1
Урок в 7 класі. Тема «Цікаве використання формул скороченого множення»
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок учнів
Мета:
Навчальна: сформувати використання формул скороченого множення.
Виховна: виховання дисциплінованості, акуратності, взаємодопомоги.
Розвивальна: розвивати математичну грамотність, навички самоаналізу, увагу, пам`ять, цікавість до математики.
Хід уроку
I Організаційний момент.
II. Формування мотивації до навчальної діяльності.
Я рада вітати вас на сьогоднішньому уроці. Ми з вами прийшли на урок з різним настроєм. Перед вами лежать смайлики, виберіть той, який підходить до вашого настрою. Сподіваюсь, що на кінець уроку у всіх настрій буде таким. Почну урок словами академіка Олександрова:
«Мені б хотілось, щоб слово «формула» не значила для вас «формальність», щоб ви творчо підходили до використання їх на практиці».
Перед вами оцінювальні листи, позначте яку ціль ви хочете поставити перед собою на початку уроку, можна записати своє, а також записати своє прізвище та ім’я. Прокоментуйте.
Прізвище та ім'я учня ______________________ Число___________
Тема уроку _______________________________________________________________
№ |
Цілі: |
№ |
Етапи уроку |
Бали |
1. |
Показати свої знання. |
1. |
Знання ФСМатематична розминка "Зірко око" |
|
2. |
Отримати нові знання |
2. |
Робота в групах |
|
3 |
Отримати гарну оцінку |
3. |
Робота в парах.
|
|
4. |
|
4. |
Самостійна робота. |
|
5. |
|
5. |
|
|
Підсумок: ____________
Оцінка: __________
Чи досяг ти своїх цілей?_________________________ Оціни ступінь засвоєння:____________________________ |
|
Математична розминка «Зірко око».
Перед вами розв`язані приклади, потрібно перевірити та виправити помилки. Прочитати.
1) a2 + 4aх + 4х2 = a4 + х4.
2) у2 + 4у + 4 =(у 2 +4)2.
3) a2 + a b + b2 = (a+ b)2.
4) b2 – 10b + 25 = (b2 – 25)2.
5) (0,5-3а)2 -16а4= (0,5-19а)(0,5+13а).
III. «Хто хоче обмежитися справжнім без знання минулого, той ніколи його не зрозуміє». Г. Лейбниц
Він порадував світ своїм біномом.
Біном Ньютона –має вигляд
,
Біном Ньютона ви будете вивчати в старших класах.
Вважається, що цю формулу, винайшов Блез Паскаль, описав її в XVII столітті.
Крім того, вона була відома ще китайському математику Яну, що жив в XIII столітті, а можливо, її відкрив перський вчений, поет і філософ Омар Хайям.
До дошки йдуть по одному представнику від кожної групи, розв’язувати своє завдання.
В цей час, коли діти біля дошки розв’язують завдання, я хочу познайомити вас з арифметичним фокусом. Ви будете загадувати, а я відгадувати.
Задумайте число (до 10);
Помножте його на себе;
Додайте до результату задумане число;
До отриманої суми додайте 1;
До отриманого числа додайте задумане число.
Скажіть мені число, яке у вас вийшло і я отгадаю, яке число ви задумали.
Я пропоную вам поміркувати над цим фокусом й розв’язати його за допомогою ФСМ.
Рішення: x² + x + 1 + x = x² + 2x + 1 = (x + 1)²
Наприклад, 5·5 + 5 + 1 + 5 = 36,
x = √36 – 1 = 6 – 1 = 5.
Послухаємо відповіді учнів біля дошки.
Річ у тому, що будь-яке натуральне число, яке закінчується цифрою 5, можна записати у вигляді 10а + 5. Наприклад, 25 = 2·10 + 5.
Доведення:
(10а +5)² = 100a² + 100a + 25 = 100a(a +1) + 25 = a (a +1) ·100 + 25.
=2*3*100+25=625
Знайдіть за цим правилом 45², 75², , , 115².
Відповідь: 2025, 5625, 11025, 42025, 13225.
Обчисліть зручним способом 25·15
(850)
IV. Давайте попрацюємо самостійно, щоб переконатися, що ви засвоїли матеріал.
1 варіант. Обчисліть зручним способом + 17∙13 (900)
2 варіант. Обчисліть зручним способом - 15∙11 (16)
Поміняйтесь зошитами, порівняйте розв`язання сусіда зі зразком на дошці.
Оцініть його самостійність у відсотках.
V. Підсумок уроку.
Виберіть смайлик, який підходить до вашої ситуації.
Я пропоную вам вдома пошукати цікаві факти використання ФСМ й поділитися з нами на наступному уроці.