РОЗРОБКА УРОКУ
6 КЛАС
Об’єкт проєктно-технологічної діяльності:
«ЛИСТІВКА»
(Cardmaking)
(4 години)
Технологія виготовлення виробів в техніці квіллінг
(техніки паперопластики:«кардмейкінг», «квіллінг»)
Тема. Виготовлення «Листівки»
Мета:
*формування предметних компетентностей:
*проєктно-технологічної: забезпечення наступності засвоєння знань й закріплення практичних вмінь здобувачів освіти щодо вибору та втілення ідей методом біоформ;
виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення;
ознайомити з технологічними процесами оздоблення виробів з паперу (мереживом, намистинами, паперовими смужками );
формувати вміння застосування знання, уміння та особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності.
*формування ключових компетентностей:
*уміння вчитися: формувати вміння розуміти, аналізувати прочитаний матеріал та ескізне відтворення, висловлювати свою думку, розвивати здатність логічного обґрунтування стосовно об’єкту проєктно-технологічної діяльності та його виду оздоблення;
*загальнокультурної: залучати до творчості та розвивати здатність здобувачів освіти творчої уяви та розширення можливостей самовираження, формувати особисті смаки щодо мистецьких вподобань;
*комунікативної: розвивати навички поваги до висловлювань інших здобувачів освіти, товариської співпраці в команді, толерантність;
*спілкування рідною мовою: розвиток умінь обговорювати питання, поточну проблематику поетапної роботи (проєкту) виконання виробу;
*математична компетентність: розвиток уміння раціонально (майже безвідходно) здійснювати розмічення основи та деталей виробу за допомогою математичних дій (рішень, розрахунків);
*компетентність у цифрових технологіях: розвиток умінь використовувати цифрові технології щодо пошуку інформації про вироби-аналоги та інструментарій для їх виготовлення;
*здоров’язбережувальної: формувати звичку дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших людей, а саме: дотримання санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці, організації робочого місця та усвідомлення необхідності саме такої навчально-пізнавальної та проєктної діяльності.
Очікувані результати:
*знаннєві: здобувачі освіти розуміють послідовність виконання етапів проєктування, добирають необхідний матеріал та інструменти стосовно запланованого виробу з паперу; розуміють роль природних матеріалів як екологічно чистого ресурсу для використання в роботі й загалом для навколишнього середовища та використовують метод біоформ; розуміє необхідність дотримання правил безпечної праці;
*діяльнісні: здобувачі освіти дотримуються послідовності виконання проєктної діяльності (допомога – інструкційні картки); застосовують метод фантазування та біоформ при виготовленні об’єкту проєктно-технологічної діяльності; виконують малюнок (ескіз) виробу; добирають інструменти та матеріали; визначають необхідну кількість матеріалу для майбутнього виготовлення вибраного виробу;
*ціннісні: роблять висновки, висловлюють судження щодо необхідності економного використання конструкційних матеріалів та дотримання технологічного виготовлення щодо виготовлення якісного виробу; усвідомлює важливість дотримання безпечних прийомів праці.
Обладнання, матеріали та наочність: вироби-аналоги, готові вироби й ілюстрації виробів з паперопластики; інформаційні картки щодо історичних відомостей про кардмейкінг та квіллінг
Основні поняття: папір, паперопластика, кардмейкінг, квіллінг, паперова стрічка, картон.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
ВСТУПНА ЧАСТИНА
1.Організаційний момент
*Перевірка присутності учнів, підготовленості їх до уроку, наявність робочого одягу.
2.Актуалізація опорних знань.
«Мозковий штурм»
Що виготовляють із паперу? (необхідно навести приклади виробів з паперу)
3.Вивчення нового матеріалу (з його подальшим закріпленням).
ОСНОВНА ЧАСТИНА
ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ПОНЯТЬ І СПОСОБІВ ДІЙ
-Ознайомлення з поняттям «кардмейкінг», «квіллінг»
*Гра «Інформаційне лото»
Здобувачі освіти отримують картки з інформацією й повідомляють їх вміст
Картка №1
Картка №2
Картка №3
(Зразки технік декорування листівок Додаток №1)
Картка №4
Картка №5
Картка №6
Практична діяльність здобувачів освіти
*Перед початком роботи слід наголосити про безпечне використання ножиць, клею, клей-пістолету. А саме:
-ножиці зберігати (передавати) з зімкненими ріжучими частинами в спеціально відведеному місці; не користуйтеся ножицями для роботи зі ржавими лезами; не підводьте до лиця гострі кінці ножиць;
-при використання клею будьте обережні, щоб його частки не попали в очі; в разі потраплянні клею в слизову ока – негайно, поінформувати вчителя;
-працюючи з клей-пістолетом будьте особливо уважними; тримайте його так, щоб не торкатися сопла з якого видавлюють клей (температура накалювання висока, тому є можливість отримати опіки); вразі попадання краплин клею на шкіру – негайно поінформуйте вчителя та завітайте до медичного кабінету.
* Виготовлення основи листівки, квілінгових заготовок або титульної замальовки (за власним бажанням)
Користуючись шаблоном зразків зробити заготовки деталей для майбутнього композиційного рішення оздоблення листівки (якщо немає готових паперових смужечок, можна нарізати їх самому завтовшки 5-10 мм)
Шаблон зразків квіллінгових форм
Виготовлення «Листівки»
(з титульною замальовкою)
Кінцевий результат виготовлення виробу
Інструкційна карта
Послідовність дій |
Ілюстрація |
1.Дібрати необхідні інструменти та матеріали (залежно від власних вподобань щодо оздоблення листівки). (1 варіант) Листівка з титульною замальовкою Робимо ескіз замальовки титульного листа листівки (простий олівець, гумка)
|
|
2. Фарбами (гуаш, акварель) та пензлем розфарбовуємо лице, шию дівчинки |
|
3. Фарбами (гуаш, акварель) та пензлем розфарбовуємо волосся дівчинки
|
|
4. Фарбами (гуаш, акварель) та пензлем обводимо волосся та лице дівчинки з контурним виділенням. Дати час для висихання.
|
|
5. Використати готові форми (які були виготовлені попередньо) |
|
6. Використати готові форми (серединка квітки) |
|
7. Набір виготовлених форм деталей (близько 100 шт., якщо виготовляти віночок для дівчинки) |
|
8. Нагрівши сопло клей-пістолету оздобити намальовані обриси дівчинки віночком з квілінгових елементів (композиційне розташування за власним бажанням). Якщо немає клей-пістолету – використайте клей ПВА |
|
9.Готовий виріб (тобто титульна замальовка для листівки). |
|
10. (2 варіант) Дібрати інструменти, матеріали |
|
11.Згинаємо аркуш картону навпіл |
|
12. Вирізаємо трикутничком шматочок сіточки для квітів |
|
13.Вирізану сіточку приклеюємо до картонної основи |
|
14.З іншого типу квіткових сіточок висмикуємо ниточки та фіксуємо клеєм по серединці трикутничка |
|
15.Готова основа для оздоблення квілінговими елементами |
|
16.Листівка готова. |
|
17. (3 варіант) Листівка з глечиком (з використанням шаблону) Послідовність дій: -аркуш картону зігнути навпіл і відложити; -на вибрану основу для глечика покласти шаблон його контуру та обвести простим олівцем |
|
18.Ножицями по обведеному контуру вирізати глечик |
|
19.Вирізаний глечик приклеїти до картонної основи |
|
20.Квілінговими заготовками оздобити листівку |
|
21.Готова листівка. |
|
4. Закріплення нових знань і умінь
Бліц-опитування
-Що в перекладі означає термін Cardmaking ?
-Що в перекладі означає термін квіллінг?
- Які використовуються техніки для оздоблення листівок?
5.Підсумки уроків. Рефлексія
-Чи відчуваю я задоволення від обраного об’єкту проєктно-технологічної діяльності?
-Чи вдалося все втілити на практиці щодо задуму виробу?
-Що добре вдалося, а над чим потрібно попрацювати?
6.Домашнє завдання
Підготувати міні-доповідь «Чим мені сподобалась техніка оздоблення квіллінг?»
Додаток №1
Техніки декорування листівок
Додаток №2
Зразки титульних замальовок для листівок
Додаток № 3
Зразки робіт здобувачів освіти
КЗ «Ліцею № 23» КМР (м. Кам’янське)
Студія «МЕРЕЖКА»
Керівник: Браніцька С.В.