Переказ твору. Складання плану тексту. Легенда про лелеку

Про матеріал
Урок був розроблений, як одна з форм вивчення орнітологічного матеріалу на уроках української мови. Мета: вчити писати переказ тексту, складати план; збагачувати словниковий запас учнів; зацікавлювати світом природи; продовжити знайомство з птахами нашого краю; розвивати мислення, пам'ять; виховувати почуття поваги до слова, любов до рідної землі, любов до природи. До уроку додається презентація.
Перегляд файлу

 

Тема: Переказ твору. Складання плану тексту. Легенда про лелеку

Мета: вчити писати переказ тексту, складати план;

збагачувати словниковий запас учнів;

зацікавлювати  світом природи; продовжити знайомство  з птахами нашого краю;

розвивати мислення, пам'ять;

виховувати почуття поваги до слова, любов до рідної землі, любов до природи.

Тип уроку: урок розвитку мовлення

Обладнання: презентація,  запис голосу лелеки, роздаткові картки для роботи у парах.

 

Хід уроку

І. Організація класу.


Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Сядьте рівненько,

Посміхніться гарненько,

Візьміть собі в кулачок

Хороший настрій на урок.


 

ІІ. Актуалізація знань і чуттєвого досвіду учнів.

1. Слухання магнітофонного запису птаха і бесіда. (Слайд №2)

- Послухайте аудіозапис. Подумайте, який птах може видавати подібні звуки.

Учні називають варіанти, вчитель дає навідні питання про характер звуків, яким чином їх можна відтворювати, який за розміром (на думку дітей) птах, яких птахів подібного розміру діти знають.

 - Такий звук називається «клекотіння або клекіт», а про лелек говорять, що вони «клекочуть».

2. Робота з перезентацією. На слайді 4 птаха. (Слайд №3)

- Чи всіх птахів на слайді ви знаєте? (Вчитель пересвідчується, що всі діти впізнали.)

- Послухайте загадки про пташок, покажіть малюнок пташки, про яку була загадка.

 


Жовтогруді щебетушки

мають чорні капелюшки,

сірі лапки, білі щічки,

називаються … (синички).

Вірно людям я служу,

їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю.

(Дятел)

Перший я приніс весну,

Розбудив усе від сну.

Заспіваю під вікном,

Люди звуть мене ....

(Шпаком)

На даху моєї хати

 Оселився птах цибатий.

 Довгий дзьоб і ноги має,

Мишок, жабок полюбляє.

Чемних діток іздалека

 В кожен дім несе …(лелека).


 

3. Повідомлення теми і мети. (Слайд №4)

В підсумку вчитель звертає увагу, що один з птахів зустрівся повторно і повідомляє, що тема уроку легенда про  «Лелеку» і що на цю тему учні напишуть переказ.

ІІІ. Основна частина уроку.

  1. Читання вчителем переказу.

Лелека  (легенда)

Колись давно люди знайшли лелеку з поламаними крильми.

Вилікували вони птаха, і він так звик до людей, що залишився жити з ними. І хоча зовсім вже одужав, але літати не міг. Якось на селі трапилася велика пожежа. Лелека врятував від вогню малих дітей господаря, обпік свої довгі ноги, забруднив сажею крила.

Ось тому лелека має червоний ніс, довгі червоні ноги і чорні кінці крил.  

(Зі зб. «Легенди і перекази»)  64 слова

  1. Бесіда по тексту переказа.

- Який жанр цього твору? (легенда)

          - Які ще легенди ви знаєте про цього птаха? (Нібито приносять дітей.)

          - Які події призвели до того, що лелека опинився серед людей?

           - Як допомогли люди лелеці?

           - Яка страшна подія трапилася в селі?

           - Що робив птах під час лиха?

           - Яким був результат пташиної допомоги?

           - Зверніть увагу на зовнішній вигляд птаха. Чи відповідає він тому, що про нього написано в легенді? (Слайд №4)

3. Робота з карткою в парах.  Словникова робота

– Вставити пропущені орфограми слабкої позиції і пояснити вибір букви і спосіб перевірки.

В..лика, с..лі, ч..рвоні, зал..шився, л..лека, (н..) міг, поламан..ми, саж..ю, кр..льми.

4. Колективна робота над збільшенням словникового запасу учнів. ( Робота зі слайдом №5.)

- Серед поданих слів знайдіть синоніми, якими називають лелеку на Україні?

Бусол, веселик, жабоїд, чорногуз, жевжик. (Зайві слова: веселик – журавель, жевжик – горобець.)

5. Фізкультхвилинка (на вибір учителя)

 https://www.youtube.com/watch?v=sh4EKVAMm-I

https://www.youtube.com/watch?v=S9xtGDBZkyE

 

6. Повторне читання тексту вчителем.

- Скільки абзаців у тексті? (3.)

- Як називаються частини будь-якого тексту? (зачин, основна частина, кінцівка.)

7. Колективне складання і запис плану до переказу.

Орієнтовний план

  1. Люди знайшли лелеку. (Знахідка)
  2. Подяка людям. (Героїчний вчинок  або  Птах-герой)
  3. Що залишилося не згадку?

8. Усний переказ тексту за планом. (Учні переказують текст по частинах, доповнюючи пропущене.)

9. Повторне читання тексту вчителем з фіксацією, яку частину прочитано

10. Самостійна робота учнів. Запис  переказу.

11. Читання переказу окремими учнями. Обговорення, уточнення і  удосконалення текстів.

IV. Підсумок уроку.

- Про якого птаха сьогодні говорили?

- Якими уміннями оволодівали на уроці? (Умінням переказувати текст; колективно складати план; письмово оформлювати висловлювання; перевіряти і удосконалювати текст.)

- Які удосконалення ви внесли в свій текст?

V. Домашнє завдання. (на вибір учня)

Виписати загадку про лелеку або підібрати 3-4 синоніми до слова лелека.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
28 жовтня 2019
Переглядів
27846
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку