Урок "Вдосконалення вимови звуків дж,дз"

Про матеріал
Показовий урок з української мови для 2 класу. Тема: Вдосконалення вимови звуків [ дж ], [ дз ], [ дз׳]. Звуко-буквений аналіз слів. Поділ слів на склади. Мета: повторити навички правильної вимови звуків [ дж ], [ дз ], [ дз׳] та позначення їх на письмі відповідними буквами. Формувати вміння переносити слова з буквосполученнями дз, дж. Розвивати зв’язне мовлення. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Тема: Вдосконалення вимови звуків [ дж ], [ дз ], [ дз׳]. Звуко-буквений аналіз слів. Поділ слів на склади.

Мета: повторити навички правильної вимови звуків [ дж ], [ дз ], [ дз׳] та позначення їх на письмі відповідними буквами. Формувати вміння переносити слова з буквосполученнями дз, дж. Розвивати зв’язне мовлення. Виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: малюнки, комп’ютер, музичні диски.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

 - Діти, сьогодні до нас завітали гості, давайте привітаємось (діти повертаються до гостей, вітаються)

-  Давайте згадаємо правила роботи на уроці

  Правило піднятої руки

  Не розмовляй на уроці

  Май повагу до інших

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

І  Каліграфічна хвилинка

- Починаємо урок української мови. Розгорніть зошити, запишіть дату, слова  «Класна робота». Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки. Переглядаючи ваші зошити я помітила, що деякі учні припускаються помилок у написанні поєднанні букв.

 

- Повторюємо написання буквосполучень дж, дз.

ІІ Актуалізація опорних знань

  •  Діти, що ви знаєте про ці звуки?
  • Буквосполучення дж, дз мають дві  букви, але позначають 1 звук
  • Буквосполучення дж позначають 1 звук - твердий, дз – позначають два дз, дз’.
  • При переносі слів їх не можна розривати.
  • Ці звуки вимовляються злитно.

 

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  • Недаремно пригадали ми ці звуки, вони сьогодні у нас будуть гостювати цілий урок. Тема уроку «Закріплення вимови і написання звуків [дж], [дз], [дз’]. Перенос слів»

Але ще одна особлива гостя завітала до нас, це - бджілка, яка  принесла баночки з медком і завданнями. А якщо ви гарно працюватимете, то вона пригостить солоденьким і смачненьким.

 

 

IV Робота над матеріалом уроку

        1. Пальчикова гімнастика

 -  Давайте підготуємо наші пальчики до роботи.

Вранці сонечко зійшло, розпустилась квітка,

                     А увечері закриє пелюсточки швидко.

 

                    Бджілко, бджілко, покружляй,

                    З квіток меду позбирай!

 

  1. Словниковий диктант.

                                            

 

Діти, які предмети зображені? Давайте запишемо слова, які позначають ці предмети.

Кукурудза, джерело, дзвіночки, джміль, родзинки.

Давайте прочитаємо їх, але пам’ятайте про те, що [дж],[дз],[дз’] звучать злитно, слідкуйте за вимовою.

Підсумок. Отже, звуки  [дж],[дз],[дз’] вимовляються злитно.

  1. Звуко-буквений аналіз

Перетвори  рослину хміль на комаху       (Джміль)

Джміль [джм’іл’]- 6 б.,4 зв., 3 пр., 1 гол., 1 скл.

Підсумок: чому звуків менше ніж букв, тому що [дж] - позначає один звук.

     Фізкультхвилинка

     Досить вам вже працювати, треба і відпочивати.

     (Вправи під музичний супровід, виходить Палагнюк Ксенія)

 

Я теж хочу хочу зачитати завдання. Діти, можно?

 

  1. Склади речення з цим словом.

Великий джміль літає над джерелом.

Джміль літає в полі.

У полі я бачив джмеля.

Волохатий джміль сів на квітку.

Джміль запилює рослини.

Запишемо це речення

Складіть схему до речення.

_____   _____  _____  __  _____ .

 

Усно складіть питальні речення до цього речення.

Де літає джміль?

Хто літає над джерелом?

Який джміль літає?

 

  1.  Робота з міні підручником

Вправа 1. Прочитай текст.

Яка назва текста? Про кого в текті йде мова?

Скільки в тексті абзаців?

Скільки речень?

Що цікавого ви для себе дізналися?

Скільки виділених слів? Зачитайте?

Поділіть ці слова на склади для переносу?

Запишіть.

На- ро-дже ння, бджіл-ко, джме-лі.

Отже, дж, дз роз’єднувати не можна.

 

Всі завдання  від бджілки  виконали. Зробимо для бджілки приємне за цікаві завдання.

Об’єднайтесь в групи і складіть прислів’я про бджілку з розсипаних слів, наклейте на листівку,  поясніть.

 5. Творча робота «Збери прислів’я і поясни, коли так говорять»

Бджола мала, а й та працює – треба бути працьовитим.

Бджола жалить жалом, а чоловік словом - словом можна людині зробити  дуже   боляче.

Одна бджола мало меду  наносить – треба разом дружно працювати.

Запишіть своє прислів’є.

 

V. Закріплення матеріалу

           Гра„Так-ні".

 Зіграти хочеться мені із вами в гру „Так чи ні"

  • Буквосполучення   дж, дз позначають два звуки? (Ні).
  • Звук [дж] завжди твердий? (Так)
  • Звуки [дж], [дз] позначаються на письмі двома буквами? (Так)
  • Чи можна розривати буквосполучення дж, дз, при переносі, якщо вони

позначають звуки [дж], [дз]? (Ні).

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

«Продовж речення…»

  • Сьогодні на уроці я вчилася, вчився…
  • Найбільше сподобалося …
  • Складно було …
  • Вдома обов’язково розкажу …

VIІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знайти прислів’я про або скласти речення

 

  • Бджілка задоволена вашою працею на уроці. І вона пригощає вас солоденьким і смачненьким.

 


 

 


 


  1. Перенос слів з буквосполученнями дж, дз.

Пояснення вчителя:

- При переносі слів буквосполучення дж, дз розривати не можна.

Переносити так:

кукуру-дза

по-дзвонив

хо-джу

са-джають

 

 

 

 

 

 

 

З. Гра „Нумо, прочитай"

I група - Складіть слова анаграми, переставивши букви

кижілбд (бджілка)

лімедж   (джмелі)

кинидзво (дзвоники)

 

 

 

 

Знайдіть  ці слова, додайте малюнок і розташуйте під відповідними будиночками.

(Ґедзь, дзвіночки, джинси, джміль, дзиґа)

 Штани із джинсової тканини.

 Дитяча іграшка, яка швидко обертається навколо своєї осі.

 Велика муха, яка боляче кусає тварин.

 Велика за розміром комаха сімейства бджіл.

 Сині квіти.що за формою нагадують маленькі дзвони.

 

 

 

 

docx
Додано
19 жовтня 2021
Переглядів
1458
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку