Урок "Види дозвілля" , 8 клас

Про матеріал
Данна розробка уроку має на меті організувати ознайомлення учнів з новими лексичним матеріалом з теми"Види дозвілля" та тренувати у його вживанні, розвивати усне мовлення, навички читання та аудіювання, виховувати інтерес до традицій та культури країни, мову якої вивчаємо.
Перегляд файлу

Опорний навчальний заклад

«Гірська багатопрофільна гімназія Попаснянської районної ради»

 

 

 

Урок у 8 класі

на тему

 

«ВИДИ ДОЗВІЛЛЯ»

 

 

 

Підготувала

Вчитель англійської мови

Демиденко О.В.

 

 

 

2019 - 2020

Тема. Види дозвілля.

Мета: організувати  ознайомлення учнів з новими ЛМ та тренувати у  його вживанні, розвивати усне мовлення, навички читання та аудіювання, виховувати інтерес до традицій та культури країни, мову якої вивчаємо.

Очікувані результати: на кінець уроку учні вмітимуть застосовувати лексичні одиниці теми «Види дозвілля» в своєму усному мовленні при побудові запитань та відповідей.

Обладнання: тематичні малюнки, роз даткові картки, мультимедійна дошка, відео записи Kids. What do you like to do in your free time?, Free time verb + ing, English Zone SB2, телефони.

Хід уроку

І. Організаційна частина

1. Привітання

 - Good morning, children!

2.Мовленнєва розминка

 - How are you? How do you feel yourself?

 

 - What day is today? Do you like Wednesday? Why? Why not?

 - What season it is?

 - Do you like winter? Why?

 

  • Гра  I know 5 names of ….
  • Do you like play games? When do you usually play games? At school? At home?

 

ІІ. Основна частина

  1. Мотивація
  • Use the playground flashcards. Hold up the ‘swings’ picture card and say ‘I like playing on the swings. Do you like the swings?’

 

  Do the same with the other picture cards.  

 

  • Can you now think of what is the topic of our lesson? When we do all these things?
  1. Повідомлення теми уроку
  • Yeap. You are right. Today we will speak about “Free time and ways to spend it.”

 

  1. Ознайомлення  з новими ЛО

Teacher posts on the classroom several pictures / flashcards about free time activities. He asks students to label the pictures they know and students learn new vocabulary for the activities they didn’t know. 

 

Teacher focuses on spelling and pronunciation of isolated words

 

Do photography

Dance

Read

Surf the net

Listen to music

Draw

Go to the cinema

Meet friends

Play the guitar

Play chess

Make models

Cook

 

 

  1. Відпрацювання ЛО
  • Match the activities with the pictures. Listen and check  - English Zone SB2, p.31, tr28

 

  • Ways of asking and answering about spending free timevideo Free time verb + ing

 

  • Look at the table, ask and  answer the questions. Work in pairs.

 

Draw

۷

Make models

Read

۷

Play chess

Meet friends

۷

Go to the cinema

۷

Surf the net

۷

Play the guitar

 

(What do you like to do in your free time? = What do you like to do for fun?)

 

  • Complete the dialogue with the words in the box. Act it out.

Play chat do come surf listen send

 

 

ELLIE

Hi, Adam.

ADAM

Hi, everyone. Do you often _______ here?

ELLIE

Yes, we do.

ADAM

What do you do?

ELLIE

I ______ emails or I  ________ on line

MEGAN

I ______ the net and sometimes I do my homework here.

NATHAN

I ______ computer games. I love this football game. I am the champion. What do you ___ on the computer?

ADAM

I _____ to music. I’ve got a computer at home

 

 

 

CLASSDOJO – UNITE STUDENTS IN SMALL GROUPS

 

  1. Аудіювання
  • Watch the video. Listen the children and answer the question “WHAT DO  THEY LIKE TO DO IN FREE TIME?”

 

Video  - Kids. What do you like to do in your free time?

DALIA

Going to the cinema

ANNA

Playing in the garden, playing with sister, friends

Ileyda

To play sports

Katie

Play with her brother

Liam

Play football, play computer

Ben

Play video games, cooking

 

  • What activities from this list do you like to do? Why?
  1. Читання тексту

 

  1. Усне мовлення – answer the questions that you have below the text “Leisure time

 

ІІІ. Заключна частина

  1. Д.З.
  • Learn new vocabulary
  • Make a text “My free time”

 

  1. Підсумок
  • Questionnaire: your interests, your future

How do you like spending you free time? And what’s your future? Choose the best answers and follow the arrows to know it.  (English Plus SB1, p.9)

 

  • Now, at last, you can take your phones. Open Google – menti.com – enter the code”___” and answer the question – What’s new have you learned today
doc
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Несвіт А.М.)
Додано
16 жовтня 2020
Переглядів
1919
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку