Урок навчання грамоти на закріплення вивченої букви у формі популярної програми "Х-фактор". В ході уроку використані інтерактивні форми роботи: асоціативний кущ, мікрофон, сенкан.
Урок -презентація
Тема. Закріплення звукового значення букви «Ї».
Опрацювання вірша Г.Чубач «Я живу в Україні»
Мета: закріпити знання про звукове значення букви ї; удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз, складовий аналіз слів, вміння ставити наголос, відгадувати загадки; сприяти збагаченню словникового запасу, розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять, вміння давати правильні відповіді на поставлені запитання; виховувати повагу та почуття гордості за свою Вітчизну, любов до рідної мови .
Тип уроку: урок закріплення знань.
Форма проведення уроку: урок- презентація.
Обладнання:
каса літер; набірне полотно; звукові фішки; пазли складів, демонстраційні картки букв,предметні малюнки, ілюстрації столиці та України; презентація до теми уроку; карта України; підручник “Буквар” М. Д. Захарійчук, В. О. Науменко, — К. : “Грамота”2012
Хід уроку
Всміхається лагідно сонечко,
Дивиться в наше віконечко.
Промінчики нам посилає,
Гарно читати бажає.
Вчитель:Так, у нас урок читання, але сьогодні він буде особливим, не таким як завжди.Ми у класі влаштуємо справжнісінький Х- Фактор для школярів.(слайд 1)
(Так, це така телепередача, куди приходять люди, які мають вийняткові здібності, таланти, обдарування.)
Швидкі;
Кмітливі;
Організовані;
Любі;
Ясноокі;
Рухливі;
Інтелектуали;
Господиня
Активна
ЛюбИма
Наша
Асистентка,тому, що я вам у всьому допомагатиму.
Паролем входу на Х-Фактор буде буквочка “Ї”. Я її закріпляю ось тут, на дошку.
- Як ви думаєте,чому я вибрала саме цю букву?
(Ми її недавно вивчили,вона позначає два звуки,вона схожа на мікрофон іт.д.)
Отож, гостинно запрошую вас на Х-Фактор!Підходячи до мене , візьміть з собою привітання- віршик про букву,яка вам найбільше запам'яталася.
(Діти декламують віршики про букви.)
-Вітаю вас ! Ви стали учасниками нашого Х-Фактора. (Звучить музика)
Я хочу об'єднати вас у дружний колектив.Вітаю вас чистомовкою,а ви будьте уважні , спіймайте останній склад і повторіть його тричі.
Я вас, друзі, всіх вітаю.(ю-ю-ю)
Виграти усім бажаю.
На Х-Фактор ви прийшли,
Знання свої принесли.
Покажіть же тут себе,
Перемога до нас йде.
Гарно будемо читати,
Скоромовки промовляти.
Буде тут усім цікаво,
Попрацюємо на славу.
До роботи всі мерщій
І себе ти не жалій.
Дружно швидко з нами грай,
скоромовки промовляй!
(Діти парами промовляють скоромовки.)
● Сів Сень на пень,
просидів увесь день.
● Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.
●Ти малий скажи малому,
хай малий малому скаже,
хай малий теля прив'яже.
● Хитру сороку спіймати морока,
а на сорок сорок- сорок морок.
● Великі мурахи грали у шахи,
а маленькі мурашки - у шашки.
●Черепаха часто чхала-чапля чаєм напувала.
III.Вивчення нового матеріалу.
-Вітаю вас , ви на Х- Факторі, і ми йдемо далі.
Пароль входу буква Ї (слайд3)
1.Загадка
Красивий щедрий рідний край,
Імова наша — солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься… (Україна).
— У яких словах зустрічається буква ї? (Україна, солов’їна)
2. Звуковий аналіз слова Україна.
Все вивчене пригадай.
До слів схему підбирай.(на дошці)
Україна-
Київ-
край-
3.Заочна екскурсія по Києву.(слайд5,6,7,8.)
Столиця України — Київ. Це — місто каштанів, у якому багато зелених скверів,парків,квітів.А золоті бані соборів, храмів видніються здалека.В усьому світі знаний Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Михай-
лівський Золотоверхий собор та багато інших. Дніпро -Славутич віками несе свої води в Чорне море.
Київ — це одне з старовинних міст України.За легендою, Київ заснували три брати: Кий, Щек, Хорив і їх сестра Либідь.
Україна - це ліси,лани, степи, гори,рослини-символи.По них нас, українців, впізнають, ними ми гордимося.
4.Складання прислів'я.(слайд9)
3 2 6 5 1 4 й верби України немає Без калини
(Без верби й калини немає України.)
Хто там, хто вже так стомився і наліво похилився.
Треба дружно всім нам встати,фізкультруханку почати.
(Руханка під музику. слайд10)
5. Робота над розворотом “Букваря”(с.142-143).
Словникова робота
Гра “Дипломат”
сон- си
мо- ки
Батьків- це (сонце, мова, Батьківщина,Київ, садки,
ліси, калина)
Ки- на
сад- щина
лі- їв
кали- ва
-Складемо із цих слів “Асоціативний кущ”,бо всі вони повязані із Україною.
сонце ліси Київ
садки Україна калина
Батьківщина мова (слайд11)
6. Читання вірша Г.Чубач “А живу я в Україні” вчителем.
- Коли я читатиму вірша ви впіймайте слово, яке підказує один з кольорів нашого прапора.(Блакить)
а)читання вірша ланцюжком;
б)бесіда за змістом;
-Де живе автор вірша?
-А яка ж та наша Україна?
Що є в Україні для того, щоб радіти?
в)напівголосне читання вірша Г.Чубач“А живу я в Україні”
Прочитайте двоскладові слова.
7.Читання. Слухання-розуміння.
Комбіноване читання(вчитель — учениця,яка добре читає).
Вірш О. Василенко “Я- українка”
-Чим гордиться дівчинка?
8.Напівголосне читання вірша.
- Читаючи вірш,запамятайте - чим ще гордиться дівчинка?
9. Творче завдання “Оживи фото!”
- Дивлячись на фото — знайдіть у вірші рядок, яким можна підписати цей слайд.(слайд12,13,14,15,16.)
10. Складання вірша — сенкана.(слайд17)
Україна!
Рідна,мила.
Любимо,шануємо,захищаємо.
З тобою ми радіємо.
Батьківщина.
11.Гра “Мікрофон”
- Користуючись ключовими словами з асоцітивного куща і текстом вірша складіть речення про Україну.
(Орієнтовні відповіді.)
Україна- це моя Батьківщина.
Україна- це край, де звучить рідна мова.
Україна — це зелені ліси і квітучі садки.
Київ — столиця України.
IV.Підсумок уроку.(слайд18)