Тема. Володимир Винниченко «Федько-халамидник». Щедрий на добро внутрішній світ Федько, протиставлення йому Толі.
Теорія літератури: головний герой, другорядні герої, контраст.
Мета:
дидактична: продовжити роботу щодо аналізування програмового твору В. Винниченка «Федько-халамидник», характеристики щедрого на добро головного героя твору як особистості; ознайомити учнів з поняттями «дійові особи твору», «головний герой», «другорядні герої»; допомогти учням розібратися в складнощах характерів та вчинків героїв оповідання;
розвивальна: формувати навички аргументування власної думки щодо ставлення до зображуваного; розвивати навички виразного читання, переказу, виділення головних епізодів та деталей, обґрунтування своєї думки, логічність у мисленні, пам’ять, увагу, кмітливість;
виховна: виховувати толерантність, самостійність, бажання творити добро; повагу до неповторності людського «Я»; формувати кругозір, світогляд учнів.
Формування груп компетентностей: комунікативна, інформаційна, соціально-трудова, уміння вчитися.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.
Обладнання: презентація.
Хід уроку
Епіграф до уроку
Людина не що інше, як те, чим вона робить сама себе.
Ж.П.Сарт
І. Формування емоційного настрою
Вправа «Посмішка по колу»
Розминка. Інтерактивний метод «Мозковий штурм»
- Народна мудрість стверджує: «Стався до людей так, як …»
- Поміркуй, як би ти закінчив цю фразу.
Відповідь. Стався до людей так, як хочеш, щоб ставились до тебе.
ІІ. Мотивація теми та мети уроку
Слово вчителя
Оповідання Володимира Винниченка «Федько-халамидник» – це твір, який спонукає замислитися над своїм життям, діями, вчинками.
Я хочу, щоб вийшовши з уроку, ви добре усвідомили, що красить людину.
Це і є проблемним питанням, до якого ми повернемося в кінці уроку.
(записують тему та епіграф уроку в зошити)
Робота з епіграфом
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
Словникова робота
Робота зі схемою «Головні та другорядні герої оповідання»
(Робота на дошці та в зошитах, використовуючи матеріал тексту, складаємо схему)
Асоціативний кущ
батько Федька Толя батькоТолі
мати Федька ФЕДЬКО мати Толі
Стьопа Грицик
Спірка Васько
Ми отримали схему головних та другорядних героїв оповідання. Федько знаходиться в центрі розповіді, його характер розвивається у стосунках із другорядними героями. Отже, Федько є головним героєм твору.
Робота з таблицею
Дійові особи
Головні герої завжди в центрі уваги письменника: навколо нього розгортається сюжет твору, йому дається найповніша характеристика, його ім’ям часто називається твір. |
Другорядні герої зображуються поряд із головним більш стисло. Вони доповнюють своїми діями, характерами, стосунками з головними героями основний сюжет твору і відіграють важливу роль у глибшому розкритті образу головного персонажа. |
Епізодичні персонажі з’являються в одному або кількох епізодах. Вони не мають самостійних характеристик, зображуються для того, щоб яскравіше вирізнити якийсь епізод у сюжетній розповіді, рису головного героя. |
Робота в зошиті
Учитель: Запишіть у зошити цей розподіл літературних героїв. (Один учень працює біля дошки).
Зразок. Головні герої – Федько;
другорядні герої - батько Федька, …, … .
епізодичні -… .
Робота в парах
У вас на партах лежать слова, які характеризують Федька і Толика. Вам потрібно записати під цим іменем риси характеру, які б характеризували Федька, а під цим іменем – слова, які б характеризували Толика.
(Діти пишуть рису характеру, співвідносячи їх з іменами героїв твору).
Робота з підручником
Знайти підтвердження цим рисам у тексті.
Риси характеру і поведінки Федька:
Висновок-дослідження
Отже, давайте розберемося з характеристикою героя твору – Федька.
Дослідження мовної характеристики героя: розбишака-халамидник, халамидро, босявка, сибіряка, мурло репане, люципер, пробийголова, зайдиголова, шибеник, ірод, паршивець, падлюка, мужиченя, одурілий хлопець, нещастячко, халамидо, ідоляко.
Висновок: Федько і Толя – дві різні вдачі. Характери хлопців, як бачимо, – теж повна протилежність. Автор постійно порівнює двох героїв, протиставляє їх. Такий художній засіб у творі називається контраст.
Теорія літератури
Контраст = протиставлення – художній засіб, авторський прийом.
V. Закріплення вивченого матеріалу
- Чого вас навчило оповідання В.Винниченка?
- Який урок життя ви для себе взяли?
- До чого спонукає твір?
ІV. Рефлексія
V. Оцінювання учнів
VІ. Домашнє завдання
Підготувати усну розповідь «Який слід залишив Федько у моєму житті?»