Даний урок вивчається в 11 класі, коли учні опрацьовують тему «Неорганічні речовини та їхні властивості». Провідна ідея полягає в формуванні ключових і предметних компетентностей учнів при вивчені даної теми, оволодінні новими термінами і поняттями; формуванні умінь користуватися таблицею, спрямованих на розв’язання навчальних завдань. Розробка уроку допоможе вчителю розширити знання учнів про Періодичну систему хімічних елементів та властивості неметалів. Формуванню певних життєвих навичок, розвивати інтерес і екологічне мислення. В розробці подані тестові завдання, хімічний диктант, завдання практичного характеру за допомогою яких можна перевірити і закріпити знання учнів з даної теми.
Тема: Хімічні властивості неметалів
Мета: Поглиблювати знання учнів про неметали на прикладі їхніх хімічних властивостей; з’ясувати сфери застосування неметалів; скласти уявлення про поширеність неметалічних елементів у природі;ознайомити з явищем адсорбції; навчати складати рівняння реакцій, що характеризують хімічні властивості;
Розвивати хімічну мову, самостійність, комунікативну, інформаційну, самоосвітню компетентності.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи і методичні прийоми:
Базові поняття та терміни: Окисник, відновник, сульфіди силіциди, фосфіди.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань
1.Закінчити речення.
Неметали мають ….тип зв’язку
Тестові завдання.
2.Виберіть природні сполуки силіцію:
а) пісок; б) азбест; в) кварц; г) мармур.
3.Що спільного в будові атомів Карбону і Силіцію:
а) радіус атома; б) кількість енергетичних рівнів; в) кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні?
4.Позначте галузі застосування алмазу, зумовлену його високою твердістю:
а) виробництво електродів, мастил; б) виробництво шліфувальних дисків і свердел; в) як відновник металів під час виробництва; в)як наповнювач для протигазів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми, мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
Хімічні властивості неметалів.
Неметали можуть проявляти як окисні, так і відновні властивості.
а) взаємодія з металами;
- сірка з металами утворює – сульфіди. Взаємодіє з усіма металами (виняток Аu, Pt). Реакції протікають при нагріванні, але в деяких випадках реакція відбувається за звичайних умов (Co, Hg);
2Al +3S = Al2S3
Zn + S = Zn S
Hg + S = HgS
2P + 3Mg = Mg3 P2
3Mg + N2 = Mg3 N2
- вуглець утворює карбіди;
Ca + 2C =CaC2
4Al + 3C = Al4C3
2Mg + Si = Mg2 Si
б) взаємодія з воднем;
- Сірка реагує з воднем при нагріванні;
H2 + S =H2S ∆ Н =-20,92кдж
-Азот реагує з воднем в присутності каталізатора;
N2 + 3H2 = 2NH3
C+2H2 = CH4
Si + 2H2 = SiH4
в) взаємодія з киснем;
- за норальних умов сірка з киснем не взаємодіє. У разі нагрівання на повітрі згорає блакитним, а в чистому кисні – синім полум’ям
S + O2 =SO2
- взаємодія азоту з киснем відбувається при нагріванні і в присутності каталізатора;
N2 + O2 =2NO
при надлишку кисню утворюється
P2O5, у разі нестачі кисню – P2O3;
4P + 5O2 = 2 P2O5
4P +3O2 = 2 P2O3
C+O2 = CO2 ∆Н =- 402 кДж
Si + O2 = SiO2
V. Узагальнення та систематизація знань
Завдання 1Робота в групах.
Напишіть формули сполук: кальцій карбіду, магній карбіду, натрій карбонату, магній силіциду.
Завдання 2.
Складіть формули сполук з Карбоном таких елементів: K, Mg, Fe (ІІ, ІІІ), Zn. Назвіть їх. За допомогою яких спостережень можна довести, що хліб, молоко, м’ясо містять Карбон?
Завдання 3.
Хімічний склад мінералу серпентину умовно передають формулою Mg3H4Si2O9. Напишіть цю формулу у вигляді сполучення оксидів.
Здійсніть перетворення
S → SO2 → SO3 → H2SO4 →Na2SO4
VІ. Домашнє завдання