Урок В.О. Сухомлинський " Не забувай про джерело". Вода - безцінний скарб природи.

Про матеріал
Урок з літературного читання та природознавства в 4 класі. Діти знайомляться з творчістю В.О. Сухомлинського, розширюють знання про роль води на нашій планеті й у своєму краї, вчаться економно використовувати воду.
Перегляд файлу

                                                                                               4 клас

Інтегрований урок з літературного читання та природознавства

Тема   В. Сухомлинський  «Не забувай про джерело» . Вода – безцінний скарб природи

Мета. Продовжувати знайомити дітей з життям і творчістю В.О. Сухомлинського, викликати інтерес до його творів, розвивати навички читання, удосконалювати вміння виділяти й пояснювати зв’язок між причиною та наслідком, розвивати вміння висловлювати судження про роль води на нашій планеті й у своєму краї; виховувати почуття любові до рідної землі, відповідальне ставлення до збереження довкілля, дбайливе ставлення до води.

                                          Перебіг уроку

I Організація класу

  -Холодно в полі, в саду, на городі,

   Осінь мандрує по нашій господі.

   Тепло і затишно в класі у нас,

   Доброго дня, я вітаю всіх вас.

  • Любі діти, у наш клас

Завітали гості щирі,

Привітаймо в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

                            (розкриваю парасольку)

  • Діти, у мене в руках парасолька. Як ви думаєте, навіщо вона мені?
  • Так, щоб ніяка мряка, похмура погода не зіпсувала нам настрою, який пануватиме у нас на уроці. А урок у нас буде інтегрований: читання та природознавства. Я розраховую на вашу підтримку і допомогу. Кожному з вас я бажаю успіху.
  • Покажіть свій настрій за допомогою цеглинки (жовтий- гарний, червоний – сумний).

II. Очікування

  • Діти, що ви очікуєте від уроку?
  • Нехай ваші очікування здійсняться.

III. Робота над загадкою

  • Буває хмаркою вона,

Сніжинкою буває.

Бува, як скло, крихка й тверда,

Ви здогадалися? Це… (вода).

  • Отже, символом нашого уроку буде вода.
  • Які асоціації у вас викликає вода?

IV. Оголошення теми та мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми познайомимося з оповіданням В. О. Сухомлинського «Не забувай про джерело», розширимо знання про життєвий шлях видатного педагога, будемо удосконалювати навички свідомого та виразного читання, а також розширимо знання про воду, як безцінний скарб природи.

V. Гра «Так чи ні»

(Так – зелений колір, ні – червоний колір)

1)Вода – це рідина синього кольору.

2)Вода може бути в твердому, рідкому та газоподібному стані.

3)Вода – прозора, безбарвна, без запаху.

4)Вода зовсім не розчиняє речовини.

5)У природі весь час відбувається перетворення води з одного стану в інший.

6)Вода – це життя.

7) Чому ви вважаєте, що вода – це життя?

Гра «Продовж речення»

VI. «Крісло автора»

  • Сьогодні ми звернемось до майстра людської душі та добрих справ, який написав повчальне оповідання «Не забувай про джерело» Це В. О. Сухомлинський.
  • Що вас найбільше вразило?

VII. Мовленнєва розминка

  • А вода – це справжнє диво!

Як прожити без води?

З нею ми завжди щасливі,

З нею в нас нема біди.

  • Читання пошепки, вголос, радісно.

VIII.  Робота над оповіданням

-Зараз ми з вами доторкнемося до думки і слова Василя Олександровича, познайомимося з його творами «Не забувай про джерело».

1)Передбачення

- Перш ніж читати оповідання, скажіть, про що буде йти мова в оповіданні?

2. Читання твору В. О. Сухомлинського «Не забувай про джерело» (пошепки)

3.Бесіда

-Чи здійснилося ваше передбачення?

- Яким був ставок у давнину, як селяни берегли його?

- Чому і як зник ставок?

- Знайдіть слова, які передають головну думку твору.

- Як ви їх розумієте?

4. Словникова робота (робота в групах)

  • Джерело;
  • Бувальщина;
  • Пустир;
  • Мул;
  • Жовті Води;
  • Призвід;
  • Неприкаяний;

      5. Читання вголос

     - Пограємо в гру «Передай тварину»

      6. Робота над змістом прочитаного

      - Що показав учитель дітям?

      - Що було на місці пустиря багато років тому?

      - Яким був ставок?

     - Що росло біля нього?

     - Хто викопав ставок?

     - Що ухвалили селяни на своїй раді?

     - Як люди дотримувалися цієї ухвали?

    - Хто приїхав до села?

   - Зачитайте, як прозвали сімю? Чому?

   - Що стали помічати старі люди?

  - Як ви розумієте вислів «Лихий призвід – людям заохота».

   - Що сталося зі ставком?

   - Що вчить це оповідання?

   - Що станеться, якщо на планеті зникне прісна вода?

IX. Робота за картками

  • Виконайте завдання на картках «Вчимося охороняти безцінний скарб природи – воду»

X.  Робота в групах

1) Без незамінної, а тому такої дорогоцінної, прісної води так само, як і без повітря, не можуть існувати живі організми.

2) Сьогодні найбільше доступної води міститься в озерах, річках і підземних «коморах». Але, якщо люди будуть забруднювати прісну воду відходами своєї діяльності то втратять величезне багатство – високоякісну питну воду.

3) Поради щодо економічного використання води в побуті.

1)Завжди щільно закривайте кран.

2) Приймайте душ на 1-2 хвилини швидше.

3)Закривайте кран, коли чистите зуби.

4)Під час миття посуду не тримайте кран постійно відкритим.

5) Не мийте овочі та фрукти під проточною водою.

XI.  Підсумок уроку

  • Що вам сподобалось на уроці?
  • Чи здійснилися ваші очікування?
  • Що вас вразило?
  • Чи корисним був для вас урок?
  • Якою людиною бути легше, доброю чи байдужою?
  • Давайте станемо в коло і подаруємо товаришеві найкращу рису свого характеру.

XII. Домашнє завдання

Опрацювати с. 75-76. Підготувати розповідь про охорону водойм.

 

 

   

 

docx
Додав(-ла)
Боярчук Ольга
Додано
14 грудня 2019
Переглядів
1147
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку