Інтегрований урок (читання, образотворче мистецтво, музичне мистецтво).
До данного уроку є навчальна презентація.
Матеріал розрахований на учнв 1-2 класів
Тема: Вічно в серці живе Україна
Літературне читання - Батьківщина - моя рідна Україна
Образотворче мистецтво - Рідні краєвиди
Музичне мистецтво - Україна - це ти
Тип уроку: комбінований (урок перевірки раніше засвоєного матеріалу і засвоєння нових знань)
Вид уроку: інтегрований
Мета: залучити дітей до читання художніх творів про Україну, удосконалити навички виразного читання, переказу прочитаних творів, навчити сприймати та виконувати музичний твір, змішувати різні кольори; розвивати увагу, збагачувати словниковий запас, діалогічне мовлення, розвивати пізнавальні здібності учнів, критичне мислення, навички спілкування в соціумі; виховувати естетичні смаки, творчі та художні навички; виховувати любов до Батьківщини, викликати у дітей почуття гордості за неї
Обладнання: ілюстрації за темою уроку, навчальна презентація, роздатковий матеріал, дитячі малюнки
Використана література: Хрестоматія сучасної української дитячої літератури для читання в 1,2 класах, інтернет ресурси
План уроку:
І. Організація початку уроку
1.1 Привітання
1.2 Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1 Перевірка виконання домашнього завдання
ІІІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку мотивація навчальної діяльності
3.1 Декламування вірша
3.2 Слово вчителя
IV. Актуалізація та корекція опорних знань
4.1 Робота над піснею Т. Кароль «Україна - це ти»
V. Повторення і аналіз основних фактів
5.1 Робота над віршем М. Савки «Україна»
5.1.1 Читання твору вчителем
5.1.2 Словникова робота
5.1.3 Читання твору учнями
5.1.4 Перевірка сприймання прочитаного
Фізкультхвилинка
5.2 Робота над оповідання Зірки Мензатюк «Український прапор»
5.2.1 Читання твору вчителем
5.2.2 Словникова робота
5.2.3 Читання твору учнями
5.2.4 Перевірка сприймання прочитаного
5.2.5 Робота над ілюстрацією
VI. Творче перенесення знань і навичок учнів у нові ситуації
VII. Узагальнення та систематизація знань
7.1 Бесіда
Хід уроку
І. Організація початку уроку
1.1 Привітання
1.2 Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1 Перевірка виконання домашнього завдання
Виразне читання і робота з малюнком
ІІІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку мотивація навчальної діяльності
3.1 Декламування вірша
Знаєш ти, що таке Україна?
Україна - це гай солов’їний,
Це біленька в садочку хата,
На пісні і казки багата.
Україна - це тато й ненька,
Це безсмертне слово Шевченка,
Це божественно рідна мова,
Сонцесяйна і веселкова
Україна - це волі голос,
Синє небо і спілий колос.
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай!
Усе, що зветься Україна.
- Як ви гадаєте про що ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці? (відповіді дітей)
3.2 Слово вчителя
- Сьогодні наш урок, не такий, як звичайно, ми будемо не тільки читати твори, удосконалювати навички виразного читання, а виконаємо творче завдання з образотворчого та музичного мистецтва.
- Уявіть, що ми з вами не в класі а в телестудії, де знімаються різноманітні телевізійні програми. Ми спробуємо створити свою програму, а в кінці уроку перевіримо, чи вдалося нам це зробити.
- Але кожна програма має назву.
- Яку назву ми дамо нашій програмі? («Вічно в серці живе Україна»)
IV. Актуалізація та корекція опорних знань
4.1 Робота над піснею Т. Кароль «Україна - це ти»
- І перша рубрика нашої програми називається «Співаймо разом». А чому вона так називається ви дізнаєтеся зараз.
(прослуховування пісні)
- Діти, про що йдеться в пісні «Україна - це ти»
- Із чого починається Батьківщина? (відповіді дітей)
- Автором цієї пісні є українська співачка Тіна Кароль. Вона поповнила скарбничку пісень про любов до Батьківщини новою патріотичною піснею «Україна - це Ти», яку виконала разом з дитячим коллективом Голос Діти.
(виконання пісні учнями)
V. Повторення і аналіз основних фактів
5.1 Робота над віршем М. Савки «Україна»
- Мабуть найцікавіша рубрика, яка може бути в нашій програмі носить назву «В гостях у Читайлика».
- Як ви гадаєте, що наш новий знайомий приготував для вас? (відповіді дітей)
- Я вас познайомлю з однією письменницею, яку зовуть Мар’яна Савка.
- Тьотя Савка, так часто кажуть на неї діти, це сучасна дитяча українська письменниця. Писати почала вона у 7 років, хоча деякі діти в такому віще ще не вміють читати. Дуже рано почала писати вірші. Ну це не повністю були вірші, а якість такі чотирирядкові, дитячі… Але це справді була її перша книга , яку вона і оформила, як книжку. Склала докупи, написала їй назву і підписала, що це буцімто видавництво «Веселка» . Оскільки тоді у її дитинстві існувало лише це дитяче видавництво. І навіть ціну проставила. Мабуть вже тоді у ній визрівав не лише поет але й видавець. Сподіваюся тобі сподобається її вірш.
(робота з підручником с. 88)
5.1.1 Читання твору вчителем
5.1.2 Словникова робота
5.1.3 Читання твору учнями
5.1.4 Перевірка сприймання прочитаного
- Яка Україна?
- Яку думку до вас хотіла донести Мар’яна Савка.
Фізкультхвилинка
5.2 Робота над оповідання Зірки Мензатюк «Український прапор»
- Читайлик довго шукав для вас щось цікавеньке, і нарешті знайшов.
- Я хочу познайомити вас ще з однією письменницею, яку звати Зірка Мензатюк. Писати почала, коли вчилася у другому класі. Це сталося так: одного разу вчителька задала написати вдома переказ «Ліс восени». Почавши з переказу, Зірка написала про лисячу нору, яку бачила в лісі, про білочку, що збирала ліщинові горіхи, а далі й про те, яким ліс стане взимку, коли його засипле сніг. Замість кількох рядочків переказ розтягнувся на цілих п'ять сторінок. І їй так сподобалося викладати на папері власну розповідь, що письменниця на цьому не зупинилася і написала ще й віршовану «Казку про кицю Мурку і дівчину Ганну», а в наступні дні - чимало віршиків. Однокласники чомусь не повірили, що дівчинка пише вірші сама, і стали говорити, що все те написав її прадід Олекса та й закопав, а вона викопала і видає за свої.
(робота з підручником с. 40)
5.2.1 Читання твору вчителем
5.2.2 Словникова робота
5.2.3 Читання твору учнями
5.2.4 Перевірка сприймання прочитаного
- Про що розповідається в оповіданні.
- Навіщо Марійці блакитний олівець? А жовтий?
- Навіщо жовта та блакитна фарби злилися разом?
- Як Марійка описала прапор?
5.2.5 Робота над ілюстрацією
VI. Творче перенесення знань і навичок учнів у нові ситуації
- І ось ми підійшли до останньої рубрики під назвою «Малюнок до оповідання».
- А містер Пензлик хоче перевірити, чи запам’ятали ви, що буде, якщо змішати блакитну та жовту фарби. Знайдіть у тексті.
- До оповідання «Прапор України» намалюйте ілюстрацію.
VII. Узагальнення та систематизація знань
7.1 Бесіда
- Як ви гадаєте вийшло в нас створити свою власну телевізійну програму?
- Чому навчилися на уроці?
- Що запам’ятали?