ТЕМА «Виготовлення ялинкових прикрас»
МЕТА:
ОБЛАДНАННЯ: кольоровий папір, ножиці, клей, нитки, горіхи, невеликі яблука, бублики, фольга, фантики, паперові серветки жовтого, блакитного, рожевого та зеленого кольорів, мідні дротики, ялинка, іграшковий білий тигр, цукерки, магнітофон.
ХІД УРОКУ
І. Підготовка робочих місць(перед початком уроку)
ІІ. Організація класу.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Отже, тема уроку: «Ялинкові прикраси».
Ви готувались до цього уроку заздалегідь, готували проекти по цій темі. Ось і настав час поділитися усіма своїми доробками.
ІV. Звіт груп.
І група
1 учень. Ми дізналися, що раніше Новий рік у Київській Русі святкували на початку осені – 1 вересня. А в 1700 р. цар Петро І переніс початок Нового року на 1 січня, як це було прийнято в європейських країнах. І саме він, Петро І, увів традицію прикрашати вічнозелені дерева.
2 учень. Ми пропонуємо прикрасити ялинку ліхтариками. Нам знадобиться кольоровий папір, ножиці та клей. Ми гадаємо, що користуючись підказкою, хлопчики впораються з цим завданням. Але будьте обережні з ножицями!Згадайте правила безпеки.
3 учень зачитує з дошки правила безпечного користування ножицями.
4 учень Хочемо попередити: якщо ялинка прикрашена легкозаймистими іграшками, то ні в якому разі не можна вішати на неї електричну гірлянду, запалювати свічки та націлювати на неї хлопавки.
(Підносять до ІІІ групи необхідний для роботи матеріал, а учениця з І групи демонструє технологічну карту, виготовлену власноруч)
ІІ група
1 учень. Ми пропонуємо прикрасити ялинку трояндами. Ви подумаєте, що це недоречно, адже троянди взимку не квітнуть, та ще й на ялинці!
2 учень. Ми прикрасимо її не живими, а паперовими квітами. Чому? Тому що першими прикрасами ще в далекому 1600 році у французькій провінції Ельзас були саме паперові троянди.
3 учень. Виготовляти їх дуже просто. Нам потрібні лише кольорові серветки та мідні дротики.
Користуючись ось цим алгоритмом, можна з легкістю виготовити чудові квіти.
4 учень. Та будьте обережні: дротики гострі. Не пораньте пальчики, а сусідові – очі.(Дають дівчаткам матеріал для виготовлення троянд.)
Вчитель. Дякую вам за цікаву інформацію. А можна я доповню? Так, дійсно, вперше прикрашати ялинку почали в провінції Ельзас. Якщо точніше, то в 1521 році в церкві св.. Георгія в місті Селестата. Але прикрашали не тільки трояндами, як символом Богородиці, а й яблучками, тому що ялинка символізувала Райське дерево. А на ньому ж росли яблучка.
Тому люди і прикрашали ялинку ними.
Дозвольте я повішу яблучка на ялинку.А ви знаєте, що саме там, в Ельзасі, вигадали скляні іграшки? В XVII ст. стався неврожай яблук. Троянди можна було виготовити за будь-яких умов, а яблук не було. А ви ж розумієте, що ці прикраси були найголовнішими на святковій ялинці. І тут на допомогу прийшли люди, які виготовляли скляний посуд. Вони й вигадали перші скляні яблучка.
ІІІ група.
1 учень. А ми дізналися, що раніше, коли наші бабусі та дідусі були дітьми, вони прикрашали кімнатні квіти замість ялинки. Прикраси виготовляли своїми руками.
2 учень. Одними з них були бублички та горішки. Ми покажемо, як можна перетворити їх на чудові ялинкові прикраси.
3 учень. Нам знадобляться бублики, горіхи, фантики від цукерок, фольга та нитки.
4 учень. Бубличок треба обмотати фольгою та прив’язати ниточку, а горішок покласти в фантик і зв’язати ниткою. Іграшки готові!
1 учень. Ми гадаємо, що наші товариші з легкістю виговлять ці іграшки.
Вчитель. Оскільки наша ялинка буде прикрашена паперовими іграшками, то і гірлянду ми виготовимо безпечну. А чи не хочете ви, шановні гості, нам допомогти?
(Даю присутнім гостям смужки кольорового паперу та клей. )
Вчитель. Перед тим, як ви почнете працювати, повторимо правила безпеки.
Правила техніки безпеки
Правила користування ножицями і клеєм.
Із клеєм працюйте обережно, щоб не потрапив до очей і рота
Вчитель. Діти, а ви звернули увагу ще на одного гостя, який сидить під ялинкою? Чому він до нас завітав? (Відповіді дітей) Так, дійсно, наступний рік – Мавпочки. Вона буде сидіти ось тут, під ялинкою, і уважно спостерігатиме за тим, як ви працюєте.
Працювати ми будемо під девізом:
«Душу й тіло в роботу вклади,
Кожну хвилину в труді бережи.»
V. Практична діяльність учнів
Вчитель. А щоб настрій ваш став ну зовсім новорічним, нас супроводжуватиме в роботі ось така музика.
(Звучить запис новорічних пісень,діти працюють)
VI. Оцінювання робіт.
Група, яка давала завдання, оцінює правильність виконання, естетичне оформлення і виставляє товаришам бали.
VII. Прикрашання ялинки.
Звучить пісня про ялинкові прикраси, а діти та гості в цей час прикрашають ялинку.
VIII. Підсумок уроку.
Вчитель. Ось і стала наша ялинка красунею. А чи задоволений роботою тигр? Мені здається, що так. На знак цього він подарує вам невеличкі гостинці. Адже він прийшов до нас не з порожніми лапками. (Дістаю з прихованої кишені мавпочки цукерки і роздаю присутнім.)