Урок "В гостях у букви Зз"

Про матеріал

Тема : В гостях у букви Зз. Звуки [з],[з']. Позначення їх літерою З з.

Урок з використанням інтерактивних технологій. Велика кількість різновидів роботи залучає учнів до уроку, зацікавлює і створює позитивний настрій протягом всього уроку.

Перегляд файлу

ВІДКРИТИЙ УРОК В 1-В КЛАСІ СШ № 31

ТЕМА: В ГОСТЯХ У БУКВИ З («зе»). ЗВУКИ [З], [З’]. ПОЗНАЧЕННЯ ЇХ ЛІТЕРОЮ З з («зе»)

МЕТА: ознайомити учнів із літерою З з, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звуки [З], [З’]; учити учнів читати склади та слова з літерою З; збагачувати активний словник учнів; розвивати спостережливість, уважність, логічне мислення, естетичні почуття; виховувати уміння бачити прекрасне в природі.

ОБЛАДНАННЯ: таблиця «Будиночок Феї Фонетики», картки-фішки для звукового аналізу слів; предметні малюнки «Зима», таблиця «Зима», квітка-алфавітка, інформаційно-пізнавальний текст «Зайчик», паровозик зі звуками, тварини, картки настрою.

ПЛАН УРОКУ

  1. Створення емоційного настрою уроку
  2. Мотивація начальної діяльності
  3. Артикуляція звука [з], спостереження за вимовою, віднесення його до групи приголосних
  4. Вивчення нового матеріалу.
    1. Звуково-синтетичні вправи
    2. Складання звукових моделей слів
    3. Фіксування звуків на письмі за допомогою букви
    4. Читання складів
    5. Гра «Розморозимо слова»
  5. Узагальнення та систематизація нових знань
    1. Читання скоромовки
    2. Декламування учнями віршів
    3. Створення асоціативного куща до слова «Зима»
    4. Весела гра «Квітка-алфавітка»
    5. Читання тексту «Зайчик»
  6. Підсумок уроку
    1. Гра «Лісовий потяг»
    2. Підведення підсумків уроку

ХІД УРОКУ:

  1. Створення емоційного настрою уроку

Дзвоник вже сигнал нам дав,

Працювати час настав,

Тож і ми часу не гаємо,

Працювати починаємо!

  1. Мотивація начальної діяльності
  • Сьогодні ми з вами гостюватимемо у дуже цікавої красуні-літери. Що це за літера, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадку.

Прийшла до нас красуня

У білому вбранні.

Поля причепурила,

Пухнастим снігом вкрила.

  • Про яку красуню йдеться у загадці? (Зима)
  • Який новий звук у слові зима? (Звук [з])
  1. Артикуляція звука [з], спостереження за вимовою, віднесення його до групи приголосних
  • Послухайте, як я вимовляю звук [з].
  • Вимовте звук [з] разом.
  • Який це звук за звучанням? (Приголосний, дзвінкий)
  • Вимовте цей звук без голосу. ([с])
  • Який це звук без голосу? (Приголосний, глухий)
  • Вимовте ці звуки в парі.  ([з] - [с])

Запам’ятайте!

Приголосний глухий звук [с] має пару – дзвінкий звук [з].

  • Послухайте ще одну загадку:

Торох, торох розсипався горох,

Почало світати – нема що збирати.

  • Відповідь: ЗІРКА.
  • Вимовте разом перший звук у слові зірка. [З’]
  • Який це звук? (Приголосний, дзвінкий, м’який)
  • Якщо звук [З] – приголосний, то в якій кімнаті Феї Фонетики буде мешкати цей звук? Відкриваємо наступне віконечко в будиночку.
  1. Вивчення нового матеріалу.
    •               4.1. Звуково-синтетичні вправи
  • Красуня-Зима просить вас допомогти їй прикрасити ялинку. За кожне правильно зроблене завдання на ялинці буде з’являтися іграшка.
  • Завдання перше. Прочитайте слова зашифровані в криптограмах. Для кожного ряду буде своє слово.
  • Перший ряд. Ваше слово…   (СНІГОВИЧОК)

С О І И

 К     О

  Н Г В Ч

  • Другий ряд. Ваше слово… (СНІЖИНКА)

С И І К

 

Н Ж Н А

  • Третій ряд. Ваше слово… (КРИЖИНКА)

К И И К

 

Ж Р А Н

  •                   4.2. Складання звукових моделей слів

- Завдання друге. Викладіть фішками слово ЗИМА.

- Тепер викладіть слово ЗІРКА

 

  •                   4.3. Фіксування звуків на письмі за допомогою букви. Ознайомлення з буквою З

- Звуки [З], [З’] на письмі позначаються буквою З.

 

 

- Отже, сьогодні ми будемо в гостях у букви З. Допоможуть нам зробити цю букву нарядною … (Називаю дітей).

- А ми продовжуємо працювати.

- Послухайте вірші про літеру З

На осоння вуж повзе     

Вигнувсь він, мов буква З.

Буква З – як цифра три.

Щоб завчити, повтори!

Збоку, знизу і згори   

Схожа З(зе) на цифру три.

Є три зуби в букви З.

Ними все вона гризе.

  •                    4.4. Читання складів

- Давайте допоможемо Красуні-Зимі прочитати склади у таблиці.

   А   А

   О   О

   У   У

 З  И   И  З

   І   І

   Е   Е

  •                     4.5. Гра «Розморозимо слова»

- Наступне завдання. Зима заморозила та розкидала слова. Складіть слова з карток, утворивши слова.

 

 

  • Прочитайте пари слів, які різняться звуками [з] - [с]:

КОЗА – КОСА   ЛОЗА – РОСА

ЗАМОК – САДОК  ЗИМА – САМА

ПІСОК – ВІЗОК     КАЗКА – КАСКА

  1. Узагальнення та систематизація нових знань
    •              5.1. Читання скоромовки

МОРОЗ МОРОЗА ВОДИВ ЗА НОСА

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

У володарки Зими

Трішечки замерзли ми.

Грудень каже: «Пострибай!»

Січень просить: «Присідай!»

Встали – сіли, встали – сіли,

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Час нам братися до справ.

Сіли, дітки, всі гарненько.

Спинки держимо рівненько.

  •              5.2. Декламування учнями віршів

Білий сніг, білий сніг    

Заміта доріжки.

На мереживо доріг

Падають сніжинки.

Завірюха-заметіль  

І мороз тріскучий

Снігову метуть крушіть

На високій кручі.

Вітерець-жартівник     

Віхолу здіймає,

А Мороз-чарівник

Наче сріблом грає.

Позаносить білий сніг  

У лісах ялинки.

У казковім наче сні

Все навколо взимку!

Зійшли хмарки і небо посиніло,    

А сонце ген з-за обрію пливе.

І всюди звеселіло, заіскрилось.

У гості вже зима до нас іде.

Ой ти, Зимонька-зима,  

В тебе жалощів нема:

Снігом вкрила наш садок,

Розігнала всіх пташок.

 

ЗИМА:  Не лякайтесь, любі діти.    

Буду я вас веселити.

Принесла ж я вам, малята,

Сніг біленький і лапатий,

Лижі, ковзани і санки

Для Івасика й Оксанки.

  •                5.3. Створення асоціативного куща до слова «Зима»

- Красуня-Зима припорошила нашу ялинку сніжинками, але ці сніжинки не прості. Вони загадкові, які допоможуть вам відповісти на запитання : БЕЗ ЧОГО НЕ МОЖЕ БУТИ ЗИМИ?

На дошці прикріплюється надруковане слово ЗИМА. Відгадки також поміщаються на дошці. Складається таблиця.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цей скляр старанний дуже –

Вночі посклив калюжі,

Та тільки сонечко зійде,

Все скло відразу пропаде.

                             /МОРОЗ/

Рано-рано увесь світ

Вбрався в білий оксамит.

А як вітер нападе,

Оксамит цей опаде.

                            /ІНІЙ/

В небі хмарка пролітала,

Білий пух порозсипала,

Він на землю міцно ліг,

Називають його …

                             /СНІГ/

 

На долоню зірка впала,

Я дмухнув – вона розтала.

То не зірка вже, краплинка,

А була вона …

   /СНІЖИНКА/

Прозорий, мов скло,

Та не вставиш у вікно.

   /ЛІД/

Сірі гусочки летіли,

Біле пір'я погубили.

                          /ХМАРИ, СНІГ/

Холодна пора,

Що не крок – то гора.

    /ЗАМЕТ/

- Окрім загадок, Красуня Зима принесла нам свій словничок.

Словникова робота

ВІХОЛА – невеликий вітер із снігом.     

ЗАМЕТІЛЬ – сильний вітер зі снігом.

ЗАВІРЮХА – дуже сильний вітер зі снігом.

СНІГОПАД – йде великий лапатий сніг.

ОЖЕЛЕДЬ – тонкий шар льоду на поверхні землі.

  •                 5.4. Весела гра «Квітка-алфавітка»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •                5.5. Читання тексту  «Зайчик»

- Приготуйтесь уважно слухати, стежити і розуміти почуте.

ЗАЙЧИК

 Я вийшов на подвір’я поглянути, як падає сніг. Ловив сніжинки й дивувався: «Хто їх робить такі красиві?» Аж бачу: полем біжить маленький зайчик, а над ним кружляє великий птах. Підбіг зайчик під копичку сіна та й заховався. Покрутився птах над сіном, і полетів собі.

 А завірюха все дужчала: вітер свистів, завивав, виростали снігові замети. Пішов я до сіна. Зайчик сховався в кубельці, сніг засипав його, тільки оченята блищать. Дивиться на мене й ніби просить: «Не чіпай мене, мені так жити хочеться!» Мені стало шкода зайчика, я пішов додому.

 Цілу ніч завивала хуртовина. Уранці я прокинувся й визирнув у вікно. Сяє сонце. Іде я до копички сіна. Ледве добрався через замети. Та зайчика вже під копичкою не було. Він вибрався зі схованки й пострибав до лісу. Ось його слід. Гуляй, зайчику, як потрібно буде врятуватися від небезпеки, біжи до мене!

В.О. Сухомлинський

  •           
  •                5.6. Гра «Так. Ні»
  • Над зайчиком кружляла ворона? (Так. Ні)
  • Свистіла, завивала завірюха? (Так. Ні)
  • Хлопчик забрав зайчика? (Так. Ні)
  • Зайчик чекав хлопчика під копичкою? (Так. Ні)
  • Хлопчик сказав зайчикові бігти до нього? (Так. Ні)
  1. Підсумок уроку
    •               6.1. Гра «Лісовий потяг»

- У кожного пасажира є квиточок. На ньому написаний склад. Якщо у Зайчика  в квитку написано «ЗА», то ви повинні провести його до вагону зі складом «ЗА». Розсадіть звірів правильно.

  •               6.2. Підведення підсумків уроку
  • Дякую вам за старанну роботу на уроці. Ви допомогли Дівчинці-Зимі прикрасити ялинку.
  • Пропоную вам картками продемонструвати свій настрій.

 

 

Працювали всі старанно

І почули всі в кінці,

Що у нашім першім класі

Діти – просто молодці!

 

 

 

 

doc
Додано
31 жовтня 2018
Переглядів
906
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку