Тема: Вигук як особлива частина мови
Мета: сформувати поняття про вигук як особливу частину мови; удосконалювати вміння й навички знаходити вигуки в реченні, аналізувати тексти щодо ролі в них вигуків; використовувати вигуки у власному мовленні
Обладнання: тестові матеріали
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Вигук — це особлива частина мови, яка виражає почуття, волевиявлення мовця, не називаючи їх. Вигуки не належать ні до повнозначних, ні до службових частин мови, тому що не мають предметного значення і не виконують у реченні ніяких функцій.
За значенням вигуки поділяються на:
Емоційні (виражають емоції співрозмовника): Ой!Ох! Ах!Ура!
Спонукальні (спонукають до дії): Геть!Киш!Цить!
Вигуки - слова ввічливості (етикетні вислови): Добрий день, Вітаю, Дякую, Пробачте, Будь ласка, Смачного
Звуконаслідувальні вигуки (звуки тварин та природи): Кап-кап, кар, кукаріку, ква, мяу
На письмі вигуки виділяються комами. Якщо вигукам надається відтінок оклику, такі вигуки виділяються знаками оклику
Вигук не є членом речення.
Знайдіть вигуки. Визначте, яку роль виконують вони у висловлюванні.
О, Господи; еврика; тссс; аж гульк; ви не повірите; але цур на тебе; хай йому грець; боже мій; будьте здорові; грім би тебе побив; ого, оце так; рятуйте; геть; безмежно дякую; хай Бог тебе милує; любі друзі
ІV. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого.
Запишіть вигуки в чотири стовпчики відповідно до значення: а) емоційні; б) спонукальні; в) вигуки етикету; г) звуконаслідувальні слова.
Гей, овва, фе, ого, ну, тссс, тррр, тьох-тьох-тьох, ай-ай-ай, цить, дякую, кукуріку, бабах, будь ласка, добрий день , ай, от тобі й раз, ква-а-а, гав-гав, на добраніч.
Відновіть зміст речень, уставляючи потрібні за змістом вигуки. Визначте синтаксичну роль вигуків, розряд за значенням.
1) …, …, хлопчик пай: ввічливий та любий.
2) Дай, …, поля вродити, пшеницю засіяти, весну не голодувати.
3) …, навіщо ягоди ті зриваєш з чужого дерева?
4) Не кажи…, поки не перескочиш.
5) Думаєш …, …, а отримуєш, … (Нар. творчість).
Слова для довідки: 1) Боже мій; 2) Е-ге-гей; 3) Гоп; 4) «ай», «ай ай»; 5) Е.
Перебудуйте речення , замінивши виділені слова вигуками. Пояснити розділові знаки в перебудованих реченнях.
1.І раптом вона засміялась. 2.Солов’ї тьохкають, півні – кукурікають, кожен на своєму місці. 3.Проходячи повз приватного будинку, ми почули важке охкання. 4. Суворий батько голосно нокав і кричав на дітей. 5. На недільні свята часто чую, як бамкають дзвони з сусідньої церкви.
V. Систематизація й узагальнення знань
1. Бліц-опитування.
Подумати і дати відповіді:
2. Виконати тестові завдання
1.Незмінна частина мови, що виражає почуття і волевиявлення, не називаючи їх, - це
а) сполучник;
б) частка;
в) вигук
г) прийменник
2. На письмі вигуки виділяються:
а) комами або знаком оклику;
б) тире;
в) комами й тире одночасно.
г) не виділяються на письмі.
3. Звуконаслідувальні слова відносять
а) до іменників
б) до прислівників;
в) до вигуків.
г) до дієслів
4. У ролі підсилювальної частки, що стоїть при звертанні, вигук виступає в такому реченні:
а) О боже мій милий! Така твоя воля, таке її щастя, така її доля!
б) О, хто ж, о, що ж мені промовить слово?
в) Коли я став при мікрофоні, о, чом не мав орлиних крил!
г) О, Господи, не показуй нікому своїх робіт!
VІІ. Підсумок уроку
Скласти діалог на одну із запропонованих тем: «Літні канікули», «У лісі», «На дні народженні у подруги(друга)», «Що таке дружба?» (5-7 реплік), використовуючи вигуки.
Визначити їх синтаксичну роль, розряд за значенням, умови написання.