РОЗРОБКА УРОКУ
5 КЛАС
Об’єкт проєктно-технологічної діяльності:
Аплікація (панно) «ГРИБОЧОК»
(4 години)
Технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом
(шов «вперед голкою», «тамбурний шов»,)
Тема. Виготовлення аплікації «Грибочок»
Мета:
*формування предметних компетентностей:
*проєктно-технологічної: забезпечення наступності засвоєння знань й закріплення практичних вмінь здобувачів освіти щодо вибору та втілення ідей, виконання технологічних операцій відповідно до обраного об’єкту проєктно-технологічної діяльності та технології його виготовлення;
ознайомити з технологічними процесами оздоблення виробів з текстилю ґудзиками;
формувати вміння застосування знання, уміння та особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності з оздоблення виробу методом фантазування;
*формування ключових компетентностей:
*уміння вчитися: формувати вміння розуміти, аналізувати прочитаний матеріал та ескізне відтворення, висловлювати свою думку, розвивати здатність логічного обґрунтування стосовно вибраного об’єкту проєктно-технологічної діяльності та його виду оздоблення;
*загальнокультурної: залучати до творчості та розвивати здатність здобувачів освіти творчої уяви та розширення можливостей самовираження, формувати особисті смаки щодо мистецьких вподобань;
*комунікативної: розвивати навички товариської співпраці в команді;
*спілкування рідною мовою: розвиток умінь обговорювати послідовність виконання вибраного об’єкту проєктно-технологічної діяльності;
*математична компетентність: розвиток уміння раціонально (майже безвідходно) здійснювати розмічення деталей виробу за допомогою математичних розрахунків;
*компетентність у цифрових технологіях: розвиток умінь використовувати цифрові технології щодо пошуку інформації про вироби-аналоги.
*здоров’язбережувальної: формувати звичку дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших людей, а саме: дотримання санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці, організації робочого місця та усвідомлення необхідності саме такої навчально-пізнавальної та проєктної діяльності.
Очікувані результати:
*знаннєві: здобувачі освіти добирають необхідний матеріал та інструменти стосовно запланованого виробу з текстилю; розуміють та використовують метод фантазування; розуміє необхідність дотримання правил безпечної праці;
*діяльнісні: здобувачі освіти дотримуються послідовності виконання проєктної діяльності (допомога – інструкційні картки); застосовують метод фантазування при виготовленні об’єкту проєктно-технологічної діяльності; виконують малюнок виробу; добирають інструменти та матеріали; визначають необхідну кількість матеріалу для майбутнього виготовлення вибраного виробу;
*ціннісні: роблять висновки щодо необхідності економного використання конструкційних матеріалів; усвідомлює важливість дотримання безпечних прийомів праці та санітарно-гігієнічних вимог.
Обладнання, матеріали та наочність: готові вироби й ілюстрації виробів з текстилю; дібрані необхідні інструменти та матеріали; інструкційні картки.
Основні поняття: аплікація з тканини, ґудзики, способи пришивання ґудзиків.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
ВСТУПНА ЧАСТИНА
1.Організаційний момент
*Перевірка присутності учнів, підготовленості їх до уроку, наявність робочого одягу.
2.Актуалізація опорних знань.
*Гра «Перестрілка»
Здобувачі освіти діляться на дві групи. Представники груп ставлять одне одному підготовлені запитання (можна скористатися інформаційними картками).
1 запитання: в чому різниця понять «текстиль» і «тканина» ?
Картка №1
2 запитання: з яких основних понять складається тканина?
Картка №2
3 запитання: за якими основними ознаками визначають напрямок нитки основи та піткання?
Картка №3
4 запитання: дати характеристику ниток основи та піткання (візуальне, звукове)?
Картка №4
5 запитання: тканина має лицьову й виворітну сторони. Назвіть основні ознаки лицьової та виворітної сторін.
Картка №5
6 запитання: волокна тканин поділяються на природні та хімічні, які в свою чергу поділяються на ……….
Картка №6
3.Вивчення нового матеріалу (з його подальшим закріпленням).
ОСНОВНА ЧАСТИНА
ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ПОНЯТЬ І СПОСОБІВ ДІЙ
-Ознайомлення з поняттям «аплікація з тканин», «ґудзики», «способи пришивання ґудзиків».
*Гра «А знаєте ви що?»
Здобувачі освіти отримують картки з номерами де висвітлена інформація щодо цієї теми (читають).
Картка №1
Картка №2
Картка №3
Картка №4
Картка №5
Картка №6
ЦІКАВИНКА
« Ви можете стати архангелом, дурнем чи злочинцем, і ніхто не помітить цього. Але якщо у Вас відсутній ґудзик – кожен зверне на це увагу»
Еріх Марія Ремарк
Практична діяльність здобувачів освіти
* За поданими шаблоном обрисів ґудзиків спробувати дібрати якомога більше варіантів (способів) пришивання ґудзиків.
Варіанти (способи) пришивання ґудзиків
*Перед початком роботи над аплікацією діти повторюють правила техніки безпеки.
Виготовлення аплікації «ГРИБОЧОК»
Кінцевий результат виготовлення виробу
Необхідні матеріали й інструменти
Інструкційна карта
Послідовність дій |
Ілюстрація |
1.Дібрати необхідні інструменти та матеріали
|
|
2. По тканині, яку дібрали, необхідно пройтися праскою |
|
3. Скориставшись простим олівцем та лінійкою (сантиметром) відмітьте необхідну кількість тканини. Одна сторона 20 см
|
|
4.Скориставшись простим олівцем та лінійкою (сантиметром) відмітьте необхідну кількість тканини. Друга сторона 15 см
|
|
5.Вибраний ескіз грибочка перевести на тканину (простим олівцем або ручкою). Послідовність накладання шарів: -тканина; -копір (напиленою стороною до тканини, матовою до себе); -аркуш паперу з малюнком |
|
6.Вигляд переведеної деталі (шапочка гриба)
|
|
7.Деталь необхідно вирізати ножицями. |
|
8.Таким чином перезнімаємо та вирізаємо всі необхідні деталі аплікації. |
|
9.Швом «вперед голкою» приметайте вирізані деталі скомпонувавши композиційно. Додаток №1 |
|
10.Зафіксуйте грибочок «тамбурним» швом (прошивши крайчики аплікації). Додаток №2 |
|
11.Витягнути нитки, які були використані для приметування |
|
12.Пришийте необхідну кількість ґудзиків (імітація білих плям гриба мухомора) |
|
13. Переверніть полотно основи на виворітну сторону й пройдіться праскою |
|
14. Вирізати аркуш паперу, який необхідний для ущільнення тканини по розміру відміченої частини полотна (10*15см)
|
|
15.З виворітної сторони вишитого полотна прикладіть вирізаний (10*15 см ) аркуш паперу та зафіксуйте його клей пістолетом
|
|
16.Оздобте виготовлену аплікацію (панно) рамочкою. |
|
4. Закріплення нових знань і умінь
Здобувачі працюють в парах
Завдання: оцінити якість виготовлення виробу (обґрунтувати та дати доцільні поради)
5.Підсумки уроків. Рефлексія
-Чи відчуваю я задоволення від обраного об’єкту праці?
-Чи вдалося все втілити на практиці щодо задуму виробу?
-Що достатньо добре вдалося, а над чим потрібно попрацювати?
6.Домашнє завдання
Підготувати міні-повідомлення стосовно історії появи ґудзиків.
Додаток №1
Схема прошивання шва «вперед голкою»
Додаток №2
Схема прошивання «тамбурним швом»
Додаток №3
Роботи здобувачів освіти