Тема. Велика буква в кличках тварин. Слова - привітання.
Мета: формувати в учнів поняття "назви тварин" і "клички тварин", вміння писати клички тварин з великої букви. Ознайомити зі словами - привітаннями та доречністю їх вживання. Виховувати любов до тварин.
Обладнання: презентація, малюнки тварин.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Тож за парти всі сідаєм,
І роботу починаєм.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Каліграфічна хвилинка (Слайд 2)
- Виконайте завдання панночки Каліграфії і запишіть каліграфічно буквосполучення.
Хл хв ха хо ху хутір
- Що означає слово хутір?
Хутір - це маленьке поселення поблизу села.
2. Коментоване письмо (Слайд 3)
- Прочитайте речення, записане на дошці, і спишіть його.
Соломія Крушельницька - українська оперна співачка, педагог. (Народилась 23 вересня 1872 року в селі Білявинці Тернопільської області. Померла 16 листопада 1952 року. Похована у Львові на Личаківському кладовиші.) За життя Соломія Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» XX століття. Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Успіхи
С. Крушельницької на оперних сценах світу були успіхами і визнанням української музики й мистецтва.
С,с оломія К, к рушельницька - видатна співачка.
К,к атерина Б, б ілокур - українська художниця.
- Поясніть,чому деякі слова ви написали з великої букви?
- Як пишуться імена, по батькові, прізвища людей?
- Назвіть імена, по батькові, прізвища українців, які знають за межами нашої держави.
- Як ви напишете ці слова?
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- В українській мові є багато інших слів, які пишуться з великої букви. Сьогодні ви дізнаєтесь, які це слова.
- Прочитайте речення з дошки.
У Галі був котик Кузя. В живому куточку школи живе хом'ячок Хомка.
- Чому слова Кузя і Хомка написані з великої букви?
- Тваринам дають не імена, а клички.
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Зав'яжемо вузлик. (Слайд 4)
Учні виводять правило і вивчають його.
2. Колективна робота.(Слайд 5)
а) - Розгляньте малюнки і дайте клички тваринам.
б) - Згадайте клички тварин з улюблених мультфільмів.
3. Коментоване письмо. (Вправа 1, сторінка 78)
- Запишіть клички казкових героїв за зразком.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Треба всім нам дружно встати,
разом весело сказати:
- Добрий день!
Сюди - туди повернутись,
один - одному всміхнутись:
- Добрий день!
- А тепер усі сідаєм.
Працювати починаєм.
- Добрий день!
4. Спілкуймося красно.(Слайд 10)
- Коли ми говоримо слова - вітання?
- Які ще слова можна використовувати для привітання?
- Якими словами вітаються школярі, а якими - дорослі?
V. Узагальнення і систематизація знань учнів
1. Робота з підручником.
а) Робота над текстом( Вправа 2)
- Заглянемо у незвичайну школу. Тут навчаються тваринки.
- Прочитайте ланцюжком цей текст.
- Як звали вчителя?
- Назвіть школяриків і їхні клички.
- Чому слова Зая, Рая, Мая, Петричка, Мура написані з великої букви?
б) Дидактична гра "Тренуємо пам'ять" (Слайд 11)
- Випишіть клички дітей - тварин за зразком.
2. Творча робота ( Вправа 3 слайд 12)
Котик пухнастий – котик Пушок.
Біла корова – корова Білявка.
Теля руде – теля Рижик.
Собака чорний – собака Вуглик.
Курочка чубата - курочка Чубарочка.
- Записати в зошити утворені словосполучення.
VІ. Підсумок уроку
- Як пишуться клички тварин?
- Коли ми говоримо слова - вітання?
- Які ввічливі слова ви ще знаєте?
VІІ. Домашнє завдання
- Виписати з вправи 2 клички дорослих тварин.