Урок " Види речень за метою висловлювання"

Про матеріал
На уроці старалася формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння знаходити їх у тексті та складати самостійно; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до рідного слова; продовжити ФОРМУВАННЯ ПОЗИТИВНОГО ІМІДЖУ НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ ШЛЯХОМ ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ЯКОСТІ ОСВІТНІХ ПОСЛУГ, ЩО ВІН НАДАЄ; ознайомити з дивовижним свiтом української природи восени, виховувати естетичний смак. Формувати полікультурну компетентність.
Перегляд файлу

Тема:  Види речень за метою висловлювання: розповiднi, питальнi, спонукальнi . Окличнi речення.  Роздiловi знаки в кiнцi речень 

Мета:  формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння знаходити їх у тексті та складати самостійно; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до рідного слова; продовжити ФОРМУВАННЯ ПОЗИТИВНОГО ІМІДЖУ НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ ШЛЯХОМ ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ЯКОСТІ ОСВІТНІХ ПОСЛУГ, ЩО ВІН НАДАЄ; ознайомити з дивовижним свiтом української природи восени, виховувати естетичний смак. Формувати полікультурну компетентність.

Обладнання: картки з завданнями для групової роботи, схема "Види речень за метою висловлювання та інтонацією", картини з видами природи та рослинами.

 

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Всі мерщій сідайте, діти!

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

Руки вчасно підіймати.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Каліграфічна хвилинка

Вл іт ку тк лі    влітку

— Зробіть звуко-буквений аналіз слова. Поділіть для переносу.

— Відтворіть прислів’я, вставивши подане слово.

Тиждень, рік, один, годує,...

3. Бесіда

— З чого складається наше мовлення?

— Що таке речення? (Група слів, що виражають закінчену думку)

— Чим речення відрізняється від слова?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

Оголошення епіграфа і робота з ним:

 

Мандруємо разом! У добру путь!

Цю землю Реченням зовуть!

 

 

— Сьогодні на уроці ви будете вчитися визначати види речень за метою висловлювання та інтонацією, правильно їх записувати і читати, а також складати самостійно.

1.Слово вчителя

Заплющте очі, сядьте зручно і спробуйте уявити собі те, про що я зараз вам прочитаю.

 

Як гарно в лісі восени!

Ліс кольорами розмаїтий.

Багряним , жовтим , золотим

Й зеленим вбранням

Він укритий.

 

Повітря морозне уже,

Літають білі павутинки,

На гілочки і на траву

Сідають інею крижинки.

 

Ще світить сонечко ясне,

Прощається із нашим лісом.

Летять у небі журавлі,

Співають пісню сумовиту.

 

-То про що ця поезія?

-Яка картина постала у вашій уяві?

-А чи доводилось вам бувати в осінньому лісі?

-Придумайте речення з словом ліс.

-Запис речення.

-Яке це речення за метою висловлювання?

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за таблицею

Речення

За метою висловлювання

Розповідні

Питальні

Спонукальні

За інтонацією

Окличні, неокличні

Окличні, неокличні

Окличні, неокличні

Розділові знаки

[ ! ] [ . ]

[ ?! ] [ ? ]

[ ! ] [ . ]

— Які бувають речення за метою висловлювання?

— Наведіть приклади.

— Який розділовий знак ставимо в кінці розповідного речення? Що таке розповідне речення?

— У кінці якого речення ставимо знак питання?

— Яке речення називається питальним?

— Наведіть приклади.

— Які речення називаються спонукальними? Що вони виражають?

— Який розділовий знак ставимо в кінці спонукального речення?

— Що вам відомо про окличні речення?

2. Спостереження за інтонацією речень, різних за метою висловлювання

1) Настала журлива пора прощання з красним літечком.

http://subject.com.ua/lesson/mova/4klas_2/4klas_2.files/image011.jpg

— Зробіть висновок про інтонацію розповідного речення,

Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

     http://subject.com.ua/lesson/mova/4klas_2/4klas_2.files/image012.jpg

Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

             http://subject.com.ua/lesson/mova/4klas_2/4klas_2.files/image012.jpg

Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

— Які особливості має інтонація питального речення?

— Як ми виділяємо в питальному реченні те слово, яке показує, про кого або про що запитується в реченні?

3) Сьогодні до нас на урок лісовий мешканець їжачок надіслав листа. Прочитайте його.

Любі друзі , ви давно не були у нашому лісі 3 настанням осені у нас все прекрасно Тільки якісь розбійники зруйнували мурашник А молоденька берізка всихає.Ранньою весною з неї виточили весь сік, а рану забули загоїти Допоможіть Ваш їжачок

-Чого не вистачає у цьому тексті?

-Поділіть текст на речення.

-Про що забув їжачок?

-Допоможіть їжачкові, відгадавши загадки:

• Маленька, менша від мачини,

Ні з ким не стану на борню.

Під час читання, там, де треба,

Мову людини зупиню.

Що ж це таке? (Крапка)

• Він після речення, цитати

Вмостився, схожий на гачок.

Він нас примушує питати,

А сам ні пари з уст — мовчок!

-Що це таке? (Знак питання)

• Що за знак — стрункий, мов спис,

Він над крапкою завис,

Спонука до оклику.

Хто ж бо він? (Знак оклику)

4) Будьте уважними до своїх друзів.

Терпляче вислуховуйте того, хто говорить.

Перестаньте порушувати дисципліну!

— Які це речення за метою висловлювання?

— Порівняйте інтонацію 1-го, 2-го речень і 3-го речення.

— Який висновок можна зробити?

5) Любіть Україну, як сонце, любіть! (В. Сосюра)

http://subject.com.ua/lesson/mova/4klas_2/4klas_2.files/image013.jpg

— Зробіть висновок про речення з окличною інтонацією.

3. «Попрацюймо разом!». Коментоване письмо

— Запишіть текст, розставляючи розділові знаки в кінці кожного речення.

— Доберіть до тексту заголовок.

Хотілося мені літо побачити Яке воно Дідусь обіцяв показати Цілими днями я ходив сам не свій Коли це вже дід мені літо покаже Та ось одного дня він наказав збиратися Вирушили тією дорогою, що вела через поле Яку ж красу я побачив Тут і лан квітучих соняхів, і біліє гречка, і море пшениці Так ось воно яке, літо

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Вправа «Будівельники»

—Перебудуйте розповідні речення на спонукальні.

Ми любимо свою рідну школу.

Я пишаюся тим, що навчаюся в цій школі.

-Бесіда про рідну школу.

2. Письмо з пам'яті

— Запишіть вірш з пам’яті.

— Визначте тип речень.

 

Рідна мова в рідній школі!

Що бринить нам чарівніш?

Що нам ближче, і миліш,

і дорожче в час недолі?!  ( Олександр Олесь)

3.Робота з підручником

1.Вправа 50

Робота з таблицею.

2. Вправа 51

Виписати спонукальні речення.

3.Вправа 52

Робота з текстом: прочитати, переказати, списати.

4. «Смачний вірш». Вибіркове списування

— Чи можуть слова бути смачними?

— Прочитайте виразно вірш.

— Що може бути смачним?

— Випишіть назви фруктів і розділіть ці слова для переносу.

Ось фруктовий магазин.

Тут привезли для нас

Антонівку та апельсин,

Арахіс й ананас.

Ось абрикос, а ось айва,

Які ж бо всі смачні слова!

І всі вони на букву «А»!

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа «Незакінчене речення»

·  На сьогоднішньому уроці я удосконалив свої знання про...

·  На сьогоднішньому уроці я навчився...

·  Мені було цікаво, коли...

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. 

Вивчити теоретичний матерiал у пiдручнику (с.27-28). Виконати вправу 53.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
10 січня 2021
Переглядів
8761
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку