Урок "Виготовлення ялинкової прикраси"

Про матеріал
Розробка спареного уроку, з використанням інформаційно- комунікативних технологій розрахований на 2 години для учнів 6 класів
Перегляд файлу

Тема: Виготовлення ялинкової прикраси.

 

Мета:

знаннєвий  компонент: розширити знання учнів про ялинкові прикраси; ознайомити з історією виникнення новорічної іграшки; навчити виготовляти оригінальні ялинкові прикраси власноруч; закріпити правила безпечної роботи з ручними інструментами;

діяльнісний компонент: розвивати творчу ініціативу учнів, конструкторські здібності,  індивідуальність в роботі, просторову уяву,  дрібну моторику пальців рук; активізувати  пізнавальну діяльність школярів з урахуванням їх можливостей для їхньої подальшої самореалізації; формувати комунікативні, соціальні компетентності

ціннісний компонент: виховувати художній та естетичний смаки, акуратність й старанність під час виконання роботи, повагу до  народних традицій; формувати позитивну мотивацію до навчання.

 

Тип уроку: комбінованний.

Обладнання: проектор, ноутбук, ілюстрації з новорічними іграшками, відеоролик, зразки новорічних іграшок, роздатковий матеріал( фетр, фольга, паєтки, намисточки, ножиці тощо)

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання учнів

Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався-

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп'ятка.

Всі за парти ми сідаєм.

До роботи приступаєм.

Щоб помилок уникати,

Треба гарно працювати.

 

2. Перевірка готовності учнів до уроку.

3. Упорядкування робочих місць.

 

II. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

Учитель: Через декілька днів до нас прийде календарна зима, а разом з нею й зимові свята. Цей час чародійства , доброї казки та таємничих перетворювань, які очікують у кожної оселі.

Питання до учнів:

  • На які свята ви очікуєте взимку?
  • Що для вас Новий рік та Різдво?

 

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

 

Учитель . Діти , дійсне найприємніше з усіх свят , повне надій і очікувань , звичайно ж,- Новий рік! Це свято – найяскравіше і довгоочікуване. Воно вабить чарівною атмосферою, чарує сяйвом тисячі різнокольорових вогнів, огортаючи на мить всю Землю в світ чудес!

  • Назвіть що є символом Нового року? ( ялинка)
  • Що допомагає створити в оселі святковий настрій? (новорічні прикраси)
  • Які ви знаєте новорічні прикраси?  (гірлянди, серпантин, бенгальськи вогні, ялинкові іграшки тощо)
  • Якими іграшками ви прикрашаєте ялинку : купленими в магазині або зробленими власноруч? 

 

Вправа «Мозковий штурм»

  • Навіщо виготовляти ялинкові прикраси своїми руками, якщо маємо широкий асортимент фабричних новорічних прикрас?

Так діти, я згодна з вами для того, щоб зробити оселю гарною на новорічні  та різдвяні свята, сьогодні не складно придбати новорічні іграшки на будь-який смак, але набагато цікавіше зробити іграшку власними руками, вкладаючи в роботу часточку своєї душі. З ними будь-яка домівка виглядає більш затишною і оригінальною. Новорічні іграшки своїми руками не тільки заощадять бюджет, а ще й з гідністю будуть прикрасою вашої ялинки.

 

Прочитайте слово:

 

Н

О В О

Р  І  Ч  Н  А

І  Г  Р А  Ш К А

                                                                 

IV. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель.  Діти, як ви вже здогадались, темою нашого уроку буде виготовлення ялинкової прикраси. Сьогодні на уроці ми з вами дізнаємось багато цікавого про виникнення та розвиток новорічних іграшок, навчимося виготовляти ялинкові прикраси власноруч.

 

 

 

 

 

 

 Епіграфом нашого уроку будуть слова:

«Ніколи не говори : «Я- неук»,

А завжди кажи : «Я- зірка».

Але кожен з вас повинен пам’ятати:

Я- учень

Я- хочу знати

Я- думаю

Я- вмію

Я- знаю

Я- особистість творча

Я- зірка

 

А, зараз послухайте історію новорічної іграшки, який  вже понад 100 років…

 

новорічні ялинкові іграшкиВипереджувальне завдання:

Учень 1:

Історія ялинкових прикрас

Новий рік – це свято, оповите

легендами й романтичними

 історіями. Кожна традиція

 пов'язана з цікавими фактами з

 минулого. Ось і новорічна

іграшка також має свою історію,

адже вона не з'явилася нізвідки.

Виявляється, почалося все багато століть тому. Ще дуже давно європейці започаткували традицію прикрашати будинок до свята Нового року. Але тоді влада була проти таких розважальних заходів – встановлювати в будинках хвойні дерева суворо заборонялося. Незважаючи на табу, люди потай приносили зелені красуні. Цей звичай переміг і прижився, а вже в XVI столітті він перетворилася на модну тенденцію. Прикрашати будинок у переддень свята стало популярною традицією, і сусіди навіть змагалися між собою – у кого ж цього року житло буде найкраще декороване.
Учень 2:

фото шар 971573Незважаючи на вплив тенденцій, правила прикрашання залишилися такими ж, змінився тільки матеріал. На верхівці красувалася зірка, по всьому дереву розвішували «яблука», які асоціювалися з біблійним забороненим плодом (сьогодні це новорічні ялинкові кульки), а також ставили запалені свічки – в наші дні вони перетворилися на гірлянди і дощики. Звичай вішати на зелені гілки солодощі залишився й до тепер. До середини XVIII століття прикраси були тільки їстівні, крім випічки, до «ялинкового меню» додалися горіхи, фрукти та цукерки. А вже в кінці цього ж століття на зелених гілочках з’явилися не тільки солодощі, але й паперові іграшки, шишки, яєчні шкаралупки, фігурки з латуні.

1848 року в Тюрінгії (Німеччина) були виготовлені перші ялинкові кульки.

 

 

 

 

 

 

 

 

фото ангелочек 970819

Вони відрізнялися від сучасних побратимів, прикраси виготовляли з прозорого або кольорового матеріалу, всередину заливали шар свинцю, а зовні прикрашали блискітками. Вже через 20 років у тому ж місті відкрився газовий завод, де майстри за допомогою пальників і полум'я навчилися «надувати» іграшки будь-якого розміру. А свинець, який викликав багато суперечок через шкоду для здоров'я, замінили на нітрат срібла. Ялинковим кулькам так і залишили їх назву, незважаючи на те, що вони могли бути зовсім іншої форми, у продажу з'явилися скляні янголята, рибки, пташки, Санта Клауси, феї, ельфи, шишки... У ХХ столітті такі ж заводи з'явилися у Чехії, Польщі, США , Японії та багатьох інших країнах. Тоді почала розвиватися індустрія ялинкових іграшок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сріблясті іграшки в стилі мінімалізм

 

Учень 3:

 Мода на прикраси змінювалася з часом. Спершу вважалося, що ялинка повинна бути яскравою і помітною, з барвистими іграшками всіх кольорів і форм. Потім «мінімалізм» вийшов на перші позиції, і кульки в строгих ( здебільшого сріблясто-білих тонах) замінили червоні, сині прикраси.
 

 

 

 

 

 

фото гирлянда 25 "Флекс" 902900 

 

 

 

Пізніше у продаж надійшли

золотисті та інші різнокольорові дощики 

і солом'яні зірочки.


 

 

 

 

 

радянські ялинкові іграшкиприкраса у вигляді паровозикаУ цей період особливо відзначилися німецькі Дрезден і Лейпциг. Там майстри придумали іграшки в стилі «техно»: дирижаблі, паровозики, машинки, екіпажі, а також тварини –слони, олені, ведмеді, жаби...





 

 

 

 

 

 

Учень 4:

іграшка-космонавт Перед, після і під час Другої Вітчизняної Війни іграшки, на думку радянської влади, перетворилися на предмети боротьби з урядом і були заборонені. Керівництво країни було впевнене, що прикрашання новорічної ялинки барвистими кульками загрожувало серйозному настрою в країні. Правда, згодом ця заборона відійшла у минуле. У 1970-і роки мода повернулася, хоча не обійшлося без політики. Стали поширеними іграшки у вигляді серпа і молота, червоної радянської зірки, а також «героїв» того часу – учених, космонавтів, артистів.



 

 


 

 

 

 

 

 



Були також звірі невизначеної породи (чи то ведмеді, чи то білки, чи то собачки). Але найпопулярнішими залишалися традиційні новорічні ялинкові прикраси: прості кульки, пірамідки і бурульки. Саме їх штампували по всьому Союзу і Європі, новорічні ялинки в різних країнах мало чим відрізнялися.

новорічна іграшка кінь в упряжці 




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

іграка-будиночокЧерез кілька років надзвичайно популярним став дощик. Гірлянда з колючими ворсинками настільки поширилася по всьому світу, що часом люди завішували сріблястими, золотистими, жовтогарячими, червоними і синіми прикрасами все дерево, і кульок зовсім не було видно. У 2000-х роках в моду увійшли саморобні прикраси для новорічної ялинки: фігурки з соломи, паперові сніжинки, картон, біла вата замість снігу, плюшеві тварини та янголята.

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Учень 5:

Сьогодні ринок ялинкових прикрас упевнено розвивається. На прилавках магазинів можна знайти все, що завгодно, – кульки, тварини, фігурки, навіть спеціальні невеликі диски для ялинки, від класичних і стриманих моделей до дизайнерських новинок. Щороку, починаючи десь із жовтня, люди всього світу відчувають цей передноворічний настрій і витрачають багато грошей на ялинкові прикраси. Статистика говорить, що в середньому американці «викидають» кілька мільярдів доларів тільки на прикраси для хвойної красуні. Європейці, звичайно, трохи стриманіші, але незабаром, на думку експертів, вони наздоженуть своїх західних «друзів» і з головою зануряться в цей передноворічний марафон.

В Україні усі часи перевагу надавали власноруч зробленій прикрасі ( хенд-мейд). Сьогодні це витончені дизайнерські вироби. Серед них можна побачити народні традиційні прикраси у вигляді ляльок-мотанок, янголів, коників. Виготовляють їх із натуральних матеріалів: вовни, хутра, дерева, солоного тіста, шкаралупи  чи соломи.

Сучасні новорічні прикраси багаті своїм різноманіттям.

Але домінує все ж іграшка виготовлена та декорована різними матеріалами із застосуванням сучасних і традиційних технік: квілінгу, в'язання, шиття, інкрустації, розпису, об’ємного ліплення, вишивки тощо.

 

 

 

 

 

Фізкультхвилинка:

 

Відео за посиланням:  https://www.youtube.com/watch?v=ro320aiyesc&list=PLUbeR5ILeI-Nw4LJaGHziOHc47gksTig4&index=1

 

V. Формування практичних умінь та навичок

 

Учитель. Діти, як ви зрозуміли з доповіді, нині особливо популярні авторські іграшки, зроблені власноруч. Сьогодні на уроці ми з вами також зробимо свої авторські іграшки на ялинку.

Уявіть що ви працівники фабрики ялинкових прикрас.

 

VI. Практична робота: Виготовлення ялинкової прикраси

 (включить фоновую новорічну мелодію)

 

  1. Вступний інструктаж.

 

  1. Учитель. А тепер поговоримо про самі іграшки:
  • З яких матеріалів можна виготовити іграшки на ялинку?
  • Чи доводилось вам бачити старовинні іграшки?
  • Чи доводилось вам виготовляти іграшки на ялинку власноруч?

 

  1. Демонстрація іграшок ( ілюстрації іграшок на дошці)
  • З якого матеріалу виготовлені іграшки?
  • Яку форму вони мають?
  • Що у них спільного і чим відрізняються один від одного?
  • Чим прикрашається іграшка?

 

Технологію виготовлення ялинкової прикраси подивіться на екрані.

Демонстрація учням відео щодо технологічної послідовності виготовлення іграшки, коментуючи і пояснюючи відповідні дії.

https://www.youtube.com/watch?v=G9-JwDQ7o0E

https://www.youtube.com/watch?v=C2FIytLKh1A&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=8pDPgQOqXVQ&feature=youtu.be

 

 (У процесі обговорення учні з’ясовують послідовність операцій, учитель  контролює рівень розуміння навчального матеріалу.)

 

  1. Самостійна робота учнів

Учні виготовляють іграшку за власним вибором. Учитель за потреби надає учням практичну допомогу, консультує, контролює правильність виконання роботи на дотримання учнями правил безпечної праці.

 

 

  1. Поточний інструктаж

 Повторення  правил безпечної роботи з  інструментами та правил санітарно-гігієнічних вимог під час роботи.

 

  1. Продовження самостійної роботи учнів.

 

  1. Аналіз виконання учнями самостійної роботи.

 

8. Виставка та оцінювання робіт.

 

VII. Підведення підсумків уроку

Рефлексія

  • Сьогодні я дізнався…
  • Мені сподобалося…
  • Я б хотів знову…
  • У мене сьогодні вийшло…
  • Тепер я точно вмію…
  • Я б хотів розповісти іншим про…

 

VIII. Заключна частина

Сьогодні на уроці у нас відбулося справжнє свято новорічной іграшки, і створили ми його власноруч. Робота кожного із вас  - ваш маленький шедевр, ваш успіх, розкриття вашої творчості. Ви свою ялинкову прикрасу зробили власними руками, з великою любов’ю, ці вироби наповнені позитивною енергією, яка  даруватимуть тепло ваших рук і серця вам та вашим близьким.

 

IХ. Оцінювання діяльності учнів.

 

Х. Домашнє завдання.

Скласти легенду, оповідання , вірш, казку про свою ялинкову прикрасу.

 

ХI. Прибирання робочих місць.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Технології, Розробки уроків
Додано
11 грудня 2020
Переглядів
4435
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку