Тема. Дитяча народна пісня.
Мета. Ознайомити учнів з дитячим фольклором, розглянути палітру дитячих народних пісень та особливості їхнього змісту й звучання, ознайомити з творчістю М. Леонтовича на прикладах його вокальних творів; розвивати вміння учнів виконувати дитячі пісні, продовжувати розвивати вміння надавати характеристику засобам виразності музичних творів; виховувати інтерес до українських народних дитячих пісень, вокально-хорових творів українських композиторів.
Тип уроку : комбінований, урок заглиблення в тему.
Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель. Ви, звичайно, впізнали музику, яка звучала на початку уроку? Як називається ансамбль народних музик? (Троїсті музики). Так, це троїста музика, яку ми слухали минулого уроку. А як ви засвоїли тему «Народна музика», нам покаже бліцопитування.
За допомогою лічилки вибираємо секретаря, який фіксує правильні відповіді і ставить бали учням. («Тут сорока ворожила, кусок сала положила…»).
Вчитель. Увага на екран. Тут знаходяться підказки на запитання. (Слайд2).
ІІІ. Оголошення теми і мети.
Вчитель. (Слайд3,4,5). Ми продовжуємо подорож по скарбницях народної музики. А детальніше ознайомимось із дитячими народними піснями, із їхніми жанрами, із творчістю М. Леонтовича та розучимо 1-й куплет «Пісеньки джури» О. Жилінського.
Сьогодні на урок я принесла кошик, в якому знаходяться (звичайно образно) жанри дитячих народних пісень.
Чому в кошику? Що нагадує він вам? Давню колиску.
І перша група пісень – це найперші пісні, які чує дитина над колискою - колискові. (Вчитель прикріплює кольорову стрічку з назвою жанру).
Цікаво, що дитячі пісні мають різні джерела походження: одні були створені для дітей дорослими, інші – створенні самими дітьми.
Дражнили - дають можливість дітям висміяти кривдника.
Забавлянки – співають дорослі для немовлят.
Заклички – виражають звернення до сил природи: дощу, сонця, хмар, вітру.
Небилиці – розповідають про неймовірні речі, в які діти беззаперечно вірять
Пісні-ігри і найбільший пласт дитячого фольклору – календарні пісні.
Отже, українські народні дитячі пісні – це пісні, створені для дітей дорослими та самими дітьми.
Спеціально для нашого уроку працювала група акторів, які готували музичний проект «Дитячі народні пісні». Прошу акторів на сцену. А ми традиційно вибираємо зіркового продюсера, який визначить найкращого виконавця д. п. Шановний продюсере, оголосіть вимоги вашого кастингу.
ІV. Слухання музики.
Вчитель. Народна пісня завжди була і є джерелом натхнення для багатьох композиторів. (Слайд 6). Серед них і М.Д.Лентович - видатний український композитор, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору. Народився на Вінниччині. З раннього дитинства народна пісня увійшла глибоко в серце малого Миколки і стала для нього такою ж зрозумілою і близькою, як рідна мова.
Усе життя композитора можна назвати служінням пісні. Він створив понад 100 хорових обробок українських народних пісень, які стали візитною карткою музичної України в усьому світі. Серед них «Щедрик», «Дударик».
Не менш популярні і пісні , які ми сьогодні послухаємо. Це «Гра в зайчика» та «Женчичок-бренчичок».
«Гра в зайчика» - це пісня-гра про сумну долю Зайчика, який ходив до чужого городу їсти капусту. Він нікого не слухав, їв капусту й топтав доріжки.
Діти переймаються долею Зайчика і просять його не ходити по городу, не їсти капусту , бо вийде хазяїн та переб’є ніжку. Зайчик не послухав і лишився ніжки. Тепер він назавжди залишиться калікою.
Послухайте твір і скажіть, хто виконує пісню? До якого жанру дитячої пісні можна її віднести ? Що відчував композитор, коли створював обробку цієї пісні?
Слухання «Гра в зайчика» (Слайд 7).
Пісня «Женчичок-бренчичок» розпочинається словами: «Женчичок-бренчичок вилітає, високо ніженьку підіймає». Хто ж такий Женчичок-бренчичок? Можливо, це птах, оскільки літає? Ні, Женчичок-бренчичок - молодий хлопець, жнець, який цілий день у полі жав зелене жито і «грудою гострою ніжку пробив». «Хоч стерня колеться, ніжка болить, — спати не хочеться, гулять кортить». Так любив Женчик гуляти та танцювати, що, мабуть, прозвали його через те бренчиком, від слова бренькати (на музичному інструменті.)
Послухайте пісню і скажіть, до якого жанру дитячої пісні можна її віднести? Що хотів зобразити композитор?
Слухання «Женчичок-бренчичок». (Слайд9).
V. Музично-ритмічні рухи. (Слайд10).
Виконання пісні з рухами «Ой на горі жито, сидить зайчик»
VІ. Розучування пісні. (Слайд 11).
Вчитель. Ось бачите, скільки задоволення приносить народна пісня-гра. Недаремно в народі кажуть: «Хто співає, той журбу проганяє», а ще «Легше тобі на душі стане, коли пісня у серце загляне».
Ось і настав час розучити пісню. Поет Олексій Кононенко створив чудовий вірш, де розповів як малий хлопчик шанував та пишався піснями свого діда, тобто беріг пам'ять не тільки про свого діда, а й про минуле свого народу.
Прочитайте вголос 1-й куплет на ст. 71. Уявіть себе композитором. Яка б музика озвучила вірш. (Відповіді).
А зараз послухайте, яку музику створив сучасний український композитор Олександр Жилінський.
Етапи розучування:
Вчитель. Можливо, хтось знає, що означає слово джура?
Джура, цюра або чура – в Україні в 16-18 ст. – зброєносець, помічник козацької старшини. Зазвичай, джурами були молоді хлопці. Разом з козаками ходили в походи, брали участь у боях.
Чи можна вважати «Пісенька джури» дитячою піснею? Обґрунтуйте свою думку.
VІІ. Узагальнення вивченого. Рефлексія. (Слайд 12).
Візьміть ручки і напишіть на листку одне-два слова, які найбільше запам’ятались сьогодні на уроці. Це може бути назва пісні, композитор, поет, жанр народної пісні. На рахунок 1,2,3,4,5. А зараз по-черзі озвучуємо слова і збираємо їх в корзину.
Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання.
Складіть власну лічилку чи дражнилку, придумайте до неї просту мелодію
Перелік використаної літератури: