Тема. Михайло Коцюбинський. Життя і творчість, гуманізм світогляду письменника
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю письменника, показати еволюцію його світогляду, зацікавити учнів, спонукати їх до читання творів митця, розвивати навички роботи з підручником, самостійної роботи, роботи в групі, розвивати вміння висловлювати власну думку з ідейної та естетичної точки зору; поглиблювати вміння сприймати інформацію на слух, аналізувати її; розвивати творчі здібності; виховувати повагу до людини – митця, до духовних надбань українського народу, любов до книги, естетичний смак.
Обладнання: орієнтовні опорні таблиці, фото «М.Коцюбинський в колі українських письменників» , презентація.
Тип: урок вивчення нового матеріалу
Епіграф
Людську любов, і радощі й жалі,
І совість, що губилась на землі, –
У серце взяв, у світ поніс з собою.
А.Малишко
Перебіг уроку
І. Організація учнів на навчальну діяльність
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і завдань уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Вступне слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з життєвим і творчим шляхом письменника межі ХІХ-ХХ ст. – М.Коцюбинського.
Письменник-патріот, дослідник життя, тонкий майстер художнього слова – таким вимальовується образ Коцюбинського в “Чернігівських сонетах” Максима Рильського:
Глибоким зором і пером тонким
Він слугував народові своєму,
Боліючи душею разом з ним.
М.Коцюбинський у своїх творах відобразив картини буття українського народу, особливості внутрішнього світу його представників, створив глибокі сцени переживань ліричних героїв.
Імпресіоністичні, гідне подиву за тонкістю й красою психологічні повісті й новели митця – найвище досягнення української прози кінця ХІХ – початку ХХ століття, цінний внесок у скарбницю світової літератури.
Учні проведуть нас сьогодні життєвим та творчим шляхом М.Коцюбинського.
1-й учень-дослідник розповідає про життя письменника (Клас занотовує основні дати та події).
Орієнтовна опорна таблиця:
Дата |
Подія |
17 вересня 1864р. |
У м.Вінниця в сім′ї дрібного службовця народився М.Коцюбинський |
З 1875р. |
Навчається спочатку в останньому класі Барської початкової школи, потім упродовж п′яти років – у Шаргородському духовному училищі |
1882 – 1892 рр. |
Коцюбинський займається репетиторством у сім′ях чиновників у Вінниці та в навколишніх селах. Підтримує зв′язки з членами підпільних народницьких організацій. |
З 1890 р. |
Коцюбинський працює у філоксерній партії, яка вела боротьбу з виноградними шкідниками у молдавських селах. Входить до нелегального політично-культурного товариства "Братство тарасівців" (В.Боровик на чолі). |
1897 р. |
Працює в житомирській газеті "Волинь" |
З 1898 р. |
Оселився у Чернігові, влаштувався у земській управі. |
1900 – 1911 рр. |
Працював у статистичному бюро губернського земства. 1903 р. побував у Полтаві на святі відкриття пам′ятника І.Котляревському. Знайомиться з Панасом Мирним, М.Старицьким, Лесею Українкою, В.Стефаником, Оленою Пчілкою. |
1899 – 1913 рр. |
У Львові виходить зібрання творів Коцюбинського (7 томів) |
1905 р. |
Подорож до країн Центральної та Західної Європи – Австро-Угорщини, Німеччини, Італії, Швейцарії. Бере активну участь у громадських акціях, обурюється крутійською політикою царизму. Обраний головою чернігівської "Просвіти". |
1909 – 1912 рр. |
Тричі приїжджає на лікування в Італію, де знайомиться з М.Горьким, гостює на його віллі на о.Кипрі. |
1910 р. |
Повертаючись з Італії, заїжджає до карпатського селища Криворівня, два тижні вивчає побут, звичаї, мову, фольклор гуцулів. |
Влітку 1911 р. |
Вдруге відвідує Гуцульщину, піднімається в гори до пастухів, вивчає життя гуцульських селян. Ці спостереження було покладено в основу повісті "Тіні забутих предків" (1911). |
Жовтень 1912 – січень 1913 рр. |
Після третього відвідування Гуцульщини повертається зовсім немічним. Кілька місяців лікується в університетській клініці проф. В.Образцова в Києві, але хвороба загострюється і медицина виявилася безсилою. Та М.Коцюбинський залишається досить оптимістичним, намагається не звертати увагу на хворобу. |
25 квітня 1913 р. |
Обірвалося життя видатного митця українського народу. Поховано його в Чернігові на Болдиній горі, в гаю Троїцького монастиря, улюбленому місці відпочинку за життя. |
Учитель.
Як ми бачимо, життя письменника було сповнено різноманітними подорожами, знайомствами з видатними й талановитими людьми. Творча спадщина М.Коцюбинського посідає особливе місце у скарбниці вітчизняного і світового мистецтва. Образ Коцюбинського – людини і письменника – знайшов художнє втілення у поетичних творах П.Тичини, М.Рильського, В.Сосюри, А.Малишка.
2-й учень-дослідник подає огляд творчої діяльності М.Коцюбинського (Клас занотовує роки написання і видання творів письменник). За схемою: дата, назва, коротка характеристика. Орієнтовна опорна таблиця:
Дата |
Назва творів |
Коротка характеристика |
1884 – 1886р. |
оповідання"Андрій Соловійко", "Дядько та тітка", "21 грудня, на Введеніє" |
Через істотні художні прорахунки не віддав ці твори до друку. Втілення тем про недолю хлопчика-сироти, злигодні бідняків. |
1891 – 1893рр. |
Оповідання "Харитя", "Ялинка", "Маленький грішник" |
Дебют Коцюбинсткого в літературі. Дитячі оповідання позначені симпатією автора до своїх маленьких персонажів, намагання заглибитися у їх внутрішній світ. |
1892 –1893 рр. |
Оповідання "П′ятизлотник", "Ціпов′яз" |
Оповідання з життя селянства, порушення морально-етичних проблем. |
1901 р. |
Оповідання "Дорогою ціною" |
Зображення подій часів панщини, порушення проблем соціального характеру. |
1902 р. |
Новела "На камені" |
Змалювання життя кримських татар. Автор називає новелу "аквареллю", підкреслюючи таким чином спорідненістьіз малярськими творами. |
1902 р. |
Новела "Цвіт яблуні" |
Поєднання психологічного заглиблення у внутрішній світ персонажа з яскраво виявленим авторським ставленням до зображуваного. |
1907 р. |
Оповідання "Persona grata" |
Викриття катівської державної системи. Тонкий психоаналіз образу головного персонажа – ката Лазаря. |
1907 р. |
Етюд "Невідомий" |
Ліричний монолог засудженого до страти персонажа. |
1908 р. |
Новела "Intermezzo" |
Зображення психологічного процесу відновлення душевної рівноваги людини завдяки природі. |
1910 р. |
Повість "Fata morgana" |
Працював над повістю з 1904 р. Змалювання села за часів революції і аграрних рухів. |
1911 р. |
Повість "Тіні забутих предків" |
Змалювання життя, побуту, звичаїв Гцульщини, які вразили письменника під час подорожі у Карпатах. |
ІV. Словникова робота
3-й учень-дослідник подає визначення терміну “новела” (учні записують у словники з теорії літератури).
Новела – невеличкий за обсягом прозовий твір з надзвичайною сконцентрованістю дії, динамічним сюжетом, з незвичайним поворотом людської долі, з психологічним умотивуванням зображуваних змін у поведінці особистості.
4-й учень-дослідник знайомить із поняттям «імпресіонізм» та місцем імпресіоністичних тенденцій у творчості письменника М.Коцюбинського. Орієнтовна опорна таблиця:
Історія становлення літературно-мистецької течії імпресіонізму |
Термін "імпресіонізм" (від фр. "враження") – течія модернізму, яка відзначається шляхетним, витонченим відтворенням особистісних переживань та спостережень, мінливих миттєвих відчуттів та переживань. Сформувався у Франції в другій половині ХІХ ст. насамперед у малярстві (назва походить від картини К.Моне "Імпресія. Схід сонця"). На межі ХІХ-ХХ ст. став вагомим компонентом європейського мистецтва, проте не мав окремого угрупування в літературі, наближався то до натуралізму (в прозі), то до символізму (в поезії) |
Характерні ознаки імпресіонізму |
- психологізм у змалюванні персонажів; - прагнення відтворити найтонші зміни в настроях, схопити миттєві враження; - особливий лаконізм прози; - ритмічність; - багатство відтінків у змалюванні дійсності; - посилена увага до кольорів і звуків, до яскравих деталей; - відмова від соціальних проблем. |
Представники імпресіонізму у світовій літературі |
Брати Гонкури, А.Доде, Гі де Мопассан, П.Верлен (Франція); С.Цвейг, А.Шніцлер (Австрія); С.Віткевич, С.Жеромський (Польща); М.Цвєтаєва (Росія). Імпресіоністи змальовували світ таким, яким він видавався в процесі безпосереднього бачення. |
В українській літературі |
М.Коцюбинський, В.Стефаник, В.Чумак, О.Кобилянська, Микола Вороний. |
Учитель.
Отже, творчий доробок письменника відзначається оригінальністю й різноманітністю. Будучи людиною від природи цікавою, Коцюбинський у своїх творах зацікавлює читача численними характеристиками й описами того, про що йде оповідь. Не випадково Коцюбинського називають сонцепоклонником: справді, вся його творчість насичена сонячним оптимізмом, вірою у високе призначення людини на землі.
ІV. Підсумок уроку
Бесіда за питаннями:
V. Заключне слово вчителя
VІ. Домашнє завдання
Повторити основні етапи життєвого і творчого шляху письменника, прочитати новелу «Інтермецо»