Урок "В. Скуратівський "Калина""

Про матеріал
Про матеріал Наша Україна славиться видатними письменниками, які відомі в усьому світі. Один із них - народознавець Василь Скуратівський, який цікавився народними символами, традиціями і обрядами українців. Він вважав, що любов до природи треба прищеплювати кожній людині змалку. Тільки та людина, яка вміє і любить природу, береже її, може бути порядною, шляхетною і доброзичливою.
Перегляд файлу

Бердянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20

Бердянської міської ради Запорізької області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок з української мови.Читання     В. Скуратівський «Калина»

 

 

 

 

 

                                                                  Підготувала: Підус В.В.                                                                                                                                                                                                       

                                                                           вчитель початкових класів,

                                                                  спеціаліст вищої категорії,

                                                                  старший вчитель

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

м. Бердянськ

2019

     Тема уроку: В. Скуратівський «Калина»

     Мета уроку:

     формування предметних компетентностей: розширити знання учнів про калину як символ України й оберіг; навчати визначати пізнавальну інформацію у прочитаному творі; удосконалювати читацькі уміння;  розвивати зв’язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; розширювати світогляд учнів; виховувати любов до рідного краю, до природи, бажання її пізнавати і зберігати; виховувати повагу до національних традицій;

    формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати, моделювати, прогнозувати і виконувати необхідні дії, контролювати і оцінювати свої результати; уміти висловлювати рефлексивні та оцінні судження;

комунікативної: володіти позитивними навичками спілкування, уміти налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;

інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію;

соціальної: уміти працювати в парі з усіма в колективі;

загальнокультурної: дотримувати норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.

     Обладнання: мультимедійна презентація, інтелект-карта,  портрет           В. Скуратівського,  аудіозапис козацької пісні «Ой у лузі червона калина», ілюстрації калини, верби, тополі, лелеки, журавля, вишиванки, рушника, хліба, репродукція картини Д. Добровольського «Червона калина» (стратегія входження в картину), пазли, цеглинки LEGO DUPLO.

     Тип уроку: урок набуття нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська, історична, соціальна і здоров’язбережувальна, природнича.

     Форма роботи на уроці: індивідуальна, парна,  групова, колективна.

Хід уроку

І. Вступна частина

    1. Організаційний момент

          Привітання.

     2. Психологічна настанова на урок

           Зібратися разом – це початок,

           Триматися разом – це прогрес,

            Працювати разом – це успіх!

            Тож починаємо наш шлях до успіху!

А ключем до успіху буде ваше бажання відкривати нові знання. Бажаю вам успіхів у вашій діяльності.

      3. План роботи

- читати нову статтю;

- грати в ігри;

- фантазувати;

- познайомитися з новими словами;

- хвилинки відпочинку;

- робота в парах, в групах.

ІІ. Основна частина

  1. Артикуляційні вправи
  1. Дихальна гімнастика
  • понюхати квітку;
  • задути свічку;
  • здути пушинку на долоні;
  • зобразити свист вітру.
  1. Робота над скоромовкою.

Ранком Лара з Мариною милувались калиною

  • Прочитайте повільно і чітко скоромовку. Вимову яких звуків вона тренує?

Читання скоромовки у різні способи.

  1. Гра «Цікава математика»

Виконайте дії та прочитайте слова що утворились

Країна – на – ї + й = ……

Усмішка – ка – міш – с + край – й + ї + наш – ш =……

Батько – ко + ківі – і + щи + на = ……

  • Що об’єднує ці всі слова?
  • Назвіть частину мови.
  • На які дві групи поділяються іменники? (власні і загальні)
  1. Вправа з LEGO ( край, Батьківщина, держава, Україна, місто, Бердянськ).
  • Як називається наша тема?
  • Що ми називаємо Батьківщиною?
  • Що ми називаємо маленькою Україною?

І у кожного народу є свої символи.

  • Що означає слово символ?
  • Пригадайте, які символи нашого народу знаєте?
  1. Відгадайте загадку

Хто ж ті ягоди не знає,

Від застуди їх приймає.

На кущах вони висять,

І, як маків цвіт, горять.

Тільки це не є малина,

Що за ягода?

  • За якими ознаками здогадалися, що це калина?

Демонстрування ілюстрації калини.

  1. Яких родичів має калина? (калиновий, Калинівка, Калинка)
  2. Вправа «Знаємо. Хочемо дізнатися. Дізналися.
  • Пригадайте, що ви знаєте про калину з уроків, з книжок чи з мережі інтернет?
  1. Повідомлення теми і завдань уроку.

Наша Україна славиться не тільки гарною природою, звичаями, традиціями, а славиться видатними людьми.

Продовжуємо далі наш незвичний урок. Сьогодні ознайомимося із твором   В. Скуратівського і дізнаємося, чому українці так шанують і люблять цю рослину.

     Інформація про В. Скуратівського.

  1. Робота над текстом В. Скуратівського «Калина».
  1. Легенда про калину
  2. Виразне читання статті вчителем. (сторінка 52)
  • Що вас здивувало у творі? Захопило? Було несподіваним?
  1. Словникова робота

Самостійне здобування інформації

Символізує

Насамкінець

Дбайливо

Богдан Хмельницький

  1. Читання слів «луною» за учнем

клен                              козацької                       заморозки

береза                           Хмельницького             боротьби

верба                            дбайливо                        накличете

калина                          насамкінець                   відходять

  • Що означають слова першого стовпчика?
  • Знайдіть і прочитайте слово з буквою, що завжди позначає два звука?
  • Прочитайте слова, що означають дію предмета.
  • Знайдіть і прочитайте слово, що означає власну назву.
  1. Фізкультхвилинка
  2. Робота в парах «Обличчя до обличчя» (читання тексту)
  • Поставте питання один одному, щоб починалися словами: що, про кого, про яку.
  1. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання
  • Які дерева є символами України?
  • Як ви розумієте вислів з давніх-давен? Часи Богдана Хмельницького?
  • Чому українці так дбайливо охороняли й доглядали калину?
  • Коли зацвітає калина? (зачитайте)
  • Знайдіть і прочитайте абзац, у якому є прислів’я.
  • Які заборони згадуються у тексті? Прочитайте.
  • Знайдіть і прочитайте слова, написані з великої букви. Що вони означають?
  • Яка козацька пісня згадується у тексті?
  1. Слухання адудіозапису пісні «Червона калина»
  • Послухайте пісню, зверніть увагу на її настрій.

У тексті пісні постійно йде паралель: калина – Україна, калина похилилася – Україна зажурилася, калину піднімемо – Україну розвеселимо.

Дійсно, калина символ України. («Коло Вена»)

  1. Робота в групах
  • Кожна група має необхідні матеріали, за допомогою яких ви будете виконувати завдання.
  • Ознайомлення із запитаннями.
  • Початок роботи, вибір спікера.

10)Презентація виконання завдання у групах

11) Фізкульхвилинка

12) Вправа з LEGO (вибрати із слів державні, тваринні, народні символи)

Що в інтер’єрі класу нового?

ІІІ. Заключна частина

Рефлексія

  1. Вправа «Знаємо. Хочемо дізнатися. Дізналися.»

Заповнення третього стовпчика «Дізналися»

  • На початку уроку ми записали, що дізнаємося, за що українці люблять і поважають калину.
  • Чи виконали ми це завдання?
  • Що запишемо у третьому стовпчику?
  1. Вправа «Мікрофон»
  • Мене захопили ……
  • Де ці знання знадобляться у житті?

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
4 лютого 2020
Переглядів
907
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку