Урок "Використання явища змочування в природі, побуті та техніці"

Про матеріал

Конспект уроку "Використання явища змочування в природі, побуті та техніці" розрахований в першу чергу на класи природничого та фізико-математичного профілю, але при певній підготовці учнів може бути використана і на інших профілях навчання. Головна мета даного уроку - навчити учнів бачити застосування фізичних явищ в оточуючому середовищі.

Перегляд файлу

Тема: Використання явища змочування та капілярності в природі, побуті та техніці.

Мета:

-         Розвиваюча:         розвиток     критичного          мислення,   вміння           знаходити причинно-наслідкові зв`язки та узагальнювати;

-         Дидактична: познайомити з використанням явища змочування та капілярності в побуті та техніці, формувати вміння помічати ці явища в природі та оточуючому середовищі.

-         Виховна: виховувати критичність та самокритичність, розвивати творчу уяву, комунікативні здібності.

Тип уроку: урок закріплення знань та їх систематизації.

Обладнання: таблиця «Змочування», ілюстрації.

Методи та прийоми: евристична бесіда, постановка проблемних запитань, висунення гіпотез, фізичний диктант.

                                                  План уроку

1.        Організаційний момент

2.        Актуалізація опорних знань

3.        Бесіда

4.        Фізичний диктант

5.        Розв`язання задач

6.        Підведення підсумків уроку

                                                  Хід уроку

І. Організаційний момент

Створення атмосфери зацікавленості, мотивації навчання

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.     Що називається змочуванням?

2.     Чи можуть речовини бути тільки змочуваними чи тільки не змочуваними?

3.     Як за зовнішнім виглядом поверхні рідини визначити, змочує рідина стінки чи ні?

4.     Що таке меніск? Яка причина його утворення?

5.     Записати формулу висоти піднімання рідини в капілярі?

6.     Від чого залежить ця висота підняття?

ІІІ. Бесіда

Учні пригадують де спостерігаються явище змочування і незмочування в природі, техніці побуті.

Вчитель корегує відповіді, керує складання опорного конспекту на дошці, потім остаточний варіант замальовується в зошит.

Використання явища змочування та капілярності (Що люди досягли та винайшли завдяки знанням з фізики)

В побуті

В техніці

1.Можна створити тканин із заданими властивостями:

-                      Водонепроникна         (плащі

парасольки та інші)

-                      Гігроскопічна    (вата,        бинт,

серветки)

2.           Прання  (виготовлення мильного розчину, пральних засобів)

3.           Склеювання та фарбування (для простоти нанесення такі речовини повинні змочувати поверхню) 4. Боротьба з втратою вологи з землі( оранка та боронування – руйнування утворених капілярів ) 5. Боротьба з зайвою вологістю будівель (гідроізоляція

фундаменту бітумом)

1.                 Флотація (розділення гірських порід цінного матеріалу і крупинок пустої породи)

2.                 Розподіл кількох металів із суміші руд (за допомогою поверхнево-активних речовин

різної активності)

3.                 Механічна обробка металів та буріння свердловин(змазка повинна змочувати речовину)

4.                 утримання палива в космічному кораблі( паливо повинно не змочувати резервуар і не розтікатися по ньому в умовах

невагомості)

 

ІV. Фізичний диктант

1.     У воду вертикально занурюють два скляні капіляри. Радіус першого в два рази менший радіуса другого. У якого капіляра рівень води є вищим і в скільки разів? 

а) у першому, в 2 рази.               б) у другому, в 2 рази.

в) рівень однаковий                    г) у другому, в 4 рази.

2.     Яка з пар є зайвою:

а) ртуть – цинк.                           б) ртуть – залізо

в) ртуть – скло.                           г) ртуть – мідь

3.     Скляну пластинку підвісили до динамометра і доторкнулись нею до поверхні рідини, а потім відірвали від неї. Для якої рідини динамометр покаже в момент відриву більшу силу? а) для ртуті

б) для води

в) для спирту.

4.     У якої води більший поверхневий натяг:

        а) у дистильованої                      б) у мильної

        в) у води з крану                        г) однаковий 

5.     Як змінюється коефіцієнт поверхневого натягу при нагріванні:

а) збільшується

б) зменшується

в) не змінюється 

6.     Яке з тверджень містить помилку:

а) «Знаючи висоту підняття даної рідини в капілярі і діаметр капіляра, можна визначити, що це за речовина »

б) «Знаючи висоту підняття даної рідини в капілярі і діаметр капіляра, не можна визначити, що це за речовина »

в) «висота підняття води в капілярі залежить обернено від радіуса капіляра»

г) «висота підняття води в капілярі обернено пропорційно залежить від температури»

7.     Доповніть речення:

«Збільшення температури суттєво впливає на Х і несуттєво на У» а ) Х – поверхневий натяг, У – густина б ) У – поверхневий натяг, Х – густина

Задачі

1. Яка відносна похибка вимірювання тиску ртутним манометром при нормальному атмосферному тиску, якщо діаметр трубки 2 мм.

Дано:                  Розв`язання: 

         Похибка манометра пояснюється тим, що ртуть             внаслідок незмочування підніметься нижче, ніж    відповідає тиску на  ∆h = 2

gr

3          ∆P = pg∆h = ρg ∙ 2= 2= 4

                                                                                   gr       r         d

 d = 2мм                   Тиск, який «недопокаже» манометр 

ε= PaP 100% = 4100% dPa

                              ε   = 1%

2. Оцініть максимальний радіус краплі води, що можуть висіти на стелі.

Дано:                   CI:                          Розв`язання 

δ = 73 мН/м        7310Н/м        Коефіцієнт поверхневого натягу ρ = 1000 кг/ ì 3                                  краплі води F

l r-?

Крапля висить на стелі до тих пір, поки сила тяжіння не перевищує силу поверхневого натягу, тобто 

F=Fт=mg 

mg

        δ =    

l

4 3

Маса краплі: m=ρV=ρ r

3

Відповідь: 3,3 мм.

V.Підбиття підсумків уроку 

Домашнє завдання:

1.     Доповнити таблицю «Використання явища змочування та капілярності » іншими прикладами.

2.     практично виконати вправу 7(5) 

           

 

pdf
Пов’язані теми
Фізика, 10 клас, Розробки уроків
Додано
12 серпня 2018
Переглядів
3119
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку