Урок "Вимова і правопис префіксів роз-, без-."

Про матеріал

Засвоїти правопис префіксів роз-, без-, розвивати орфоепічну пильність, вчити спосте­рігати, робити висновки. Сприяти вихованню навичок контролю культури мовлення, любові і подяки до батьків.

Перегляд файлу

Українська мова

 

 

ТЕМА: Вимова і правопис префіксів роз-, без-.

МЕТА: Засвоїти правопис префіксів роз-, без-, розвивати орфоепічну пильність, вчити спосте­рігати,   робити   висновки.   Сприяти   вихованню

 навичок контролю культури мовлення, любові і подяки до батьків.

ОБЛАДНАННЯ: Персонажі казок, схеми (алгоритми).

 

ХІД УРОКУ

 

  1. Перевірка домашнього завдання.

 

  •   Яку тему вивчаємо? (будова слова).
  •   Погляньте на схему. Назвіть частини слова.
  1. Виберіть   слова,   які   відповідають  схемі:   страшний,   в"язали,
    дорога, мерзне.
  2. Утворіть   із   цих   слів   слова,   які   б   відповідали   цій   схемі
    (домалювати префікс)
  •   Як називається ця частина слова?
  •   Яке її значення (утворює нові слова)?

 

  1. Оголошення теми і завдання уроку.

 

       Сьогодні    продовжимо    роботу    над   вивченням    будови    слова. Познайомимось з вимовою, правописом префіксів роз-, без-. Опрацювання нового матеріалу.

1. Послухайте загадку (запис на дошці).

Хоч безкрилий, а літає, груші з дерева збиває. Безголосий - свище, а як втомиться впаде. Хоч безрукий, а буває і нема його ніде. Що це? (Вітер).

  •   Як ми здогадались, що це вітер.
  •   Які слова вам допомогли (безкрилий,безголосий,безрукий)

2. Поспостерігайте за вимовою цих слів

бе з крилий,    бе з голосий, бе з рукий Який префікс чуєте в слові 2,3?

- В українській мові допускається подвійна вимова за правилом
орфоепії (правильно вимовляю).

3. Погляньте, як написані слова безкрилий, безголосий, безрукий.

4. Діти  роблять  висновок про  правопис  префікса  без- (пишеться з
буквою "зе".

 

III. Робота з підручником.

 

- Порівняйте свій висновок з правилом, яке записано в підручнику
на сторінці 126.

  1. А зараз відкрийте зошити і запишіть дату і класна робота.
  2. Каліграфічна хвилинка.

роз   без   розмова, безстрашний.

  1. Випишіть слова із префіксом без- із загадки: безкрилий, безголосий,
    безрукий,      безносий,      безхвостий,      безсоромний,      безлиста,
    безпорядний.
  2. Продовжіть записувати одним словом слова із префіксами без-:

- той хто не має носа, хвоста, сорому, дерево без листя, хто не
може дати собі раду.

9. Виділіть префікс, поясніть вимову і правопис цих слів (отже, у
префіксах роз-, без-, незалежно від вимови завжди пишеться буква
"з".

10.Творча робота за вправою 299 (усно).

в"язав - розв"язав     (вузол),  задачу     -різного значення можуть
набувати слова, а за вправою 300 (письмово по варіантах)
1 в.   Водний -безводний       
        Хмарний - безхмарний                             

           Сніжний - безсніжний

           Сонна - безсонна 

 

II в.   Звучний – беззвучний

          крайній – безкрайній

           радісний – безрадісний

        шумний - безшумний

(Префікс без- цим словам надає значення відсутності)

За допомогою утв. Нові слова

11 .Взаємоперевірка.

Діти, перевірте, як ваші сусіди справились із завданням і оцініть роботи. Бесіда. Погляньте у вікно. Яка погода? Який сьогодні день?

12.Складіть 2 речення із словами безхмарний, безсніжний.

День видався безхмарний. Безсніжна зима.

13.Запишіть    їх.    У    реченні    підкресліть    головні    члени   речення.

Встановіть зв"язок слів.

14. Запишіть речення під диктант.

Безмежна тиша навкруги - ні голосу, ні шуму.

- Виділіть префікс у слові безмежна. Як пишеться префікс без-?
15.Фізкультхвилинка.

16. Бесіда про батьків.

Діти, що можна ще назвати безхмарним? (небо, життя (веселе, радісне, не сумне)

А хто може зробити життя радісним дітям? (батьки)

А батькам? - (діти)

- Мама й тато - найрідніші і найближчі кожному з нас люди. Від
них ми одержуємо життя.  Вони  вчать нас людських правил,
оживляють нам розум, вкладають у наші вуста добрі слова.

17.Робота з підручником за вправою 302 ст. 127.

  •   А зараз поміркуйте над прочитаним.
    Текст. Будьте добрими дітьми.
  •   Хто може висловити на цю тему власні міркування.
  •   Яка головна думка тексту?
  •   Що хотів сказати автор?

(Щоб діти були добрими до своїх батьків)

- Це означає: чуйними, уважними, поступливими, турботливими,
тобто ввічливими.

Вчитель:

- Прислів’я   та   приказки   становлять   начебто   неписаний   звіт
правил, якими людина може користуватись у повсякденному
житті:

Прислів’я на дошці:

  1. Хто про себе думає одного, у житті не матиме нікого.
  2. Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.
  3. Добре й неньці, як дитина в славі.
  4. У батьків найглибші рани від дітей.
  5. Хто знання має, той і мури розбиває.
  6. Без труда нема плода.
  7. Маленька праця краща за велике безділля.
  8. Від теплого слова і лід розмерзає.

- Спишіть 2 прислів"я (за вибором) з префіксами роз-, без-.

У    кого    виникнуть    труднощі    в    роботі,    можете    одержати консультацію у свого товариша по парті.

 18.Перевірка. Оцінювання.

Підсумок. Як же пишуться префікси роз-, без-?

19.Бесіда.

"Три біди є у людини - смерть, старість і погані діти", - говорить українська мудрість.

"Старість неминуча, смерть невблаганна - перед нею не можна зачинити двері свого дому, а від поганих дітей можна дім зберегти, як від вогню. І це залежить не тільки від батьків, а й від самих дітей", - говорив В.О.Сухомлинський.

- Тож   завжди    намагайтеся   бути    слухняними   і    вихованими,
турбуйтеся про своїх батьків і не завдавайте їм прикрощів, - і
вони житимуть і радуватимуть вас довго, довго.
Пам’ятайте, що ввічливість - це прояв доброти і турботи про
людей.

20.   Самоперевірка.   Вивчити   це   прислів’я   і   записати   по   пам’яті (звірити ) з дошкою.

III. Підсумок уроку.

Допоможуть зробити герої казок.
Вікторина - гра.

З казки "Нехайло", яким можна назвати хазяїна — безвідповідальним. Чому?

З казки "Дружні звірі" - хазяїна - бездушним. Чому?

З казки ''Як Квітень до Березня в гості їздив" - розгніваним.

З притчі "Три хлібини" яким можна назвати батька -розсудливим.

  •   Запишіть ці слова у зошит під диктант.
  • Виділіть префікси: безвідповідальний, бездушний, розгніваний,
    розсудливий.

IV. Домашнє завдання.

За вибором в.301 або 303, правило.

Підібрати свої прислів’я і приказки з префіксами роз-, без-.

 

 

 

 

doc
Додано
26 липня 2018
Переглядів
3945
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку