Тема. Узагальнюючий урок про звуки та букви. Склад. Звуко – буквений аналіз слів.
Мета. Закріпити вміння дітей ділити слова на склади; удосконалювати вміння дітей застосовувати правило переносу слів на практиці; продовжувати вчити дітей описувати предмет за малюнком та запитаннями вчителя; формувати навички роботи з деформованими реченнями; розвивати мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного краю, до природи.
Обладнання: малюнки фруктів та овочів, ілюстрація дятла, звукові фішки, магнітні букви, картки з деформованими реченнями (для кожного учня), індивідуальні перфокартки, друковані зошити.
Тип уроку: узагальнення
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного клімату на уроці.
І знов покликав дзвоник в клас –
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову.
Тож починаємо урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання.
1. Фронтальна перевірка домашнього завдання. Вправа 93.
2. Усне опитування
- Із скількох речень складається домашнє завдання?
- Зачитайте складені речення ланцюжком.
3. Бесіда.
- Що ми бачимо, читаємо та пишемо? (Букви.)
- Що ми чуємо та вимовляємо? (Звуки.)
- Які бувають звуки? (Голосні та приголосні)
- Скільки голосних букв в українській мові ? Назвіть їх.
- Скільки голосних звуків в українській мові? Назвіть їх.
- Що таке склад?
- Як визначити, скільки у слові складів?
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Сьогодні на уроці ми узагальнимо всі набуті знання про звуки та букви. Продовжимо вправлятися складати звукову модель слова, ділити слова на склади, визначати наголошений склад у слові.
1. Вправа «Вставте букву». Вставити пропущені букви у словах (на дошці)
Ч…рв…н…й ж…вт…й с…н…й з…л…н…й .
2. Вправа «Знайди звукову модель слова». З' єднайте картинку із її звуковою моделлю слова (на дошці)
ІV. Сприймання й усвідомлення матеріалу.
1. Каліграфічна хвилинка .
- Урок продовжим без зупинки з каліграфічної хвилинки.
- Записати каліграфічно слова – верблюд та виноград.
2. Мозковий штурм «Що нам відомо про дятла?»
- Діти, а зараз послухайте загадку і відгадайте її.
Я лікую у садку
Вишню, яблуньку струнку.
Вірно людям я служу
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний та гострий маю
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
(Ілюстрація із зображенням дятла)
- Діти, що ви знаєте про дятла?
- Яке в нього пір'я? Якого кольору крила?
- Що є в дятла на голові?
- Який у нього дзьоб?
- Чому його ще називають лікар лісу?
Дятел – лісовий птах. Пір'я в нього строкате. На голівці має червоненьку шапочку. Дзьоб міцний та довгий. Ним дятел добуває із під кори дерев комах. За це його називають санітаром лісу.
2. Групова робота в зошиті
Записати під диктовку перше і друге речення. Підкреслити голосні букви у першому реченні. Виконати звуко – буквений аналіз слів – дятел та дзьоб.
3. Словникова робота. Пояснити значення слова – строкате.
4. Фізкультхвилинка «Музична пауза»
- Я бачу, діти, що ви дуже стомилися . Давайте відпочинемо.
- Відпочили, а зараз продовжимо роботу.
5. Творча робота. Скласти речення за поданою схемою та малюнком про осінь.
- Яка пора року зображена на картині?
- Який осінній місяць зображено на картині?
- Які ознаки має жовтень?
- Чому осінь називають «золотою»?
˾ ____ _____. (Прийшла золота осінь.)
Записати складене речення в зошит.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Індивідуальне завдання. Робота з деформованим реченням(усно).
Відновити порядок слів у поданому реченні та прочитати його. Записати складене речення в зошит.
2. Гра «Один чи два».
- Якщо чуєте слово з одного складу плесніть у долоньки, з двох складів – тупніть ніжками.
театр, кущ, слово, слива, йод, кінь, шофер, дятел, сіль, школа, пень, півень.
3. Вправа «Знайди та підкресли однакові склади у словах» (робота на перфокартках)
Машина, малина, магазин, маргарин, матуся, макарони, марка.
4.Робота в друкованому зошиті. Гра «Шифрувальник»
- Розшифруйте слова та запишіть їх. Підкресліть голосні букви. Назвіть одним словом.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
Продовжити речення:
Звуки ми …..
Букви ми …..
Склад - …..
Скільки голосних звуків, ……
Виділений голосом склад називається ……
Які слова не можна переносити?
VІІІ. Домашнє завдання
Комунальний заклад
Глухівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 3
Глухівської міської ради
План - конспект
уроку - узагальнення з української мови для 3 класу з теми :
Звуки та букви. Склад. Звуко – буквений аналіз слів.
Підготувала:
вчитель – дефектолог
3 – В класу
Волинко Т.В.