Урок з української літератури у 7 класі з теми "В.Симоненко."Лебеді материнства".Учні мають змогу скласти "Дерево "Життя та творчість В.Симоненка". Скласти кросенс до даної поезії. Виховується любов до Батьківщини, до рідного краю, до матері. Подані додатки до уроку.
Урок № Дата:
Конспект уроку з української літератури, 7 клас
Тема: В.Симоненко – «лицар на білому коні» в українській літературі. Вірш – пісня «Лебеді материнства». Вічний зв'язок людини з матір'ю та рідною землею
Мета: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом Василя Симоненка , ознайомити з віршем «Лебеді материнства» та проаналізувати його, звертаючи увагу на його ідейно – художній та символічний зміст, жанр, образи; розвивати вміння учнів зв’язно й логічно висловлювати свої думки, спостереження, почуття ; виховувати любов, повагу до Батьківщини, матері.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Обладнання : портрет В.Симоненка,
підручник , ІКТ (комп’ютер , дерево «Життя і творчість В. Симоненка»).
Хід уроку
І . Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку .
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
- У 60-ті роки ХХ ст.. в українську літературу ввійшов молодий,
талановитий поет В.А.Симоненко . Його творчість натхненна правдою,
щирістю , любов'ю до Батьківщини , до матері. Але його таланту не
судилося розкритися на повну потужність , бо прожив митець всього 28
років. Та слова його нетлінні , вічні, бо в них розкривається сила духу,
патріотизму, віра в майбутнє та невичерпна любов.
Хто ж такий В.Симоненко ?
Перегляд відео «Життя та творчість В. Симоненка»
2. Складання дерева «Життя і творчості В.Симоненка» (повідомлення учнів про життя та творчість В.Сиоменка)
3. Слово вчителя.
Отже, у шкільні роки Василь був активним учасником художньої
самодіяльності, а в старших класах — членом редколегії шкільної газети. «На
уроках він був серйозний — аж занадто. Ніколи не сміявся, не тинявся по
шкільному подвір'ї. У класі хлопець виділявся серед учнів, по-перше, своїм
бідним одягом, по-друге, своїм розумом. Навіть учителі не читали стільки
книжок, як наш найкращий учень… Часто він писав вірші до шкільної і класної
газети.».
Швидко промайнуло дитинство, студентські роки в Київському університеті,
робота в черкаській газеті — такі віхи короткого, але насиченого життя поета.
Нагла смерть скосила Василя Симоненка у двадцятивосьмирічному віці, ніби
здійснюючи його юнацьке пророцтво, що «в тридцять — смерті в очі
подивлюсь». Набагато пізніше були опубліковані матеріали, в яких йшлося про
те, що «Василя Симоненка по-звірячому «обробили». а точніше — прибили
охоронці громадського порядку в міліцейських мундирах». Його не вбили, але
здоров'я підірвали остаточно. Відтоді В. Симоненко вже не жив, а мучився, бо ні
на хвилину не вщухали нестерпні болі, які неможливо було вгамувати жодними
ліками.
4. Аналіз поезії «Лебеді материнства».
4.1. Слово вчителя.
- Сьогодні ми ознайомимось з поезією «Лебеді Материнства».
4.2. Перегляд відео «Лебеді материнства»
- Яке враження на вас справило відео ? В чому її сила? Що ви дізналися з нього?
4.3. Читання вірша вголос учнем.
Прослуховування аудіозапису вірша «Лебеді материнства» (живий голос В. Симоненка).
4.8. Історія написання поезії.
Мати – найдорожча у світі істота. Їй несе людина болі й радощі,
сумніви й успіхи, помилки й гріхи. З нею хочеться порадитись,
поділитись турботами, покаятись їй у гріхах. Такою була для Василя,
мама, Ганна Федорівна Симоненко-Щербань. Людина з щирою
поетичною душею, закохана у народну пісню, передала все це синові,
виховувала його за мудрими заповідями народної педагогіки. Природа
наділила літературними здібностями і саму Ганну Федорівну. Був у неї
зошит «Перлини поміж людей», куди збирала вона прислів’я, приказки
у рідних Біївцях. Багато серед них придуманих матір’ю поета. І багаті
вони на гумор і глибину думок, що тривожили її свідомість. Саме образ
мами є основним у творі.
За збірку «Лебеді материнства» В. Симоненку присуджено
Державну премію України ім. Т. Г. Шевченка. Мелодійна основа вірша та
мотив материнської любові настільки полонили композитора Андрія
Пашкевича, що він поклав цей твір на музику, який ви прослухали на
початку уроку.
5. Робота з текстом (бесіда).
- Яку картину ви уявили?
- Які почуття виникли ?
5.1. Словникова робота.
Сургуч – забарвлена плавка суміш, яку застосовують для нанесення
рельєфних печаток на поштові відправлення.
Мавка – різновид русалок з довгим лляним волоссям
Ідейно – художній аналіз вірша
Тема: розповідьпро материнську любов до дитини, турбота за її долю
Ідея: возвеличення материнської любові до свої дитини.
Жанр: громадянська лірика
- Визначення художніх засобів
твору .
- Чому автор дав саме таку назву твору?
- На які дві частини можна поділити твір? (1частина: схожа на
колискову пісню. 2 частина: монолог матері, звернення матері до сина ,
пересторога)
- Про який вибір сина йдеться у поезії ? ( Вибір життєвого шляху)
- Який твір за жанром нагадує вірш ? ( Колискова)
- З яким застереженням звертається мати до дитини ?
- Поясніть словосполучення «приспані тривоги».
- Які образи – символи є в поезії? Поясніть їхню роль. (
1. Лебеді – птахи , символи вірної любові, тому і поєднуються з образом матері.
2. Дорога - життєвий вибір людини.
3.Зорі – доля людини, надія, Божий знак .
4. Лимани – плин життя .
5.Півні – провісники нового дня , а отже зародження нової долі.
VІ. Підсумок уроку.
Складання кросенса до вірша «Лебеді материнства»
VІІІ. Домашнє завдання.
Домашня робота
1.Вивчити напам’ять вірш “Лебеді материнства”.
2.Намалювати малюнок до поезії «Лебеді материнства».
Додаток 1.
Додаток 2.
Складання кросенка до поезії В.Симоненка
Додаток 3
Додатки 3