Урок: «Вибір об’єкта проектування. Послідовність виготовлення виробу»

Про матеріал
Конспект уроку з трудового навчання в 5 класі. Мета: Розвивати вміння застосовувати набуті знання на практиці; логічне мислення, навички самоконтролю, творчі здібності; шукати та розпізнавати цікаву інформацію.  Формувати вміння та навички роботи з інформаційними джерелами; навички самостійної роботи.
Перегляд файлу

План-конспект уроку з трудового навчання

Клас 5 Час: 2 години

 

Тема уроку:  «Вибір об’єкта  проектування. Послідовність  виготовлення  виробу»

Мета уроку:

  •         Повторити  раніше вивчений матеріал «Шліфування деревинних матеріалів». 
  •         Розвивати  вміння  застосовувати  набуті  знання  на практиці;  логічне мислення, новички  самоконтролю, творчі здібності;  шукати та розпізнавати цікаву інформацію.
  •         Формувати позитивне ставлення до трудової діяльності, вміння та навички роботи з інформаційними джерелами; навички самостійної роботи.
  •         Виховувати  комунікативну, інформаційну компетентність, відповідальне, творче ставлення до навчального процесу, впевненість у своїх силах, наполегливість та бажання  досягти  успіху,  згуртованість,  інтерес  до вивчення  предмету.

Об'єкт праці:  підставка під гарячий посуд.

Обладнання, матеріали, інструменти:   верстак комбінований,  інструменти, прилади, пристрої; фанера; креслярські інструменти, ножиці, пензлі, клей ПВА; матеріали для шліфування, копіювальний папір, калька; кабінет трудового навчання: комбінована майстерня.

Методи навчання:  презентація; демонстрація зразків; розповідь;  бесіда.

Тип уроку: Комбінований.

Хід уроку

І.  Організаційний етап

    1. Перевірка присутності учнів, їх готовність до уроку.

    2. Призначення чергових по майстерні.

II. Перевірка домашнього завдання (тести).

                             

IIІ. Етап орієнтації

Пропоную вам відгадати кросворд (слайд 1).

                            

По горизонталі:

 1. Матеріал для малювання та креслення.

 3. Креслярський інструмент для креслення кіл або дуг.

 4. Інструмент для розрізання паперу. 

 5. Інструмент для письма, малювання чи креслення. 

 6. Найпростіший прилад для вимірювання довжини. 

 7. Робочий стіл для обробки вручну виробів з металу, дерева та інших  матеріалів. 

По вертикалі:

  2. Результат проектування. 

 

 

 

IV. Етап цілепокладання

Отже, тема уроку сьогодні  «Вибір об’єкта  проектування. Послідовність  виготовлення  виробу» (слайд 2).

                                                                   

 

           Давайте разом сформулюємо мету уроку (слайд 3). Отже, метою нашого уроку є:  

                                

           Ми з вами живемо в інформаційному суспільстві. Для реалізації будь-якого проекту – виготовлення виробу, надання послуг тощо, необхідна певна інформація. Уміле опрацювання інформації дає змогу проектувальнику чіткіше та зрозуміліше визначити проблему, швидко віднайти власні способи для розв’язання поставлених завдань і, відповідно, більш ґрунтовно розробити банк ідей та пропозицій.                                   

V. Етап проектування

План роботи виконання проекту (слайд 26).

  1. Визначити мету творчого проекту.
  2. Підібрати інформацію про виріб в інформаційних джерелах.
  3. Проаналізувати моделі-аналоги виробів.
  4. Виконати ескізний рисунок свого виробу.
  5. Підготувати матеріали, підібрати обладнання та інструменти.
  6. Розробити технологічні картки послідовності виготовлення виробу,    підібрати технологію його виготовлення.
  7. Виготовити виріб.
  8. Розрахувати собівартість виробу.
  9. Виконати міні-маркетингові дослідження.
  10. Захистити проект.

                           

VІ. Етап організації виконання плану роботи

  •   Пошук аналогів та їх аналіз

- критерії, яким має вiдповiдати задуманий виріб: за призначенням,     розміром, технологією виготовлення тощо;

- робота з iнформацiйними джерелами; пошук моделей-аналогів

(на попередньому уроці  учні  отримали завдання: підібрати зразки виробів інтерєрного призначення).

 

  •     Аналіз моделей-аналогів

- назва та вид виробу;

- габаритні розміри;

- матеріали;

- технологія виготовлення;

- оздоблення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Таблиця об’єктів проектування (слайд 22).

Вимоги до конструкції

Модель №1

Модель №2

Модель №3

Модель №4

Призначення виробу

Підставка під

гарячий посуд

Підставка під

гарячий посуд

Підставка під

гарячий посуд 

Підставка під

гарячий посуд

Естетичнийта оригінальний вигляд

 3 бали

 4 бали

 3 бали

 2 бали

Зручність у використанні. Практичність

 2 бали

 5 балів

 2 бали

 3 бали

Простота  конструкції та виготовлення

 2 бали

  5 балів

  5 балів

 3 бали

Економічність

 3 бали

 3 бали

 3 бали

 2 бали

Кольорове вирішення

  5 балів

 4 бали

  5 балів

 3 бали

Екологічність

 3 бали

5 бали

 2 бали

 3 бали

Власні вподобання

 4 бали

  5 балів

 3 бали

 2 бали

  • Висновок (слайд 23):

Зразок 1: У результаті проведеного аналізу моделей-аналогів можна зробити такий висновок: усі вироби відповідають своєму призначенню. Крім того, вони достатньо прості з точки зору технології виготовлення. Використані в моделях види технологій виготовлення надають виробам привабливого вигляду. За оригінальністю, способом виконання  для подальшого проектування вибрано модель 2

 

Зразок 2: Проаналізувавши моделі-аналоги, я прийшов до такого висновку: виріб буду виготовляти з доступних та легких в обробці  матеріалів, а саме таких, які запропоновані у моделі №1.

 

VIІ. Закріплення нового матеріалу

Фронтальне опитування учнів (слайд 46):

1. З яких етапів складається проектування виробів?

2. Які джерела інформації  використовуємо для формування банку ідей?

3. Які ви знаєте способи перенесення малюнків на заготовку?

4.Які ви знаєте способи копіювання  з технічної літератури?

Ділова гра

Завдання: підібрати інструменти та матеріали для практичної роботи.

Перша група: для розмічання по трафарету.

Друга група: для розмічання по рисунку.

Третя група: для розмічання по шаблону.

Підведення підсумків гри

 

ІІ. Практична робота

8.1   Вступний інструктаж

           Зараз будемо виконувати практичну роботиу: «Виготовлення малюнків та шаблонів виробів . Підготовка заготовки. Перенесення малюнку на заготовку».

          Під час практичної роботи необхідно виконати такі завдання (слайд 47):

1.Виконати декілька вариантів малюнків та шабллон виробу.

2.Зашліфувати заготовку.

3.Перенести малюнок виробу на заготовку.

         Для виконання цієї роботи вам потрібні креслярські інструменти, папір формату А4, ножиці, копіювальний папір, калька, фанера, шліфок, наждачна шкурка.

        Під час практичної  роботи  потрібно  виконувати такі  правила безпеки (слайд 48):

  1. Прибрати з верстака зайві речі.
  2. Креслярські інструменти повинні бути справними.
  3. Колючий та різальний інструменти треба розміщувати гострими кінцями від себе.
  4. Не залишати ножиці у відкритому вигляді.
  5. Не різати ножицями на ходу.
  6. Не тримати ножиці вістрями догори.
  7. Передавати інструменти гострими кінцівками до себе.
  8. Для нанесення клею користуватися пензлями.
  9. Під час шліфування надійно утримувати заготовку на верстаті.
  10. Не перевіряти якість обробки заготовок пальцями на дотик.
  11. Не здмухувати тирсу – змітати відходи щіткою.

 

      Після інструктажу з техніки безпеки учні починають виконувати практичну роботу.

      Чергові роздають учням набір інструментів, матеріал; учні приступають до виконання роботи.

 

8.2. Самостійна практична робота учнів та інструктаж вчителя

А.  Інструктаж з охорони праці під час практичної роботи.

Б.   Самостійна робота учнів.

В.   Поточний інструктаж.

1)  Контроль за  роботою кожного учня, надання коротких вказівок щодо правильності виконання завдання;

2) Зміст цільових обходів робочих місць учнів:

  •  перевіряю: чи правильно організована робота, чи задіяні всі учні;
  •  перевірка на розуміння послідовності виконання практичної роботи;
  • даю підказки щодо правильності розмічання заготовки;
  • поправка неточностей при виконанні роботи.

3) Слідкую за постійним виконанням учнями правил безпеки праці, виробничої санітарії.

4) Оголошення про закінчення виконання роботи. Оцінювання робіт.

 

ІX . Контрольно-оцінювальний етап

Вчитель приймає роботи учнів, вказуючи на характерні помилки.

 

X. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими

 

XІ.  Домашнє завдання (слайд 50).

 11.1  За підручником опрацювати параграф 19, с. 127.

         Відповісти на питання (усно).

 11.2  Повторити техніку безпеки під час випилювання лобзиком, с. 57.

 

 XІІ.  Підсумок уроку

 12.1  Рефлексія

 Закінчіть речення, які починаються так (слайд51):

На уроці я:

  • дізнався…
  • зрозумів…
  • навчився…
  • найбільший мій успіх – це…
  • найбільші труднощі я відчув…
  • я не вмів, а тепер умію…
  • на наступному уроці я хочу…

 

 

 

 

12.2  Сходинки до успіху (слайд 53).

                        

 

А чи є секрет успіху?

 

                            

 

 

     

   

 

                               

docx
Додано
2 грудня 2020
Переглядів
2564
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку