Урок "В. Королів-Старий. Добро і зло в казці "Хуха-Моховинка"

Про матеріал
Урок української літератури в 5 класі, метою якого є удосконалення навичок роботи з текстом, створення умов для розуміння понять «добро» і «зло», розвиток критичного мислення, сприяння вихованню кращих моральних якостей. До уроку додається матеріал, створений за допомогою сервісу Padlet
Перегляд файлу

 

https://padlet.com/julia1599/huhaurok2020

 

Тема. В. Королів-Старий «Хуха-Моховинка». Добро і зло в казці. Світлий погляд на світ

Мета. Удосконалювати навички роботи з текстом, створювати умови для розуміння понять «добро» і «зло», розвивати критичне мислення, сприяти вихованню кращих моральних якостей

 

                                 Структура і хід уроку

 

І.Організація класу. Налаштування на роботу

 

Споконвіку триває протистояння добра і зла — двох категорій, таких само протилежних, як життя і смерть, кохання і ненависть, світло і темрява, християнство і язичництво. Здавалося б, ці поняття несумісні і можуть існувати лише як протиставлення одне іншому. Але це не так. І добро, і зло співіснують у людській душі, розриваючи її на шматки. Що ж потрібно для того, щоб добро перемагало зло?

 

ІІ.Підготовка до сприйняття навчального матеріалу

  • робота з прислів’ями

За допомогою QR-кодів завершити прислів’я (додаток 1)

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Вправа «Вірю-не вірю»(виконання вправи за допомогою сигнальних карт: зелена – так, червона – ні)

  1. Моховинка була найменшою в родині
  2. Хуха зробила собі хатку в бору
  3. Кожна людина може побачити Хуху
  4. Дід знищив хату Моховинки
  5. Моховинка не стала шукати нове житло
  6. Хуха оселилася в хліві
  7. Хуха мріяла повернутися на свою батьківщину
  8. Хуха не змогла врятувати козу Лиску
  9. Дід назвав Хуху нечистою силою
  10.                  Поранену Хуху доглядали діти
  11.                  Хуха врятувала діда від смерті
  12.                  Хуха  вчинила так, бо мала добре серце

 

ІV.Повідомлення теми, мети, робота з технологічною картою

(додаток 2)

 

 

 

V.Вивчення теми уроку

                                                        Не будь переможений злом,

                                                      але перемагай  зло добром.

 

                                                                 Біблія, Апостол Павло

  • робота за прислів’ями
  • постановка проблемного питання: «Як пов’язані ці прислів’я з темою казки та образом головної героїні?»
  • визначення послідовності подій у творі:

Дід руйнує хатинку Хухи;

Народження Хухи;

Хуха шукає собі житло;

Хуха допомагає козі;

Дід замерзає в лісі;

Дід поранив Хуху;

Хуха рятує діда.

 

  • характеристика образу Хухи (заповнення таблиці на основі тексту, додаток 3)

               засоби створення образу

 

портрет          риси характеру

                                                 стосунки з іншими           вчинки

- перегляд відео (за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=Fvs9_joBlY0)

 

VІ.Закріплення вивченого

  • виконання тестових завдань (робота в парах, додаток 4)

 

VІІ. Рефлексія

- визначення актуальності твору

Велике добро починається з маленьких справ (діти пишуть на сердечках, які добрі справи вони зробили)

 

    VІІІ.Підсумки. Визначення, чи досягли очікуваних результатів

    ІХ. Домашнє завдання: твір-мініатюра «Мої добрі справи»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                Додаток 1

 

 

 

 

Без ядра горіх ніщо, так само

 

 

 

 

 

 

Дорожче за всі титули…

 

 

 

 

 

Не за обличчя судіть

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добре діло…..

 

 

 

 

Хто людям добра бажає….

 

 

 

 

Не одежа красить людину…

 

 

 

 

 

 

Все добре переймай….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                        Додаток 2

Технологічна карта уроку

 

 

Тема уроку

Завдання

Добро і зло в казці В.Королева-Старого “Хуха-Моховинка”

  •  на основі тексту схарактеризувати образ Хухи;

 

 

  •  навчитися розуміти поняття “добро”, “зло”;

 

 

  •  визначити актуальність твору

 

 

 

 

 

 

 

                                                                        Додаток 3

Таблиця для характеристики образу Хухи

 

Портрет

 

Риси характеру

 

Ставлення до інших

 

Вчинки та поведінка

 

 

                                                  

 

                                                          Додаток 4

Тестові завдання

1. Коли Хуха народилася?
а) взимку; б) весною; в) влітку; г) восени.
 

2. Як називали Хуху в родині?
а) малятком; б) мізинчиком; в) кошеням; г) квіточкою.
 

3. З ким порівнювали маленьку Хуху?
а) малятком; б) козенятком; в) кошенятком; г) ялинкою.
 

4. Всі Хухи не люблять:
а) сухого; б) теплого; в) бур'янів; г) вогкого.

5. Якого кольору найчастіше була Моховинка?
а) сірого; б) зеленого; в) бурого; г) білого.
 

6. Яка біда спіткала Моховинку?
а) тяжко захворіла; б) потрапила в неволю до дідугана; в) залишилася без домівки; г) перетворилася на камінь.
 

7. Що гнітило Хуху в затишному хліві?
а) боялася, що прийде дід-лісоруб і покарає її;
б) життя „без рідного товариства в чужій стороні";
в) що довелося жити в козячім хліві ; г) голод і холод.
 

8. Яке нещастя трапилося в хліві?
а) загорівся; б) розвалився; в) вовк поїв кізочок; г)заплуталася Лиска.
 

9. Чому дід-лісоруб напав на Моховинку?
а) вважав її „нечистою силою"; б) завжди на всіх нападав; в) любив полювати на тварин; г) Хуха дражнилася з діда.
 

10. Яка біда трапилася з лихим дідом?
а) заблукав у лісі; б) потрапив у пастку; в) тяжко захворів; г) перетворився на пеньок.
 

11. Чому Моховинка врятувала діда?
а) шкода стало старого; б) за винагороду; в) щоб розважитись; г) щоб уславитись.
 

12. До чого закликає казка?
а) робити добро; б) жити в лісі; в) остерігатись людей; г) бути войовничим.

 

1

 

doc
Додано
30 червня 2020
Переглядів
1188
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку