Урок розроблений для учнів 2 класу. Повторення та узагальнення знань з теми "Народні казки та казки народів Європи".
Мета: підтримувати інтерес дітей до казки; закріплювати вміння розрізняти народну й авторську казки; розвивати пам’ять, спостережливість, вміння аналізувати вчинки героїв; викликати бажання творити добро, бути ввічливими та приязними з оточуючими; пробуджувати бажання читати казки самостійно.
Обладнання: Класна кімната обладнана під світлицю, стоять лавки, дитячі вишивки, на дошці малюнки з номерами до казок; на столі коровай, паляниця, пиріжки, яблука, горіхи, калина, дерев’яні ложки, розпиані тарілки, глечики, макітра з варениками.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Хід уроку
Вчитель. Доброго дня, дорогі діти, батьки, всі присутні. Сьогодні у нас незвичайний підсумковий урок з літературного читання, а вечорниці у тітки Надії.
Дорогі діти! Ми з вами підсумуємо та систематизуємо знання, вміння та навички з теми «Народні казки». Згадаємо ті казки, що читали на уроках літературного та позакласного читання та ті, що читали самостійно. Отже, починаємо! (Звучить українська мелодія. Виходять хлопчик та дівчинка в українських костюмах)
Хлопчик. Добрий вечір!
Дівчинка. Добрий вечір!
Хлопчик. Просимо до світлиці.
Дівчинка. На веселі, на бадьорі
Разом. Наші вечорниці!
Вчитель. На околиці села, Як мовить билина,
Живе тітка Надія,(Входе тітка Надія) Вправна господиня.
Дуже вона любила Гостей зустрічати,
Пирогами з сиром Радо пригощати. (Стук у двері, входять дівчатка)
Дівчатка. Добрий вечір вашій хаті! Уклін господині!
Тітка Надія. І вам вечір добрий!
Дівчинка. Добрий вечір, тіточко, Наша люба квіточко!
Тітка Надія. Добрий вечір, дівоньки, Ясні мої зіроньки!
Дівчинка. Ти за нами сумувала, Дівчаточок виглядала?
Тітка Надія.Звісно, любі, я чекала, Вам вечерю готувала:
І варенички й узвар, І чарівних трав відвар. Поспішайте, дівчатонька,
Все приготувати, Бо пора вже вечорниці Всім нам починати.
(Дівчатка сідають на лавки,берут рушники, серветки, сорочки і
вишивають)
Дівчинка. Зваримо вареничків
Біленьких, смачненьких,
Та й запросимо до нас в гості
Хлопчиків гарненьких.
Дівчинка. Даринко, що ти
вишиваєш?
Дівчинка. Серветку. Подивись, які
красиві голуби.
Дівчинка. А я рушник вишиваю.
Дівчинка. А я сорочку вишиваю.
Дівчинка. Дівчатонька-сестриці!
Годі щебетати.
А давайте спробуємо пісню заспівати.
(Співають пісню «Мамина сорочка»,
водять хоровод)
Дівчинка. А де ж наші хлопці? Може вони зовсім не прийдуть?
Дівчинка. Дівчата, годі вам сумувати.
Чуєте, час хлопців зустрічати.
Дівчата. Ой, хлопці ідуть! (Стук у двері.Заходять хлопчики)
Хлопчики. Добрий вечір!
Хлопчик. Добрий вечір, господине,
славна молодице.
Чули ми, що у цій хаті будуть
вечорниці.
Тітка Надія. Що ж, заходьте, любі хлопці,
Просим до світлиці.
Дівчинка. Може з вами веселіші Будуть вечорниці.
Хлопчик. Авжеж, будуть веселіші, Бо ми на язик гостріші!
Тітка Надія. А хто з вас розумніший, На знання гостріший ми зараз
перевіремо.
ЗМАГАННЯ МІЖ ХЛОПЧИКАМИ
ТА ДІВЧАТКАМИ
(За кожну правильну відповідь
діти отримують колобка)
1) «З ЯКОЇ КАЗКИ?»
Горобець («Горобець та билина),
король («Як дівчина короля
перехитрила»),
крамар «Міньба»), лисичка
(«Лисичка-сестричка»).
2) «ЯКИЙ НАРОД СКЛАВ ЦЮ
КАЗКУ?» встановити відношення
Жбан меду – сербська. Як дівчина короля перехитрила - угорська
Міньба – російська. Горобець та билина - українська
3) ДО ЯКИХ КАЗОК ЦІ ПРИСЛІВ’Я.
*Міняв тихо – виміняв лихо. («Лисичка-сестричка»)
*Хто міняє, той нічого не має.(«Міньба»)
*Мудрим ніхто не вродився, а навчивя. («Як дівчина короля перехитрила»)
*В ноги кланяється, а за п’яти кусає. («Жбан меду»)
4) «ХТО ЩО СИМВОЛІЗУЄ?»
*Хитрість – лисичка (хитрий, як лис),
*жорстокість – вовк (злий, як вовк),
*сила і незграбність – ведмідь (дужий, як ведмідь),
*боягузтво і слабкість – заєць (дрижить, як заєць).
Дівчинка. Подружко, а давай пісню заспіваємо!
Дівчинка. Давай!
(Співають пісню «Я- маленька україночка».
Хлопчики хлопають)
5) ЛОТАРЕЯ ЗА НОМЕРАМИ МАЛЮНКІВ.
(Діти дістають номерки з кошика тітки Надії. За ними впізнають малюнок
на дошці та називають казку до нього.
6) «ХТО ЗГУБИВ ЦІ РЕЧІ?»
Горох- «Котигорошко», глечик –
« Лисичка і журавель»,
морква та буряк – «Заєць та їжак»,
солома – «Солом’яний бичок»,
колосок – «Колосок»,
рукавиця- «Рукавичка»,
пір’я – «Кривенька качечка».
7) « ХТО БІЛЬШЕ» написати якомога більше назв казок, які ви прочитали.
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.
( Підрахунок колобків. Всі встають)
Хлопчик. Ми гуляли, веселились,
Усім весело було.
Вечорниці завершились
І, здається, все пройшло.
Хлопчик. Ні! Так просто не проходить,
В серці струночка бринить.
Про Андрія вечір-спогад
В нашім серці буде жить!
Хлопчик. Дякуємо господині за теплу хату!
Хлопчик. Молодим нашим дівчаткам за цей стіл багатий!
Всі разом: Бажаємо миру і добра.
ПІСНЯ «Бажаємо добра»