Тема: Вибір та обґрунтування теми проекту. Поняття про проектування. Вимоги до проектованого виробу. Складання плану роботи з виконання проекту.
Мета: Навчити учнів робити аналіз технологічної, історичної, народознавчої літератури; формування вмінь та навички роботи з інформаційними джерелами; визначати вимоги до об’єкту проектування, закріпити вміння та навички у виготовленні виробу; виховувати і підтримувати інтерес до процесу отримання знань, культуру праці.
Тип уроку: Урок формування та вдосконалення вмінь i навичок
Хід заняття:
І. Органiзацiйна частина . Визначення готовностi учнiв до уроку.
ІІ. Актуалiзацiя навчальної діяльності учнів.
У процесі бесіди з’ясовуються такі питання:
- Що таке проект? З яких етапів він складається?
- Що люди проектують ?
- Для чого потрібно проектувати вироби?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІV. Повiдомлення теми, мети i завдання уроку.
Учні записують у робочий зошит тему уроку. На цьому уроці ми розробимо завдання проекту, спробуємо спроектувати, проаналізувати майбутній виріб.
Мета проекту (обговорення з учнями, заслуховую їхні відповіді а потім підводжу підсумки)
Питання для обговорення. Бесіда
V. Вивчення нового матеріалу. (закріплення вивченого)
Пригадайте поняття творчого проекту. (прийом «продовжіть речення»)
Проектування - процес, який починається з моменту отримання завдання; розробка концепції, аналіз об’єкта, конструювання, макетування, проектна документація:
- назва об’єкта;
- функція, призначення;
- габаритні розміри;
- аналіз існуючих аналогів ( матеріал, форма, естетика…)
- вимоги до дизайну об’єкта;
- норми витрати матеріалу;
- ескізи креслення виробу;
Базова модель – форма виробу, яку використовують для розробки цілого ряду подібних виробів.
Модель – аналог – це модель, що створена на основі базової моделі, але відрізняється формою деталей чи оздобленням.
2. Можливі теми творчих проектів.
Обговорення запропонованих учителем тем проектів .
3. Пригадайте етапи проектування. (уточніть І етап, який ми сьогодні маємо розглянути.
І. Організаційно – підготовчий етап.
ІІ. Конструкторськийетап.
ІІІ. Технологічнийетап.
VІ. Заключний етап.
1. До яких технологій відноситься ваш майбутній виріб ?
( Метод «Прес» Я вважаю…, Тому що…., Отже…..)
- бути… (гарним…)
- бути виготовлений ...(для подарунку, для себе…)
- виріб має бути… ( невелика за об’ємом….. )
- виріб маєвідповідати… (технології вишивки….)
2. Яківимоги до виробу ви ставите? (метод «Мікрофон»)
Необхідно визначитися, якиммає бути ваш виріб.
Підведемо підсумок ваших відповідей: Основними задачами при цьому виступатимуть наступні вимоги:
а) естетичні
б) технологічні
в) функціональні
д) економічні
VІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА №1
Перш ніж приступимо до виконання практичної роботи проведемо дослідження:
- вибір теми творчого проекту;
- обґрунтування теми проекту;
План роботи з виконання проекту
ПРАКТИЧНА РОБОТА №2
Створення ескізу виробу
VІІ. Підсумок заняття.
Рефлексія (техніка «Запитальний ряд»)
1. Які завдання були визначені сьогодні на уроці?
2. Чи справились ви з цим завданням?
3. Чи актуально виготовлення традиційних українських вишивок сьогодні?
4.Які труднощі виникли у вас під час виконання практичної роботи?
5.Які орієнтовні матерiальнi затрати?
Учні висловлюють свою думку, після чого учитель робить висновок - узагальнення.
Учитель відзначає найкращі роботи; вказує на помилки які учні допустили під час роботи, та шляхи їх виправлення.
Виставлення оцінок (обґрунтування)
VІІІ. Оголошення домашнього завдання.