Тема. Україна – незалежна, демократична, правова держава
(З використанням технології критичного мислення та інтерактивних технологій)
Мета: формувати предметні компетентності: ознайомити учнів з поняттями «незалежна», «демократична», «правова» держава; виховувати почуття патріотизму, національної гідності;
формувати ключові компетентності: вчити аналізувати навчальну інформацію, формулювати власну думку, доводити її, аргументувати, збагачувати власний соціальний досвід; розвивати критичне мислення, проявляти зацікавленість у навчанні; здійснювати комунікацію в малій групі, вчити виявляти громадську позицію у ставленні до людей, до самого себе.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: Конституція України, тлумачний словник, відеокліп, український вінок, картки з текстом та завданнями, інтерактивна дошка, презентація
Хід уроку
І.Організація класу. Психологічна настанова «До успіху»
(Особистісно - зорієнтоване навчання)
II. Актуалізація опорних знань
1.Створення проблемної ситуації (проблемне навчання)
- Наш урок ми почнемо з музичного кліпу на пісню Тараса Петриненка (Т.Петриненко «Україна»)
- Ваша задача:прослухати,подивитися,проаналізувати і сказати, про яку країну йдеться мова в цьому кліпі. Свою відповідь потім обґрунтувати. (1-й куплет пісні)
- Я почула ваші умовисновки, а зараз дослухаємо приспів цієї пісні.
- Чи так само, як ви, вважає автор? (Звучить приспів)
- До речі пісня Т.Петриненка так і називається «Україна»
2.Метод «Асоціативний кущ»(Технологія «Критичне мислення»)
- Один римський філософ сказав:»Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона твоя.»
- А які асоціації виникають у вас зі словом Україна? (слайд 1)
- Підберіть синоніми до слова Україна.
3.Метод «Рольова гра» (Технологія «Критичне мислення»)
- А якого роду слово Україна?
- Я запрошую вийти всіх дівчат класу і побути в ролі нашої неньки України. Передаючи цей вінок, скажіть від імені України по одному слову:»Яка ти?»
- Хлопці, подаруйте оплески нашим дівчатам-красуням.
4.Технологія «Мнемотехніка»
- Про неймовірну красу України написано дуже багато віршів. Послухайте один із них. (Читання напам’ять вчителем) (слайд 2)
Україна – рідний край.
Поле, річка, синій гай.
Любо стежкою іти –
Тут живемо я і ти!
- Чи є якісь незрозумілі для вас слова? (Виразне читання учнем)
- Давайте деякі слова замінимо художніми образами, які допоможуть швидше запам’ятати цей вірш. (слайд 3)
- Придивіться уважно до фотографії, яка замінила у вірші слова «рідний край».
- Можливо хтось здогадався, чому я звернула на неї особливу увагу?
(Фото центру міста Шостки – нашої малої Батьківщини) (слайд 4)
III. Вивчення нового матеріалу
1.Оголошення теми уроку та очікуваних результатів
Прийом «Знаємо – хочемо знати – дізналися» (Технологія «Критичне мислення») (слайд 5)
- Те, що ми знали про нашу Україну, ми повторили. А ось про що хочемо знати, ви дізнаєтесь з нашої нової теми.
- Озвучте її. (Україна – незалежна, демократична, правова держава) (слайд 6)
- Так що ми повинні з’ясувати сьогодні на уроці? (Чому нашу державу називають незалежною, демократичною, правовою?)
- Тоді постає питання, що ми очікуємо від цього уроку? (слайд 7)
1.Ознайомитися з поняттями « незалежна»,»демократична»,»правова» держава.
2.Аналізувати навчальну інформацію.
3.Вчитися формулювати і доводити власну думку, аргументувати її.
4.Збагачувати власний досвід.
2.Прийом «Прогнозування» змісту статті за її назвою. (Технологія «Критичне мислення»)
- І почнемо ми зі словникової роботи. Спробуємо пояснити,що означають ці слова. Нам допоможе тлумачний словник. (У дітей на картках)
А) Словникова робота (слайд 8)
Незалежність - ?
Правова держава - ?
Демократія - ?
- Так поясніть, що означає кожне слово?
- Прочитайте назву статті, над якою ми будемо працювати.
- Яким буде ваш прогноз, про що йтиме мова у цій статті?
- Ми перевіримо наші очікування, прочитавши цю статтю.
Б) Читання статті
- Чи виправдалися наші очікування, як ви вважаєте? Обґрунтуйте.
Фізкультхвилинка (слайд 9)
3.Прийом «Читання із маркуванням тексту» (Технологія «Критичне мислення»)
- Я пропоную вам самостійно прочитати статтю і зробити маркування на полях. Нагадую,що знаком «+» позначаємо відому для вас інформацію,а знаком «-« те,що невідомо.
А) Самостійна робота над статтею.
- Яка інформація була вже відома?
- Що було невідомим?
Б) Підсумкова бесіда з відкритими та закритими запитаннями (Технологія «Критичне мислення»)
- Ця інформація важлива для вас: так чи ні?
- Чим корисна ця інформація для нас, сучасних людей? Обґрунтуйте відповідь.
- Як ви зрозуміли слова «Україна – незалежна держава?»
- А чому Україну вважають демократичною державою?
- Україна – правова держава. Це як пояснити?
IV. Закріплення вивченого
1.Тест на встановлення відповідності. (Технологія «Критичне мислення») (слайд 10) Самостійна робота
- Перед вами тест на встановлення відповідності. Розставте в правильному порядку елементи з правої частини відповідно до елементів лівої частини.
- Перевірка: 1) 3; 2) 2; 3) 1. Обґрунтуйте відповіді. (слайд 11)
2.Робота в малих групах (інтерактивна вправа) (слайд 12, 13)
- А тепер попрацюємо в парах. З'єднайте лініями частини прислів’їв. Оберіть одне прислів’я і поясніть, як ви розумієте його значення. (Відповіді дітей)
Де рідний край, не так світить і сонце.
У чужій сторонці там і під ялинкою рай.
Навіть у птахів немає народу.
Кожна рослина є батьківщина.
Без мови на своєму корені росте.
V. Рефлексія
1. Прийом «Знаємо – хочемо знати – дізналися» (Технологія «Критичне мислення»)(слайд 14)
- А тепер повертаємося до наших очікуваних результатів. (слайд 15)
- Яка інформація була головною? Про що дізналися?
- Чи з усіма завданнями впоралися?
2. Виступ вчителя
У всьому світі кожен зна!
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна – єдина.
Це наша славна … (Україна!)
VІ. Домашнє завдання (відповідно до власних уподобань учнів)
(слайд 16) (особистісно - зорієнтоване навчання)
А) Створити малюнок «Моя Україна в майбутньому»
Б) Написати міні – твір «Якою я бачу свою країну в майбутньому»
В) Написати листа Президенту України.