi-dialnosti-ucniv-na-riznih-etapah-uroku-nus-407280.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
22 січня
Переглядів
89
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку