Тема: Виготовлення сувенірів з солоного тіста
. Мета. Формування предметних компетентностей: забезпечити застосування знань про виготовлення виробів із пластеліну, моделювання та конструювання виробів.
Фрмування ключових компетентностей: уміння вчитися, уміння самостійно створювати умови для реалізації власних навчальних занять уроку.
Спілкування рідною мовою, уміння використовувати рідну мову для побудови взаємовигідної комунікації з учасниками проєкту.
Ініціативність і підприємливість: уміння приймати відповідні рішення від яких залежить успіх проєкту.
Математична компетентність: уміння виконувати математичні підрахунки під час використання певних матеріалів і елементів об’єкта проектування.
Обладнання: солоне тісто, підкладна дошка, формочки для тіста, зубочистки, клей ПВА, ноутбук, телевізор.
Основні поняття: солоне тісто.
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. Створення в класі творчої атмосфери.
Все із доброго чи злого, Починається з малого День турботою почнеться Все довкола усміхнеться Проганяй мерщій дрімоту І рукам давай роботу І роби невтомно, вміло, Хоч мале та добре діло.
|
|
Шановні учні, сьогодні наш клас не просто приміщення де навчаються діти. Він перетворився на невеличку пекарню, яка має назву «Віра, Надія, Любов». Чому у нас така назва? Віримо у перемогу, надіємося на ЗСУ, любимо своїх рідних для яких ми сьогодні виконаємо сувенір.
ІІ. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів.
З малечку ви знаєте прислів’я Хліб – всьому голова. Чому з такою шаною говориться про хліб? Давайте пригадаємо велике свято Пасху. Що випікає мама, бабуся? Так правильно. І як прикрашають?
ІІІ. Повідомлення теми. Організація спільного з учнями формування мети й завдання уроку.
Завдання та запитання |
Відповідь учня |
Яка мета нашого уроку? |
|
Що потрібно зробити протягом уроку? |
|
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Які якості потрібно виявити сьогодні на уроці?
Яку особисту мету ви можете поставити на цей урок?
Хочу дізнатися….
Хочу зробити…..
Бажаю здійснити…..
Вироби із солоного тіста є одним із стародавніх видів декоративно-прикладного мистецтва. Про виготовлення тіста з борошна, солі й води для виконання фігурок згадано в народних оповідях. З давніх-давен наші пращурі вірили в силу оберегів. Створені в молитовному стані, наповнені світлими побажаннями та глибокою вірою, вони ставали справжніми охоронцями оселі, родини, людини.
До оберегів ставилися з повагою. Робили їх з матеріалів, що були в пошані в українців, зберігали з великою обережністю. Археологи, розкопуючи давні поселення, знаходили різні фігурки. Спочатку не могли зрозуміти з чого вони зроблені – чи то кістка, чи то камінь. А тоді зʼясували – фігурки виліплені з тіста: борошно і сіль. Дослідження матеріалу та традицій підтвердили цей факт. Фігурки робили з борошна першого помолу, змішавши його з сіллю. З часом ці фігурки ставали твердими і міцними, як камінь. Найчастіше це були фігурки жінки – богині родючості
Ще стародавні єгиптяни, греки й римляни використовували фігурки з солоного тіста для поклоніння перед богами.
У Німеччині та Скандинавії було прийнято виготовляти пасхальні та різдвяні сувеніри з солоного тіста. Різні медальйони, вінки, кільця і підкови вивішували у отворі вікон або кріпили до дверей. Вважали, що ці прикраси приносять господарям будинку успіх і благополуччя.
У країнах Східної Європи були популярними великі картини з тіста. У слов’янських народів такі картини не розфарбовували, вони мали звичайний для випічки колір, що вважали дуже привабливим.
Під час першої і другої світових воєн і після них мистецтво виготовлення солоного тіста було забуте, оскільки не вистачало матеріалу. У наш час цю стародавню традицію почали відроджувати. Одна з причин - це те, що зараз цінують екологічно чисті вироби, зроблені своїми руками. Солоне тісто останніми роками стало дуже популярним матеріалом для ліплення. Робота з ним приносить задоволення і радість.
Вироби з тіста – стародавня традиція, але їм знаходиться місце і в сучасному світі, тому що зараз цінується все екологічно чисте і зроблене своїми руками.
Тісто – матеріал дуже еластичний, легко набуває форми і вироби з нього досить довговічні. Робота з ним приносить задоволення і радість. Мистецтво ліплення з солоного тіста називають «Тістопластика». Раніше вважали, що будь-який виріб із солоного тіста в будинку — це символ багатства і благополуччя в сім’ї. І хліб із сіллю будуть завжди на столі.
V. Практична робота.
. Правила безпечної роботи під час ліплення з солоного тіста
Загальні правила для учнів.
1. Роботу розпочинати лише з дозволу вчителя.
2. Не працюй несправним інструментом, використовуй інструмент лише за призначенням.
3. Не користуйся інструментом, правила користування яким не вивчені.
4. Не носи в кишенях інструменти (ножиці, шила, голки, та інші колючі і різальні інструменти).
5. Інструменти та обладнання зберігай лише в призначених для цього місцях
6. Будь уважним: не розмовляй, не відволікайся побічними справами.
7. Під час роботи тримай своє робоче місце в порядку і чистоті.
VI. Підбиття підсумків уроку.
Діти, дайте відповіді на запитання.
1. Що нового дізналися на уроці?
2.З яким матеріалом ви працювали?
3.Чи задоволені ви роботою:
А) На уроці я працював активно чи пасивно?
Б) Сьогодні на уроці я старався чи не старався?
В) Мій настрій покращився чи погіршився?
Г) На уроці у мене все вдалося чи щось не вдалося?
Оцінюємо учнів
Проектуєте та виготовляєте вироби
Застосовуєте технології декоративно – ужиткового мистецва
Виявляєте самозарадність у освітньому процесі
VII. Домашнє завдання.
Підготувати матеріали та інструменти для практичної роботи.