Урок в 3 класі з української мови на тему: "Прикметник як частина мови"

Про матеріал
Ознайомлюю учнів із словами, які називають ознаки предметів, з лексичним значенням слова «ознака»;формую вміння ставити до них питання; розвиваю увагу, уяву, мовлення учнів, виховувую почуття любові і поваги до родини, рідного краю, Батьківщини.Урок насичений різноманітними видами роботи, що розвиває творчість і креативність учнів.
Перегляд файлу

                                                              Рак Любов Борисівна

                                                                          вчитель початкових класів

                                                                                      вища категорія, старший вчитель                                                     

                                                                                  Миронівської ЗШ  III ступенів

                                                            КЗ Павлівське НВО

                                                                   Світловодської райради

                                                                    Кіровоградської області

Тема. Прикметник як частина мови.

Мета. Ознайомити учнів із словами, які називають ознаки предметів, з лексичним значенням слова «ознака»;формувати вміння ставити до них питання; розвивати увагу, уяву, мовлення учнів, виховувати почуття любові і поваги до родини, рідного краю, Батьківщини.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 Обладнання: підручник «Українська мова», 3 клас (Захарійчук), тестові завдання, сигнальні картки, потяг - чарівничок, картки, предметні малюнки, ноутбук, картки для індивідуальної роботи,картки для групової роботи, долоньки.

 

I. Організаційний момент

1. емоційне привітання.

Вчитель: 

Подивилися на мене.

Посміхнулися усі.

Чи готові до роботи? (Так)

- Молодці.

- Сьогодні на уроці в нас є гості. Тож для сміливості давайте підтримаємо один одного.

Діти стають у коло, беруться за руки і повторюють за вчителем кінцівки речень.

  • Ви молодці? (Ми молодці)
  • Ви розумні? (Ми розумні)
  • Ви старанні? (Ми старанні)
  • Побажаємо успіху один одному.(Бажаю великого успіху в усьому).Тиснемо на пальці один одного по черзі.

Дякую. А тепер можна сідати. Спочатку краса (сідають дівчатка), а потім сила (сідають хлопчики).

2.Гра «Покажи настрій».- Поплескаємо в долоні, в кого гарний настрій. Потупаємо ніжками в кого поганий настрій.

Сьогодні у нас незвичайний урок

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому, в країну чудову,

Що нас чекає й збагачує мову.

Країна цікава, тож парти свої

Перетворіть на всюдиходи малі.

Всі сядьте рівненько, працюйте уважно –

Потрапить туди, щоб було вам неважко.

- Діти, а ви любите подорожувати? (Так).

Тож, друзі, швиденько

Зберемося у путь,

Щоб у скарбницю знань

Ще раз зазирнуть.

-А вирушимо ми в Країну Знань до друга Іменника - Прикметника. А на якому виді транспорту помандруємо ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Маленькі будиночки по рейках біжать.

Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять. (Поїзд, потяг).

(Вчитель прикріплює один вагончик машиніста).

  • завантаженняАле у нас тільки один вагончик для машиніста, щоб зібрати цілий потяг і побудувати колію, необхідно правильно виконати ще одне завдання.

2.Стратегія “Кубування"

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик , діти, не простий

Кубик, діти, чарівний

Він доріжку прокладає

В подорож з нами вирушає.

(На сторонах куба  записані завдання по іменнику.)

 

Подорож починається. Перша наша зупинка  “Інтелектуальна розминка”

II. Актуалізація опорних знань.

1 завдання «Збери валізу». Інтерактивна вправа «Карусель»

- Ми нещодавно вивчили іменник, то ж я хочу перевірити, що ми знаємо про друга Іменника.

Першому дається питання відповідає, задає питання 2; другий відповідає і задає – 3 і ….)

  • Що називає іменник? Питання?
  • Які іменники загальні, а які – власні? Приклади.
  • Які роди мають іменники? Приклади.
  • Які числа мають іменники? Я кажу в однині, ти – у множині.
  • Назви відмінки, за якими змінюються іменники.
  • Які іменники істоти і неістоти?
  • Яким членом речення буває? (головним і другорядним) 
Молодці, добре засвоїли цю тему. Сідайте

2. створення проблемної ситуації.

Слайд 1

 

 

 

 

- Чи ми можемо за цими словами відгадати загадку? (Ні).Чому? (Потрібні ще слова).

- Отже, сьогодні на урок до нас завітав поїзд - чарівник, який допоможе повернути слова свої місця. Підкаже машиніст. Ось перші слова, що привіз нам поїзд. (червоний, кислий,кам’яне)

- Як розмістити слова, щоб вийшла у нас загадка. ). То що це буде?

 

Слайд 2. Відгадка. Вишня

  • Чи допомогли слова, які привіз нам машиніст?
  • Що ці слова означають?(Ознаки предметів, за якими його можна впізнати або описати)
  • Для чого нам потрібно вживати такі слова?(Ці слова допомагають аналізувати предмет за кольором, смаком, розміром).

 

III. Повідомлення теми уроку.

- То ж підкажіть мені тему уроку. Сьогодні ми ознайомимося зі словами, які називають ознаки предметів, будемо вчитися ставити до них питання, впізнавати ці слова серед інших слів. Поєднаємо наші знання з уроком «Основи здоров’я» та «Я у світі»  та читання та з’ясуємо роль сім’ї для виховання та формування людської особистості.

 

- Як ви думаєте, чому зразу ж після іменника і ми вивчаємо прикметник, а не іншу частину мови ?

- І тому іменник вважає прикметника своїм найкращим другом. Він дуже любить зустрічатися з ним і встановлювати дружні зв’язки.

1.Вправа ” Очікування”

Що ви очікуєте від уроку? Яким він буде?

А я думаю , що всі ви будете

                                                                У  - уважними,

                                                                Р  - розумними,

                                                                О - організованими,

                                                                К – кмітливими.

  – То ж давайте прорекламуємо свій урок і передбачимо, яким він буде,..(діти називають, н-д, цікавим, творчим, пізнавальним, розвивальним, навчальним, пошуковим, незвичайним і т. д.

2.Повторення девізу уроку:

Думати - швидко,

Виконувати - чітко,

Писати – каліграфічно.

В дорогу час вирушати, і про прикметник все згадати.

Що призабули – повторити, як слід знання всі закріпити.

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpgЗа певну якусь роботу отримаємо пазл слова, а в кінці збиремо речення і пояснимо його значення.

1. Мозковий штурм.

- Що у вас асоціюється із словом прикметники?

Ми будемо не нудьгувати, асоціацій кущ складати.

  • Що ви знаєте про згадані ці слова з 2 класу? Прикріплюю всі запитання.(Який?, яка? Яке? Які?) Прикметник означають:

 

 

  • Колір
  • Розмір
  • Форма
  • Смак
  • Почуття
  • Якість
  • Час

- Ми щойно склали павутинку зі словом прикметник. Тобто встановити ознаку. Щоб краще запам’ятати це слово ми прикріпимо його до локомотива нашого поїзда. (Прикметники уточнюють,прикрашають і удосконалюють мовлення)

Запам’ятайте! Прикметник виражає ознаку предмета. (Прикріплюю «прикметник»)

 

2.Інтерактивна технологія «Незакінчене речення».

       - Продовжіть речення: «Прикметник потрібно вивчати для того, щоб...» надати словам розміру, смаку, форми…

       - Діти, ви чудово справились із цим

завданням, довели,що прикметник потрібний у мові.

       - Спробуємо це дослідити.

IY. Усвідомлення нового матеріалу.

Їдем швидко без зупинки до  каліграфічної хвилинки.          

Друга станція «Каліграфічна хвилинка»

1. Відгадування ребуса.

- Діти відгадайте ребус.(Сім’я)

- Поговоримо про роль сім’ї в нашому житі та наш родовід. Яке слово ми відгадали в загадці? (Вишня  є символом материнської любові. Це дерево дуже поширене на території  України).

- Доберіть слова- ознаки до словосполучення серце матері.

… серце мами.

2.Каліграфічна хвилинка.

Відкриємо зошити і напишемо дату нашої подорожі.

Кожну букву, кожне слово

Я писатиму чудово.

Моя ручка чарівна,

Пише краще всіх вона.

 

Мамине серце

- Які це частини мови? (іменник + прикметник) Тісний братній зв'язок.

3. Робота за малюнками дітей «Моя сім’я».

- Кого ви намалювали?(Отже, це – сім’я)

  • Що таке сім’я?
  • Хто входить до її складу?

 

Сім’я – це люди. Які проживають спільно та мають взаємні права та обов’язки.

Родина - це близькі та далекі родичі разом.

Рід – різні покоління твоєї родини, які походять від одного предка.

 

Родина, рід, народ —
Які слова святі.
Це—Україна, батько, мати,
Це – прадід твій і дід.
 

Родина — це не тільки рідні, родичі. Це - і школа, і весь наш народ український. Родина до родини -народ. Ми з вами - український народ, який складається з малих і великих, дружних і працьовитих родин.

4. «Мікрофон»

- Яка роль батька й мами в сім’ї?

 

 

 

 

 

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpgПазл 1.

 

 

 

Вчитель. Сім’я має особливе місце в житті кожної людини.

 

Третя станція «Новинка»

5. робота в  групах.

- Прочитайте слова і назвіть ті,якими б ви хотіли назвати своїх батьків.

 I  група «Старайлики» - мама, мамонька, мамочка, матусенька, мамунечка, мамуся, мамця, матуся, матінка.

II група «Спритники» – тато, татко, таточко, татусю, татечко, татусенько, татусик, татулю, татуню, татусь.

Вправа «Добери слова - прикметники»

- рідна матусенька

- добрий татусь

6.Робота над віршем Лесі Лужинської «Прикметник»

Прочитайте вірш, яку основну роль прикметника розкрила поетеса?

А очі в мами - добрі, ніжні,

а голос - чистій і дзвінкий,

а руки - теплі і надійні,

а погляд - сонячний, ясний.

- Спишіть вірш і усно поставте питання до прикметника.

7. робота з підручником.

Номер і книжці ви знайдіть і знання свої покажіть (вправа 294)

Щоб сім’я була здорова потрібно їсти корисну їжу. Ось ми дізнаємось , які фрукти і овочі пропонує ця вправа?

Запишіть іменники і до них ознаки. (Колір, смак, форма).

  •            (Що?) Яблуко, (яке?) червоне, велике,кругле.
  •            (Що?) Ананас, (який?) чубатий, солодкий.
  •            (що?) диня, (яка?) солодка, запашна.

 

Питання ставимо від іменника до прикметника. Іменник зв’язаний з прикметником.

8. Вправа «Я- вчитель». Прочитайте правило і поясніть мені.

- Що нового дізналися з нього?

9. фізкультхвилинка.

  • Нумо, хлопчики й дівчатка,
  • Всі готуйтесь до зарядки,
  • Руки вище, глибше вдих –
  • Це стосується усіх!

 

Оцей пальчик - мій дідусь.

Оцей пальчик - моя бабуся.

Оцей пальчик - мій татусь.

Оцей пальчик – моя матуся.

А оцей пальчик – буду я.

От і вся моя сім’я.

Тож поклонися щодня батькові низенько, ( вклоняються діти )  Вклонімось щодня матері ще нижче,

Бо її серденько до твого ще ближче. ( вклоняються )

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpgПазл 2.

 

 

 

10. робота з підручником вправа 295.

Прочитати. Переказати і знайти в першому і другому  абзаці прикметники та іменники, з якими вони зв’язані.( по командах)

  • ( Лісовій гущавині, тоненька яблунька - кисличка, маленькі зелені яблучка, яблучка кислі, гіркі, лісовим осам)
  • (Старенький дідусь, солодких яблук).

- Дідусь зробив добру справу. Дереву зраділи і пташки, і бджілки, і метелики.

11.Творча робота в групах.

I –написати ім’я мами.

II- написати ім’я  тата.

 

Біля кожної букви пишемо ознаку, яка б починалася з цієї літери і описувала маму і тата.

С- сильний                                  Л- лагідна

Е - енергійний                              А- акуратна

Р- розумний                                 Р- рішуча

Г-говіркий                                   И-

І- інтелігентний                          С- світла

Й-                                                   А- активна

Тепер хвилинку відпочинем і орфограми перевірим.

12.Гра «Упіймай прикметник»

Хто правило вивчає старанно, той виконає завдання вправно.

(Учитель зачитує віршик, діти плескають у долоньки, коли чують прикметник)

 

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpgУкраїна - рідний край,                          Пазл 3.

Рідне поле, зелений гай.

Рідне місто й рідна хата,

Рідне небо й рідна мати.

 

  •   Нашої допомоги просить гість. Незнайко побував у Європі, а тепер у спілкуванні допускається помилок. Він не може розселити слова у будиночки.

Щоб  іменник  гарним,  яскравим  зробити,

Треба  з  прикметником  його  подружити.

 

 

 

 

Назвемо імен­ники, які "живуть" тільки узимку за вікном. (Зима, сніг, мороз,  іній...), а тепер додамо прикметник (сніжна, білий, тріскучий, срібний.)

Зима сніжна, сніг білий, мороз тріскучий, іній срібний.

 

13. Гра «Зайве слово»

 Хто частини мови знає,  зайве слово відшукає.

У кожному стовпчику закресліть зайве слово. Поясніть свій вибір»

(Завдання — на картках.)

червона

дорогий

співає

молодий

горішки

щедрий

білочка

світла

чесна

сиві

малі

чисті

пухнаста

сонячний

синій

 

14.Графічний диктант.

Так - !

Ні - ?

1. Слова-назви ознак предметів – це прикметники?( !)

2. Прикметники відповідають на питання хто? що? (?)

3. Прикметники відповідають на питання який? яка? яке? які? (!)

4. Слово теплий- це прикметник? (!)

5. Слово парта- це прикметник? ( ?)

6.Прикметники пов’язані з іменниками? (!)

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpgКлюч. Взаємоперевірка : ! ? ! ! ? !

                                                                     Пазл 4.

 

15.Вправа «Дивуй». Група «Дослідників»

 

Вірш Прикметник»

1.Це така частина мови,
Без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому, як другові, всміхнись.
Земля –– ласкава, люба, рідна,
А сонце – щире , золоте.
А небо – лагідне, погідне,
Життя – прекрасне, молоде.
 

2. Слова ці цілий світ нам розкривають,

Іменників ознаки називають.

Якби не ці слова, ми б і не знали,

Що тато – мужній, сильний, нелукавий,

Що мама – рідна, ніжна і дбайлива,

Що серце – добре, щире, незрадливе,

Що світ – чудовий, а життя щасливе.

 

3.Прикметник дуже несміливий і тому він виходить на прогулянку лише з братом – іменником, міцно тримаючись за 3 мотузочки: рід, число, відмінок.

За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає 3 місце (після іменника та дієслова). Їх використання надає художню виразність нашій мові.

 

Тож підсумки цього тепер підведіть

І що таке прикметник усім розкажіть.  

  • Ознака предмета
  • Має питання : Який? Яка? Яке?   

-   В реченні зв’язується з  іменником.                                           

16. Робота з картою України.

  • Діти вибирають картки - слова і прикріплюють їх на карті України( брат, сестра, дідусь, бабуся, дядько, тітка,мама, тато)
  • Держава – це велика сім’я, а сім’я - це маленька держава і тримається вона на любові. В наш час не вистачає людям любові.

 

  • « Україна в майбутньому».Діти прикріплюють «долоньки», на яких написано, якою вони зроблять Україну в майбутньому.
  • Якою ви зробите УКРАЇНУ в майбутньому?

 ( Квітучою, багатою, мирною, сильною в економіці, надійною…)

 

Річки немає без джерела, дерева - без коріння, людини - без Батьківщини, без свого роду.

 

Вузлики запитань

  • Що є основою щасливого життя великої родини?
  • Що є основою щасливого життя людства?

 

Бережіть і шануйте свій рід, свою сім’ю. Вивчайте історію свого роду, продовжуйте його  традиції.

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpgПазл.5

 

 

 

Пазл. Шануй   батька   й   неньку,  родину  рідненьку !    

-   Поясніть значення.         

 Четверта станція Досягнення

Y. Підсумок уроку.

Швидко сплинув подорожі час,

Повертатися прийшла пора  у клас.

 

То про яку частину мови, ми  сьогодні говорили?

Тепер прошу аби разом опис уроку ви зробили.

Яким для вас був наш урок,тепер ви мусите сказати,

Згадавши подорож усю, прикметник про урок дібрати.

 

(Цікавим, творчим, пізнавальним, розвивальним, навчальним, пошуковим, незвичайним …).

 Важлива дуже ця частина мови                                     

 Її всім знати слід обов’язково.

VІ. Домашнє завдання

А вдома прошу пригадати все що сьогодні  вивчили.

    Складання подяку мамі.

Доповни речення:

Люба…, щиро вдячна (вдячний) …

Дорога ….,дякую   за…

Спасибі, …. , …

    Твій(твоя)….

                    Скласти свою загадку,  використовуючи прикметники.

                    Скласти казку про прикметник «Жив-був Прикметник. Одного разу …»

 

Сьогодні гарно працювали, по ріднім краї мандрували,

Тож смайлики свої візьміть, свою роботу оцініть.

 

1.Підняти  вверх, якщо правильно виконав усі вправи, був активним;

2.на  рівні  носа, якщо допускали помилки;                                              

3.залишити  на  парті, якщо часто потребували допомоги.

 

- Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

- Оберіть смайлика.

Картинки по запросу смайлик важко, зрозумів, легкоВажко

 

Картинки по запросу смайлик важко, зрозумів, легкоЗрозумів, але виникали труднощі

Картинки по запросу смайлик важко, зрозумів, легко 

Все зрозумів

А зараз хто з вас був біля дошки поставить собі в щоденник олівцем оцінку, а на перерві ми узгодимо її разом.

- Чи справдились ваші очікування? (Загнемо пальчики).

 

Від себе хочу вам додати, що вмієте ви працювати.

Були сьогодні всі старанні і час не витрачали марно.

       Ви сьогодні на уроці були:

 Розумні   наполегливі

 Кмітливі   працьовиті

 Допитливі  оригінальні

 Уважні   відповідальні

 Старанні    здібні

 Добросовісні  сумлінні

 Заповзяті   активні

 Тямущі   вимогливі

 Обдаровані  вмілі

 Вдумливі

Будьте завжди такими !

Я рада, що нам зовсім не потрібні прикметники:

 Ліниві

 Неуважні

 

Бажаю вам стати

 М у д р и м и

Т а л а н о в и т и м и

Н е п е р е в е р ш е н и м и!

 

    Свої здібності і сили

    Розвиваймо раз у раз,

    Щоб народу була втіха,

    і щоб користь була з нас.

 

    Все, що рідне, хай нам буде.

    Найдорожче і святе   

    Рідна віра, рідна мова,

    Рідний край наш над усе.  

 

Прошу на партах все прибрати і сміло йти відпочивати.

Додаток

Гра "Додай прикметник".

От випав сніг.

Яка обнова!

Зима тоді така... (чудова).

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна, й ... (весела).

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і... (білосніжна).

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна, й... (морозна).

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму... (красива).

А вранці іній — то обнова!

Яка зима у нас... (казкова)

 Гілок од інею не видно,

Тоді вона, звичайно,... (срібна).

 Зима буває вередлива,

То часом добра, то... (сварлива).

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і... (сумна).

 

Міцна сім’я – міцна держава.

Шануй   батька і   матір   свою’.

Шануй   батька   й   неньку,  родину  рідненьку !                     

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

 

 

 

1

 

doc
Додано
27 жовтня 2019
Переглядів
6910
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку