План-конспект
Тема уроку:
Виготовлення сувеніру «Брелок для ключів» з використання японської
техніки «темарі»
Об`єкт проектної діяльності - Брелок для ключів (9 год).
Основна технологія- Технологія обробки текстильних матеріалів ручним
способом.
Додаткова технологія- Технологія української народної вишивки «козлик»;
Технологія виготовлення кульки «темарі»;
Технологія виготовлення китиць;
Технологія виготовлення сувенірів в стилі українських
Традицій.
Автор розробки - Шаданія Марина Йосипівна
вчитель трудового навчання /технологій
вища категорія, старший вчитель
Святогорівська ЗОШ І-ІІІ ст. Добропільської районної ради. Донецької області
Клас - 8
Назва навчальної програми, автори програми – навчальна програма з трудового навчання для загальноосвітніх навчальних закладів 5-9 класи (оновлена), затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 №804
Орієнтований календарно-тематичний план
\\ |
Тема уроку та її зміст |
К-ть год |
Дата Прове дення |
1 |
Особливості національних технологій обробки текстильних матеріалів ручним способом Японії і України у виготовленні сувенірів. Властивості конструкційних матеріалів. Добір матеріалів, інструментів. Планування проектної діяльності. БЖД |
1 |
|
2 |
Проведення міні - маркетингових досліджень. Послідовність виготовлення виробу. Раціональне використання матеріалів під час виконання виробу. Малювання візерунку для брелка. БЖД |
1 |
|
3 |
БЖД |
1 |
|
4 |
Ділення кульки на меридіани контрастною ниткою. БЖД |
1 |
|
5 |
Виготовлення китиць та петельки. Закріплення китиці і петельки на кульці. БЖД |
1 |
|
6 |
Розшивання кульки – сувеніру технікою «козлик». БЖД |
1 |
|
7 |
Удосконалення української народної вишивки « козлик». БЖД |
1 |
|
8 |
Оздоблення та остаточна обробка виробу . БЖД |
1 |
|
9 |
Контроль якості робіт. Презентація виробу. |
1 |
|
|
Разом |
9 год. |
|
Тип уроку – комбінований
Мета уроку- Вивчити технологію виготовлення сувенірів в стилі українських
традицій.
технологію виготовлення кульки «темарі» з удосконаленням української
народної вишивки «козлик»;
- Виховувати акуратність при виконанні роботи, естетичні смаки та
любов до національної творчості.
Дидактичні та методичні матеріали: Таблиці, малюнки й креслення, таблиці
самоперевірки, технологічні картки. Практичний посібник для вчителів « Трудове навчання» С.М. Дятленко, Р.М. Лещук, О.Ю. Медвідь за оновленою програмою 2017 р.
Обладнання: ноутбук, мультимедійна дошка, презентація, наглядні вироби.
Матеріали та інструменти: : Ножиці, циганська голка, клаптики, нитки для
вишивання, нитки для в’язання, намисто.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів |
Знанневий компонент Розуміє етапи проектування. Розуміє моделі-аналоги як історію розвитку технічного об’єкту. Розуміє сутність методу фантазування. Знає властивості конструкційних матеріалів. Розуміє роль природних матеріалів як важливого екологічного ресурсу у збереженні довкілля. Розрізняє та називає інструменти для обробки конструкційних матеріалів. Діяльнісний компонент Розрізняє етапи проектної діяльності. Добирає конструкційні матеріали в залежності від їх властивостей. Застосовує метод фантазування при проектуванні виробу. Виконує технологічні операції відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення. Добирає інструменти та матеріали для виготовлення виробу. Дотримується прийомів роботи з інструментами. Визначає необхідну кількість матеріалів для виготовлення виробу. Вирізняє технології виготовлення та оздоблення виробів. Оздоблює виріб за готовою композицією. Дотримується правил безпечної праці при виконанні технологічних операцій. Ціннісний компонент Усвідомлює важливість правильного добору конструкційних матеріалів та їх вторинного використання. Обґрунтовує взаємозв’язок між дотриманням технології виготовлення та якістю виробу. Оцінює результати власної діяльності.
|
Техніка виконання: Шов «козлик», японська техніка «темарі»
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
На початку уроку відбувається жеребкування та об’єднання учнів у команди. Заходячи до класу, учні вибирають зірочку певного кольору. (На столах прикріплені великі зірки червоного, жовтого та зеленого кольорів. Діти сідають за столи із кольором зірочки яку вони вибрали.)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Доброго дня, діти! Розпочинаємо наш урок.
Ще у вересні місяці ми вирушили з вами у далеку мандрівку. Сьогодні продовжуємо подорожувати просторами нашої прекрасної планети Земля (на дошці прикріплена ілюстрація планети Земля). А щоб наша подорож була цікавою і ми не нудьгували пропоную розпочати її вікториною. Але це буде не просто вікторина, а вікторина-змагання. На початку уроку відповідно до жеребкування ви об’єдналися у три команди: жовту, червону та зелену.
Я буду задавати питання. Кожна правильна відповідь буде оцінюватися зірочкою відповідно до кольору команди. Ці зірочки прикрасять простір навколо нашої планети. Тож, розпочинаємо.
Інтерактивний метод «Мозковий штурм».
крапка, лінія, штрих, пляма?.
6. В чому полягає особливість контрасних кольорів?
Так, молодці! Перемогла команда …
ІІІ. Оголошення теми уроку.
Ми з вами гарно попрацювали, відновили в пам’яті раніше здобуті знання, а зараз настав час перейти до теми нашого уроку (слайд). Вона звучить так: «Виготовлення сувеніру «Брелок для ключів» з використання японської
техніки «темарі»
«ІV. Вивчення нового матеріалу.
Відповідаючи на питання вікторини ви правильно назвали види декоративно -прикладного мистецтва. Тому сьогодні ми звами відправимося до екзотичної країни -Японії. (слайди про Японію) та ознайомимося з таким видом творчості, як «Темарі» (слайди з історією цього виду творчості)
Уважно розглянте зображення і скажіть : Що вам сподобалось?
– Чому?
-А тепер подивіться на наші національні вишиванки (слайд з вишиванками)
-Зверніть увагу на різні техніки української вишивки (слайд з видами вишивки)
- В особливості розглянемо шов «козлик» (слайд з схемою шва «козлик»)
- Зараз ми з вами розпочнемо роботу над створенням сувеніру брелка для ключів і перед таким відповідальним кроком треба обов’язково виконати фізкультхвилинку.
V. Відеофізкультхвилинка «Роботозарядка».
VІ. Постановка практичного завдання.
У вас на столах є технологічні картки за допомогою яких ми з вами і будемо працювати. Роздивіться їх уважно. У вас на столах також лежать інструкції поетапного виконання роботи.
Інструкція з охорони праці під час роботи з голкою
Технологічна карта сувеніру «Брелок для ключів» в техниці темарі. № 1
(основа брелка - кулька)
11 |
|
|
Для виконання брелка треба підготувати основу – кульку з залишків клаптиків, ниток для в`язання та звичайних |
2 |
|
|
Формуємо серце кульки з того матеріалу що підготували. Бажано непотрібного для майбутнього вживання |
3 |
|
|
Підготовлену середину туго обмотуємо нитками для в’язання так, як змотуємо нитки в клубок готуючи основу для вишивання |
4 |
|
|
Для більш кращої основи можна вирівняти поверхню звичайними нитками для шиття, щільно формуючи полотно для виконання техніки «темарі» |
5 |
|
|
Перевіряємо охайність та якість поверхні |
6 |
|
|
Залишаємо хвостик нитки 15-20 см. Просовуємо в вушко голки і пронизуємо кульку в глибину 3-5 мм. технікою «вперед голку» по колу 2-3 рази |
7 |
|
|
підтягуємо тугенько хвостик і відрізаємо, при цьому не робимо вузлів. Особливість кульок в тому що відсутні вузлики в загалі. |
8 |
|
|
Готові кульки. |
.Технологічна карта сувеніру «Брелок для ключів» в техниці темарі. № 2 (китиця)
1 |
|
|
Для оформлення брелка виготовляємо китицю. В цьому випадку можна використати різні нитки за вашим смаком.
|
2 |
|
|
Нарізаємо пучок ниток довжиною 10-12 см. Можна 15 см. |
3 |
|
|
Перев`язуємо по середені заготовленою ниткою приблизно 30-40 см. |
4 |
|
|
Перегинаємо навпіл смужку ниток для формування голівки китиці. Ниткою 15-20 см. Перев`язуємо середину. |
5 |
|
|
Ниткою 20 см. зв`язуємо верхню частину згину таким чином щоб вийшла голівка китиці та хвостик. |
6 |
|
|
Перевіряємо якість своєї роботи. |
7 |
|
|
Нижню частину китиці підрізаємо ножицями. |
8 |
|
|
Китиці можна виготовити з будь яких ниток в залежності для чого ви їх будите використовувати. |
Технологічна карта сувеніру «Брелок для ключів» в техниці темарі. №3
( вишивання швом «козлик» на кульці «темарі»)
№ |
Схема |
Опис роботи |
№ |
Схема |
Опис роботи |
1 |
|
Закріплюємо нитку для розмітки меридіан довжиною 60-70 см. |
9 |
|
Закріплюємо нитку з китицею, витягуючи в іншу точку сходу переплетіння меридіан |
2 |
|
Навколо кульки закріплюємо нитку, поділяючи на рівні половинки |
10 |
|
Витягнувши нитку, робимо невелику петлю і закріплюємо звичним способом через кульку |
3 |
|
Закріплюємо нитку, просовуючи її під меридіанну знизу вверх приблизно в одному місці |
11 |
|
Дублюємо з іншим кольором нитки (60-70 см) шов «козлик» |
4 |
|
Виконуємо такі вправи, поділяючи кульку на чотири рівних частини |
12 |
|
Кожен колір прокладаємо в три ряди |
5 |
|
Знову поділяємо кульку на 8 частин та вишиваємо ламану лінію навколо меридіан швом «козлик» |
13 |
|
Повторюємо з іншим кольором |
6 |
|
Ламана ліния повинна бути візуально однакова |
14 |
|
Стібок нитки повинен щильно прилягати один біля одного |
7 |
|
На кульці з двох полюсів повинно бути по чотири вершини |
15 |
|
Завершуємо роботу дзеркальною ламаною лінією |
8 |
|
У точку сходу ліній вколюємо нитку з китицею. Довжина нитки 20-25 см. |
16 |
|
Можна виконати контур візерунку контрастним кольором для гламурності |
10. Оздоблюємо та остаточно обробляємо виріб.
11. Презентація виробу.
12. Самооцінка учня.
Картка контролю знань учнів /5 |
||||||
Прізвище Ім`я |
клас |
В кожну клітинку вклейте кольоровий бонус -бал |
||||
|
|
|||||
1
|
2 |
3 |
4 |
|||
5
|
6 |
7 |
8 |
|||
9
|
10 |
11 |
12 |
|||
Самооцінка учня |
|
Загальна кількість балів |
||||
Оцінка вчителя |
|
|||||
VІІ. Виконання практичного завдання.
Учитель контролює роботу учнів. При потребі допомагає у створенні композиції.
Учні працюють під легку музику.
VІІІ. Підсумок уроку.
Сьогодні на уроці мені сподобалося …(відповіді учнів)
\\ |
Питання |
Відповіді |
1 |
Я прийшов на заняття
|
Веселим, байдужим, похмурим |
2 |
На занятті був матеріал
|
Цікавий, корисний, непотрібний |
3 |
Заняття мені допомогло
|
Розслабитися, здобути знання, виявити найкращі якості |
4 |
Я пішов з заняття
|
Веселим, похмурим, втомленим |
5 |
Мені
|
Сподобалось, не сподобалось |
6 |
За урок я ставлю
|
1, 2, 3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 балів |
Використані джерела
https://www.google.com/search?tbm=isch&q=основа+для+шара+темари+своими+руками
https://www.google.com/search?q=темари+шары+схемы&oq=темари&aqs=chrome
https://www.google.com/search?q=темари+с+чего+начать&oq=тема&aqs=chrome.
https://www.livemaster.ru/topic/133325-delaem-osnovu-dlya-temari