Конспект уроку
з української мови в 6 класі
Відмінки іменників.
Особливості кличного відмінка
Підготувала
вчитель української мови та літератури
комунальної установи Сумська спеціалізована
школа І-ІІІ ступенів №1 ім. В.Стрельченка
Плесіна Любов Олександрівна
2023
Тема уроку. Відмінки іменників. Особливості кличного відмінка
Мета:
навчальна розширити й поглибити знання учнів про відмінки іменників; сформувати вміння визначати відмінок іменника в реченні та ставити іменники в необхідній відмінковій формі; поглибити знання учнів про кличний відмінок;
розвивальна: розвивати вміння школярів правильно вживати відмінкові форми іменників в усних та письмових висловлюваннях; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння самостійно робити висновки;
виховна: виховувати в учнів самостійність, старанність, інтерес до української мови, традицій українського народу.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, картки для самооцінювання, мультимедійна презентація, картки для виконання парної та групової роботи.
Методи та прийоми: розповідь, бесіда, ігри: «Валіза знань «Так-Ні»», “Спіймай іменник ”, «Мозковий штурм», «Редактор», демонстрація, робота в парах, групова та індивідуальна робота.
Форма проведення: урок-гра
Перебіг уроку
Епіграф до уроку
Під вікнами калина червоніє.
Уже й осінь до завершення іде.
Є оберіг, то є в людей надія,
Що радість буде, щастя в дім прийде…
І. 1. Організаційний момент
2. Емоційна підготовка учнів до роботи на уроці.
---Намалювати на квітці смайлик-настрій
----Записати на квітці один іменник, який уособлює щастя.
ІІI. Оголошення теми і мети уроку
Метод ЗХД «Знаю – Хочу дізнатися – Дізнався»
(учні повідомляють, що знають з цієї теми, про що хочуть дізнатися)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Валіза знань «Так-Ні» ( мовний диктант)
1. Іменник – це самостійна частина мови. так
2. Іменник відповідає на питання що робити? ні
3. Іменник вказує на предмет чи особу. ні
4. Іменник змінюється за родами і числами. ні
5. Іменник має числа однини та множини. так
6. Іменник «комашня» вживається і в однині, і в множині. ні
7. Збірні іменники означають сукупність однакових предметів, що сприймається як одне ціле. так
8. Іменник має 6 відмінків. ні
9. Кличний відмінок – 7 відмінок. так
10. Непосида, сирота, листоноша, староста – іменники належать до спільного роду. Так
11. Абстрактні іменники сприймаються органами чуття. ні
12. День Незалежності, день народження – написані правильно. так
Взаємоперевірка
2. Гра «Спіймай іменник»
Прослухати уривок із пісні, виписати іменники.
ІУ. Проблемне питання
Іменник має сім відмінків, сьомий відмінок — кличний.
І сьогодні на уроці ми з’ясуємо: для чого ж потрібно знати нам відмінки іменників.
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Відмінки іменників
Коментування таблиці вчителем та учнями.
VІ. Практична робота.
«Мозковий штурм»
Записування епіграфа уроку
Учні по черзі записують біля дошки речення, підкреслюють члени речення, надписують відмінок іменників.
2. «У гості до підручника».
Завдання для команд
Кожна команда записує по 1 реченню вправи 174 С. 72, надписує відмінок іменнника.
(https://pidruchnyk.com.ua/2595-ukrmova-6-klas-golub.html)
3. Командна робота
Провідміняти виділені іменники, визначити в них закінчення
Посадіть калину коло школи,
Щоб на цілий білий світ
Усміхнулась щиро доля,
Материнський білий цвіт.
Посадіть калину в чистім полі!
Хай вона освятить час!
Рід наш дуже любить волю.
Хай же воля любить нас!
4. Складання сенкану «Калина»
5. Фізкультхвилинка під мелодію пісні «Червона калина»
https://www.youtube.com/watch?v=Aj5TQtHFZIA
6. «Хвилинка- цікавинка»
Цікаві факти про калину
7.Гра «Редактор»
Відредагувати текст, поставивши іменник у відповідному відмінку.
Калина успішно використовують у їжа.
Із неї готують мармеладом, пастилі, компоту, а також лікера, приправа до м'ясних страва.
***************
Калину успішно використовують у їжу.
Із неї готують мармелад, пастилу, компоти, а також лікери, приправи до м'ясних страв.
8. Робота в парах
Записати подані слова в кличному відмінку, виділити закічення.
Із одним словом скласти речення.
Матуся -
Народ -
Сонечко -
VІІ. Закріплення навчального матеріалу .
Бліц-опитування
• 1.Називний відмінок називається.....
• 2.Підмет завжди стоїть у .....відмінку.
• 3.Усі відмінки, крім називного, називаються....
• 4.Звертання завжди стоїть у ...відмінку.
• 5. З прийменником завжди вживається ....відмінок.
• 6. Мають схоже питання знахідний та .....відмінок.
VІІІ. Рефлексія.
Метод ЗХД «Знаю – Хочу дізнатися – Дізнався»
Підбиття підсумків уроку.
ІХ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 29
(https://pidruchnyk.com.ua/2595-ukrmova-6-klas-golub.html)
Достатній рівень
Виконати вправу 175 (ІІ).
Високий рівень
Написати есе « Червона калина».
Визначити в тексті відмінки іменників.