Тема: Віднімання раціональних чисел.
Мета: сформувати уявлення учнів про дію віднімання раціональних чисел; виробити вміння застосовувати правило віднімання під час розв’язування вправ.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання, фіксування відсутніх, налаштування класу на роботу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Виконати додавання:
-3 + (- 7); -5 + (- 4); -14 +9; -17 + 3;
-8,3 + (-16,8) + 8,3 + 13,8; -4,2 + 5,3 + (-2,8) + 0,7
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Що таке різниця чисел a і b?
2. Як перевірити, що 20−5 =15 ?
3. Як називаються числа a, b, c, якщо a − b = c ?
4. Назвіть число, протилежне від’ємнику: 10−(−2); −13−14; 5−6; a − b;
−a −(−b).
IV. Вивчення нового матеріалу
План вивчення теми
а – в > 0.
Слід пам’ятати: якщо зменшуване більше від від’ємника, то різниця додатна; якщо зменшуване менше за від’ємник, то різниця від’ємна; якщо зменшуване дорівнює від’ємнику, то різниця дорівнює нулю.
V. Закріплення знань. Формування вмінь
Усні вправи
1. Замініть віднімання додаванням:
а) 7 −(−3); б) 8−11; в) −2−13; г) −5−(−8).
2. Обчисліть:
а) 7 −(−10); б) −3−17; в) −20+ (−11); г) 0−10; д) 19−(−0); е) −4−0; ж) 3−(−6).
Робота з підручником № 990(1 – 10), 992(1,2,4,6), 994(1,2,4), 1008.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Запитання до класу
1. Якою дією заміняється віднімання?
2. Як виконати дію віднімання?
3. Коли різниця двох чисел є додатною?
4. Коли різниця двох чисел є від’ємною?
5. Коли різниця двох чисел дорівнює нулю?
VІI. Домашнє завдання
§4 п.36, П - № 991,
С - №1002(1,2,4,5),
Д - №1009(1 – 4),
В - 1012(1)