Урок "Власні та загальні іменники"

Про матеріал

Конспект уроку з української мови за програмою на основі нового Державного стандарту початкової освіти НУШ) з використанням інтерактивних вправ "Мікрофон", "Ґроно", "Карусель" презентації "ЗУСТРІЧ З ПРИБУЛЬЦЯМИ", відеоматеріал "Велика та мала буква"

Перегляд файлу

Кліщинський НВК

 

 

 

 

Урок української мови

у 3 класі

Мандруємо рідною землею

 

Тема:   Власні   і   загальні   іменники.

Велика   буква  у   власних іменниках.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала вчитель

початкових класів І категорії

Литовченко Алла Михайлівна

 

 

Тема. Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.

Мета: 1.Формування ключових компетентностей:

  • вміння вчитися – виконувати завдання за алгоритмом; бережливо ставитись  до часу;
  • загальнокультурної компетентності – дотримуватися норм усного і писемного мовлення, давати повну і чітку відповідь;
  • соціальної компетентності – прояв ініціативи з урахуванням інтересів групи в якій працюєш;

2.Предметних компетентностей:

  • ознайомити учнів з поняттям „ власні іменники" і „загальні іменники";
  •  спонукати учнів вживати у мовленні нові мовознавчі терміни;
  • вдосконалювати навички вживання великої букви у власних іменниках;
  •  уточнювати і збагачувати словник учнів;
  •  розвивати мислення та творчу уяву дітей;
  • виховувати любов до Батьківщини, рідної землі.

Обладнання. Малюнки прибульців, Землі - планети, землі - ґрунту, землі - країни, роздатковий матеріал для учнів, презентація, фонограми музичних творів

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I.  Організація класу

Всі почули ви дзвінок

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Тож і ми часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо.

Постараймось працювати плідно

Протягом всього уроку,

Щоб всі знали на „відмінно"

Мову рідного народу!

II. Повторення раніше вивченого

 Гра « Мікрофон»

-  Які частини мови ви знаєте?

-  Які слова називаються іменниками?

-  Які іменники відповідають на питання хто? що?

III. Актуалізація опорних знань.

1. Знайомство з прибульцями. ( показ малюнків прибульців)

Сьогодні до нас завітали

Прибульці допитливі з космосу,

Які для нас підготували

Цікаву дуже загадку.

І просять, щоб ви пояснили

їм значення слова - відгадки

Загадка

Планета є, що в космосі літає

І між Венерою та Марсом місце має,

А також верхній шар її кори,

Й речовина, яку весняної пори

Орач руками пробує, щоб знати

Чи вже пора настала обробляти,

І ґрунт, який дає свої плоди,

І суша, на відміну від води,

А ще країну означає теж,

Державу, край в якому ти живеш.

                                              (Земля).

-   Скільки ж значень має слово - відгадка ?

-  Які ж значення має іменник земля? Презентація  ( слайди №

2. Каліграфічна хвилинка

З з Зз Зе мл ля  Земля

-   Скласти два речення в яких слово земля буде писатися з великої букви і з маленької.

Наприклад.

Ми живемо на планеті Земля.

Ми любимо свою рідну землю.

-  В яких випадках слово земля пишеться з великої букви, а коли з малої?

 Наші прибульці дуже задоволені вашими відповідями.

IV. Повідомлення теми і мети ууоку.

Сьогодні ми разом з  інопланетянами  ознайомимось з  новими мовознавчими термінами: „власні іменники", „загальні іменники".

  1.              Казка « Як маленька буква стала великою»

 У країні Мовляндії жила собі маленька буква. Її ніхто не хотів помічати: часто пропускали, недописували.

– Чому мене не помічають, чому часто пропускають учні? – жалілася вона дядьку Алфавіту.

– Ти маленька, тому й не помічають, – поважно відповів старий.

І надумала тоді буква свої справи налагодити: «Спробую – але я із середини речення переміститися на початок».

 І сталося диво.

Буква звичайна виросла швидко

Виросла вище друзів-букв.

Поглядають з повагою друзі на неї.

Але чому? Які в неї заслуги?

Буква рости не сама захотіла,

Букві справу поручили важливу.

Ставиться в слові не просто,

Буква такого високого зросту.

Ставиться буква в рядочку спочатку,

Щоб початок всі помічали.

Ім'я, прізвища пишуться з нею,

Щоб їм помітними буть і виднішими.

Щоб звучали гордо, голосисто

Ім'я твоє, ім'я вулиці, міста.

Буква велика - це вам не так просто.

В букві великій знак поваги захований.

 

Почали всі поважати букву, писати її з великої. Сподобалося це букві.              Пішла про неї слава по всій Мовляндії. Запишалася буква, розтовстіла, виросла. З того часу всі слова, які починаються з неї пишуться з великої літери.

- В яких же випадках ми пишемо слова з великої букви?

V. Вивчення нового матеріалу.

1 .Ознайомлення з правилом с. 120

Всі слова, які ми пишемо з великої букви - це власні іменники.

- Як називаються іменники, що є назвами міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів, прізвища, імена, по - батькові. (Власні іменники).

-  Чому ці іменники називаються власними?  (Даються одному предмету).

-  Як пишуться власні іменники?

-  Наведіть приклади власних іменників?

Складання  « Гроно»

 

2. Робота з текстом. ( текст записаний на дошці)

Давайте ознайомимо прибульців з нашою державою. А одночасно і визначимо в тексті власні іменники. (підкреслити їх)

Україна

Україна - це велика незалежна держава в Європі.

Своїми розмірами Україна більша за такі держави, як Англія, Австрія, Бельгія, Голландія, Данія, Португалія і Швейцарія разом узяті.

За чисельністю населення вона посідає п'яте місце в Європі після Німеччини, Італії, Великобританії, Франції.

В Україні є гори Карпати і Кримські, є й моря - Чорне й Азовське.

Київ - столиця України. Він розташований на берегах найбільшої в Україні річки - Дніпра. Це одне з найдавніших і найкрасивіших міст Європи.

Україна - твій рідний край, твоя земля, де ти народився і зростаєш.

Декламування вірша

Ми є діти українські –

Хлопці і дівчата,

Рідний край наш Україна,

Красна і багата.

 

 

Українець я маленький,

Україна - край рідненький.

Вірний син я свого роду –

Українського народу.

 

Українка я маленька,

Україна моя ненька.

В неї щира я дитина,

Добра, люба та єдина.

 

Присягаєм край наш рідний

Над усе любити,

Рідний народ шанувати

І для нього жити.

 3. Визначення власних іменників  Вправа 284.

3. Добір загальних назв. Виконання вправи 285

Доберіть з довідки загальну назву для кожної групи власних назв і запиши.

Київ, Луганськ, Херсон, Полтава, Ужгород, Львів - міста

Шевченко, Франко, Тичина, Рильський – прізвища.

Сергіївна, Миколайович, Василівна – по батькові.

Сергій, Василь, Олена, Андрій – імена.

Веселка, Рябуха, Чорнушка, Димок  - клички тварин.

Слова для довідки: клички тварин, прізвища, імена, по батькові, міста.

4.  Ознайомлення з правилом про загальні іменники.

VI.  Фізкультхвилинка.

Попрацювали ми на славу,

Іменники вивчали.

Загальні й власні назви знаєм.

Тож - відпочиваєм !

VII. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Гра „ Сплетемо віночок власних і загальних іменників " Робота в групах.

Самостійна робота.

На дошці на квітах записані слова:

Десна,   ріка,   вулиця,   Хрещатик,   гори,   Кримські,   прізвище, Шевченко, місто, Львів, село, Калинівка, кіт, Пушок. Учні записують слова в два стовпчики: власні і загальні іменники. Перевірка.

1 учень плете віночок власних іменників, 2 учень - загальних. 2.Робота з сигнальними картками.

(Учитель називає іменники, якщо це власні іменники, то діти показують червону карточку, а якщо загальні іменники, то зелену карточку.)

Слова: Іван, Житомир, село, Рябко, річка, Україна, Шевченко, місто,  діти,  Петрович,  письменник,  дівчинка,  Людмила,  Росія, Карпати, кущ, гай, Рильський, композитор, учень.

3.Інтерактивна вправа «Карусель»

– Пропоную вам покататися на каруселі. Кожний учень  отримує фломастер різного кольору. На партах лежать аркуші паперу, де вам треба записати назви сіл (перший аркуш), клички тварин (другий аркуш), імена людей (третій аркуш), назви річок ( четвертий аркуш), прізвище учня вашого класу ( п’ятий аркуш), назви міст ( шостий аркуш) .

VIII. Розвиток творчих здібностей.

4.  Індивідуальна  творча робота Розфарбування картинки

Про нашу планету багато дізнались

Прибульці допитливі з космосу.

Про наше життя буде що розказати,

Мандрівку оцю будуть-бо пам'ятати

Нові наші друзі далекі.

Давайте прощатись, бо скоро вже час

Назад їм у край свій летіти.

Дороги щасливої їм побажаєм

І, може, колись ми до них завітаєм.

Та зараз уже добігає кінця урок наш.

Тому ж бо давайте його підсумуєм.

На всі ж бо питання ви відповідь дать постарайтесь.

IX. Підсумок уроку

 Гра «Мікрофон»

-   З якими іменниками ми познайомились на уроці? (Власні і загальні).

-  Які іменники називаються власними? Як вони пишуться?

-  Які іменники називаються загальними? Як вони пишуться?

-  Що цікавого ви дізналися на уроці?

Дуже ви були старанні.

  Отже, всі ви – учні гарні.

  І за труд ваш на уроці

  Я подякувати хочу!

Оцінювання

 

Х . Домашнє завдання Правила с. 120, 121, вправа 287

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дніпро

   ріка   вулиця  

Хрещатик  

гори  

Кримські  

прізвище

Шевченко місто Черкаси

село Кліщинці

кіт

Пушок

 

doc
Додано
18 березня 2018
Переглядів
3912
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку