Урок "Відсотки навколо нас"

Про матеріал
Конспект уроку з алгебри для учнив 9 класу на тему:"Відсотки навколо нас" вдосконалює навички та вміння учнів розв’язувати прикладні задачі на відсотки; показує практичну необхідність відсоткових розрахунків.
Перегляд файлу

Нестандартний урок-подорож в 9 класі:

«Відсотки навколо нас».

Відкриття — це 10% натхнення і 90% праці.

Т.Едісон

Мета уроку:

-    поглибити та систематизувати знання учнів про відсотки;

  •          розширити відомості про різноманітність сфер застосування відсоткових розрахунків;
  •          розвинути у дітей підприємницькі і бізнесові якості;
  •          формувати обчислювальні навички учнів, розвивати самостійність мислення, застосовувати свої знання в повсякденному житті;
  •          виробити у школярів практичні навички під час розв’язування задач;
  •          виховувати спостережливість, пізнавальний інтерес та любов до математики.

 

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань,  формування вмінь.

Обладнання: опорний конспект.

Хід уроку

І. Організаційний етап 
Перевірка  готовності учнів до уроку.

Перевірка домашнього завдання.

ІІ. Формулювання мети і завдань уроку.

Сьогодні ми проведемо не звичайний урок, а урок - подорож . Чому подорож? Тому що ми будемо подорожувати по місцях, де ми зустрічаємось з відсотками. Таких місць в нашому житті багато, але ми , подорожуючи, зупинимось на найцікавіших місцях. Дізнаємось багато цікавого про різні сфери діяльності людини, де застосовуються відсотки.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів .

З латинської мови слово “процент” перекладається як “сота доля”. У 1685 році в Парижі було видано книгу “Керівництво з комерційної арифметики”  Мат’єде ла Порта. В одному місці йшла мова про відсотки, які тоді позначали “cto” (скорочено від cento). Але складач вирішив, що “cto” це дріб і надрукував “%”. Так із-за друкарської помилки цей знак увійшов у наше життя. 

Нас завжди цікавить використання відсотків в повсякденному житті. Ми увесь час помічаєм, що слово "відсоток" вимовляється людьми постійно. У магазині деякі люди читають на упаковці, скільки міститься відсотків солі або цукру в тому або іншому продукті. У банку ми бачимо скільки відсотків прибутку можна отримати на вкладені гроші або під який відсоток можна взяти кредит. Часті акційні скидки у магазинах пропонують знижки на 5%, 10%, 25% тощо. Відсотки в повсякденному житті використовуються практично постійно: у медицині, на виборах, у магазині, у розчинах, у банках, у статистиці, у податках, у кулінарії. Такий список можна
продовжувати довго. Перераховувати де і як використовується відсоток можна нескінченно.

Тому на деяких прикладах ми хочемо розповісти, який важливий у нашому повсякденному житті відсоток.

Наша задача: Розібратися як відсоток використовують, як його застосовують в магазині, в банку і як від відсотків залежить наше життя. То ж тема нашої подорожі– «Відсотки навколо нас».

ІV. Починаємо подорож.                                              

1.  Зупинка «Акційні знижки у магазинах» 

Часто у магазинах можна зустріти напис «Знижки на товари на 5%, 10%, 25%, 50%» тощо. Що ж це означає? Для полегшення міркувань , нагадайте мені, будь ласка, що означає 5 %, 10%, 25%, 50% ?    (5% це 20 частина, 10% це десята частина, 25% - четверта, а 50% це половина числа.

Завдання:  Напередодні Нового року у дитячому магазині іграшок акція: «Купи одного Діда Мороза та обери другого у подарунок.» І далі: «Якщо ви купите два Діда Мороза, то кожний із них буде коштувати 50% від роздрібної ціни».

Запитання до класу: Як це зрозуміти?

( Нехай роздрібна ціна 26 грн. Тоді два таких Діда Мороза за цією ціною коштували б 52 грн. Але, в наслідок акції, ціна одного Діда Мороза   зменшується на 50%, тобто на половину. І він вже коштує 13 грн, а два -  26 грн. Дійсно, купивши два Діда Мороза за акційною ціною, ви заплатили 26 грн - ціну одного без знижки, ну, а другого отримали у подарунок.)

2.  Зупинка  «Відсотковий вміст речовини у продукті»

Всі люблять газовану солодку воду, особливо вважають її корисною, якщо вона містить сік. А давайте порахуємо, скільки ж того соку насправді є у тій воді. Досліджуючи склад води, читаємо на етикетці півторалітрової пляшки: містить 5 % соку.

Обчисліть,  скільки соку містить 1,5 л газованої води за даних умов.

(1,5л : 100 · 5 = 0,075л = 75мл соку. Це приблизно трішки більше ніж 50 грам, як ми кажемо у народі. Отже, випивши півтора літри води, ви вжили таку мізерну кількість соку. )

Після обчислення,  з класом робимо висновок:  краще вживайте соки, а не газовану воду! 

 

3.  Зупинка «Шкільні будні у відсотках».

      Задача 1: У класі 20 учнів. 35% з них закінчили I семестр на відмінно. Скільки відмінників в класі?

Розв’язання

1 спосіб: 35%=0,35                                              

                20· 0,35=7

2 спосіб: 20 – 100% 

                X – 35%

                  

               

                

Відповідь: в класі 7 відмінників

 

 

Задача 2: У нашому класі 18 учнів, з них 4 хлопчики. Знайти відсоткове відношення хлопців до класу.

Роз’язання

1 спосіб:

2 спосіб: 18 учнів – 100% 

                 4 учнів – х %

                

                

Відповідь:

 

4.  Зупинка «Депозити».

Якщо людина зібрала певну суму коштів, які вона не планує використовувати у даний час, вона може покласти їх у банк на зберігання, під відсотки річних, які пропонує банк. У кінці кожного року, протягом якого зберігатимуться вклади, банк буде нараховувати вкладнику визначені відсотки від суми, яка лежатиме на рахунку. Отримані значення відсотків і буде прибутком для клієнта. 

Ось пропозиція одного банку: Депозити (вклади)під 16% річних у гривнах .

Які ж дивіденди, тобто який прибуток отримає людина, поклавши у цей банк на рахунок свої гроші?

Уявимо, що вкладник поклав на рахунок 5000грн під 16% річних 

на 2 роки .

 

Розв’язання

Оскільки , де - нарощений капітал, - початковий вклад, p % річних, n - числа років, то через два роки владник забере із банку 6728 грн, а різниця 1 728 грн це і є дивіденди за два роки, тобто прибуток із 5000 грн за два роки. Зрозуміло, що він залежить від суми, яка вкладається у банк і від відсотка річних, які пропонує банк. Ми рахували прибуток від вкладів у гривнах, аналогічно рахувався прибуток у інших валютах, але із своїми відсотками річних. 

  

 

 

5 .  Зупинка «У відсотках про все на світі».

*Мобільним телефоном постійно користуються 45%опитаних чоловіків і 42% жінок,80%-школярів.

*Організм дорослої людини на 65% складається з води,а дитини на 80%.

*Знання  засвоюються учнями по-різному,в залежності від методів роботи; найбільш ефективне практичне навчання інших-90%. Найменш ефективне-лекція-6%.

 

V. Підведення підсумків уроку.

Ми дізналися  багато цікавого про різні сфери діяльності людини, де застосовуються відсотки.

  •    Відсотки творять чудеса.
  •    Знаючи їх, бідний може стати багатим. Обманутий вчора в торговій угоді покупець сьогодні обґрунтовано вимагає процент торгової знижки.
  •    Вкладник збережень вчиться жити на проценти, грамотно розміщуючи гроші у прибуткову справу.

 

Побажання пана Відсотка учням :

Я вам бажаю 100% здоров’я, радості, удачі.

Над математикою жоден з вас в житті ніколи хай не плаче.

Прибутків щиро зичу вам у друзях, у родині, в грошах.

Знання міцні ви здобувайте, бо це завжди найлегша ноша. 

VІ. Домашнє завдання: підготувати цікаву задачу на відсотки.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Самікова Ірина Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
23 березня 2025
Переглядів
222
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку