ДПТНЗ «ВІННИЦЬКЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ
«Вектори в просторі. Дії над векторами»
Викладач математики Капітанчук В.О.
Тема уроку. Вектори в просторі. Дії над векторами
Мета:
• Навчальна: сформувати поняття вектора в просторі, рівність та колінеарність векторів, правила додавання, віднімання та множення на скаляр векторів заданих графічно, сформувати вміння розв'язувати задачі, що передбачають використання цих понять;
• Розвиваюча: розвивати просторову уяву; логічне мислення, творче мислення, розвивати вміння аналізувати умови задач та застосовувати теоретичний матервал до їх розвязання;
• Виховна: виховувати інтерес до вивчення точних наук; наполегливість; культуру математичного мовлення, самооцінку, розширити кругозір учнів, підвищувати їх інтелектуальний рівень, інтерес до геометрії.
Формування компетентностей:
• математична компетентність — оперувати числовою інформацією, геометричними об'єктами на площині та в просторі;
• спілкування державною мовою — доречно та коректно вживати в мовленні математичну термінологію;
• уміння вчитися впродовж життя — визначати мету навчальної діяльності, відбирати й застосовувати потрібні знання та способи діяльності для досягнення цієї мети; Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
üнаводить приклади моделей векторів та векторних величин об’єктів навколишнього середовища;
üформулює означення, ознаки, властивості понять, зазначених у змісті навчального матеріалу;
üрозрізняє векторні і скалярні величини; рівні вектори, колінеарні вектори; ü класифікує взаємне розміщення двох (трьох) векторів у просторі;
ü зображає на рисунку правила додавання векторів (трикутника та паралелограма); суму/різницю векторів, добуток вектора на число;
üзнаходить на рисунку та зображає напрямлений відрізок як вектор, що дорівнює сумі, різниці векторів, добутку вектора на число;
üобґрунтовує перпендикулярність, колінеарність та компланарність векторів простору; скалярний добуток векторів;
üілюструє текстовий зміст геометричних тверджень та задач за допомогою рисунка;
ü характеризує координатний і векторний методи розв'язування задач;
Хід уроку
I. Організаційний етап
• Привітання
• Перевірка присутніх на уроці
• Налаштування на роботу
II. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемне питання
Перегляньте відео і дайте відповідь на запитання. Що об'єднує фізиків, авіадиспетчерів і розробників відеоігор?
Діяльність учнів:
Учні переглядають відео і дають відповіді на запитання.
Діяльність викладача:
Викладач підводить підсумки, за результатами відповідей учнів.
Поняття вектора є важливим у математиці та фізиці. Існує чимало важливих величин, котрі є векторами. Наприклад, сила, швидкість, прискорення, кутовий момент, напруженість електричного і магнітного полів. Ці величини можна протиставити іншим величинам, таким як маса, об’єм, тиск, температура та густина, які можна описати звичайним числом, їх називають скалярами. Тому знання про вектори є важливими при вивченні природничо-математичних наук. Сьогодні на уроці ми повторимо знання про вектори в просторі, розглянемо задачі , що передбачають використання властивостей додавання та віднімання векторів (графічно). Оскільки тему «Вектори» ви вже вивчали в курсі геометрії 9-го класу. Спробуємо пригадати відомі нам факти і провести паралель між теорією вектор на площині і вектор в просторі.
III. Пояснення нового матеріалу
1. Означення вектора.
У вигляді фронтальної бесіди обговорити питання:
• Що таке вектор?
• Як позначається вектор?
• Що таке нуль вектор?
• Що таке довжина вектора (модуль вектора) ?
Діяльність учнів:
Учні дають відповіді на запитання:
• Чи існує вектор який немає довжини?
• Чи існує вектор який немає напрямку ?
• Чи можна вважати будь-яку точку площини вектором?
2. Напрямленість векторів. Рівність векторів.
У вигляді фронтальної бесіди обговорити питання:
Які вектори є співнапрямленими, протилежно напрямленими, як вони зображаються.
Учні дають відповіді на запитання:
№1 На рисунку зображено паралелограм ABCD.
а) Які вектори є співнапрямленими?
б) Які вектори є протилежно напрямлені?
в) Які вектори рівні?
№12.5 ABCDEF –правильний шестикутник. Запишіть усі пари:
а) Рівних векторів;
б) Рівних за модулем, але протилежно напрямлених, векторів.
3. Сума векторів.
Обговорюємо правила суми векторів: правило трикутника та паралелограма.
Щоб знайти суму векторів за правилом трикутника треба: |
|
|
1) від кінця вектора відкласти вектор, що дорівнює вектору ; 2) побудувати вектор, початок якого збігається з початком вектора , а кінець – з кінцем вектора , він і є сумою векторів . |
Щоб знайти суму векторів за правилом паралелограма треба: 1) вектори перенести паралельно самим собі так, щоб їх початки збігалися; 2) Вектор суми задається діагоналлю побудованого на них паралелограма, яка виходить з їх спільного початку. |
Діяльність учнів:
Учні розв’язують вправи з колективним обговоренням:
4. Різниця векторів.
Щоб знайти різницю векторів треба: 1) відкласти вектори від однієї точки; 2) побудувати вектор, початок якого збігається з кінцем вектора , а кінець з кінцем вектора , він і буд е різницею векторів |
Діяльність учнів:
Учні розв’язують вправи з колективним обговоренням
5. Колінеарність векторів.
Вектори називаються колінеарними, якщо вони лежать на одній прямій або на паралельних прямих.
Діяльність учнів:
Учні розв’язують вправи з колективним обговоренням
1. Назвіть пари колінеарних векторів.
2. Назвіть три пари колінеарних векторів.
6. Добуток вектора на число.
Добутком ненульового вектора ⃗𝒂⃗ і числа k, відмінного від нуля, називають такий вектора 𝒃⃗ , що: 1) | 𝐛| = |𝐤||𝐚⃗ |; 2) Якщо 𝐤 < 𝟎, то 𝐛 ↑↑ 𝐚⃗ ; якщо 𝐤 > 𝟎, то 𝐛 ↑↓ 𝐚⃗ . |
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Мета етапу:
Забезпечити засвоєння навчального матеріалу, досягнення результатів уроку.
Учні проходять тестування https://www.classtime.com/student/login/VJQQ44
Діяльність викладача:
Вчитель підбиває коментує результати тестування і ще раз звертає увагу на найбільш проблемні запитання.
V. Рефлексія.
Мета етапу:
• Вираження почуттів, що виникли в учнів у ході уроку.
Діяльність викладача:
Давайте з вами разом проголосуємо та визначимо наскільки плідно і творчо ми з вами попрацювали.
Діяльність учнів:
Із допомогою програми Mentimeter, учні дають відповіді на запитання та переглядають результати на екрані.
VI. Домашнє завдання.
Мета етапу:
• Розвивати самостійність та творче мислення • Удосконалювати методи самостійної роботи
Опрацювати§12 Виконати № 12.6; 12.8; 12.10; 12.14