Геометрія, 7 клас
Тема: Властивості й ознака рівнобедреного трикутника
Мета уроку: ознайомити з теоремами про властивості та ознакою рівнобедреного трикутника. Формувати вміння застосовувати властивості до розв’язування задач, в тому числі сюжетних.
Обладнання: великий набір демонстраційних креслярських інструментів, презентація, робочі аркуші, підручник геометрії (авт. Михайло Бурда, Ніна Тарасенкова, 2024).
План уроку
Організаційний момент
Актуалізацію пропоную провести у вигляді практичного завдання. Серед демонстраційних креслярських інструментів потрібно вибрати моделі рівнобедрених трикутників. Як переконатися, що трикутник рівнобедрений? А також, як на практиці переконатися, що трикутник не тільки рівнобедрений, а й прямокутний.
Оголошення теми уроку
Проблемні ситуації з реального життя демонструються на мультимедійну дошку. Чи праві Артем і Аліна? Згадуємо означення рівнобедреного трикутника. Рівнобедреним називається трикутник, у якого дві сторони рівні.
Ситуація 1. Артем і Аліна на фото будинку виявили рівнобедрений трикутник, а для підтвердження такого висновку пригадали його означення.
Ситуація 2. Артем і Аліна поїхали в похід до Карпат. Увечері вони встановили намет. Передня частина намету має форму рівнобедреного трикутника.
Ситуація 3. Артем і Аліна на будівництві нового магазину побачили козловий кран, який переміщували без зусилля. Стійки опор крана укріплені симетричними елементами з міцної сталі, які створюють рівнобедрені трикутники.
Пригадуємо елементи рівнобедреного трикутника. У рівнобедреному трикутнику: 1)спільну точку бічних сторін називають вершиною. 2) Кут В називають кутом при вершині, а кути А і С – кутами при основі. 3) Бічні сторони та основа. Закріплюємо інтерактивною вправою https://wordwall.net/uk/resource/63304960/рівнобедрений-трикутник
Пояснення теореми про властивості рівнобедреного трикутника. У рівнобедреному трикутнику:
Розв’язування задач різних типів та рівня навчальних досягнень.
Усні вправи на розпізнання рівнобедрених трикутників на основі означення та властивостей: вказані рівні елементи; знайти зайвий; вказані значення сторін; вказані градусні міри кутів. Вправи, де треба назвати основу та бічні сторони рівнобедреного трикутника, рівні відрізки та рівні кути на малюнках. Завдання виводяться на екран. Можна використати завдання з підручника. Завдання з підручника. Усно: №694, №695, №696, письмово №706, №708, №712.
Письмові вправи на знаходження кутів.
Задача №1. Кут рівнобедреного трикутника при вершині С дорівнює 1) 20о; 2) 52о . Знайти величину кутів А і В ?
Задача №2. Один із кутів рівнобедреного трикутника дорівнює 70о.
Знайти інші кути трикутника. Розглянути два випадки.
Задача №3. Один із кутів рівнобедреного трикутника дорівнює 92°(тупий кут)
Знайти інші кути трикутника.
Чи правильно, що в рівнобедреному трикутнику бісектриса, медіана і висота, проведені до основи, збігаються?
Задача №4. Знайти кути, відрізки за рисунками.
Задача №5. «Ніч у таборі». Повертаємося до розбору ситуації 2. Візьмемо рівнобедрений трикутник АВС, де АВ=ВС=3,1 м, В – вершина намету, АС – основа по землі. Нехай АС = 4 м (зручна ширина для 2-3 людини), точка О – середина основи АС (на землі). Висота намету ВО=2,4 м (можна стояти майже в повний зріст). Ліхтар висить у точці Р, на відстані 1,8 м від землі.
Знайти: 1) довжину мотузки (2,4-1,8=0,6 м=60 см – зручна довжина, щоб ліхтар не заважав і добре освітлював. )
2) Довжину відрізка АО (АС:2=4:2= 2 м)
3) Периметр трикутника АВС
4) Довести рівність трикутників АОР та СОР (1 ознака: РО - спільна, АО=ОС - висота є медіаною і кут прямий при вершині О).
5) Знайти кути трикутника АВС, якщо кут АВО=40о.
Інтерактивна вправа https://learningapps.org/watch?v=p1fo4shmt24
Робота з робочими аркушами
Підсумок уроку. Фронтальне опитування з метою швидкої перевірки рівня засвоєння матеріалу; залучити більшість учнів класу до роботи; повторити ключові поняття. Який трикутник називають рівнобедреним, різностороннім, рівностороннім? Властивість кутів рівнобедреного трикутника. Яку властивість має бісектриса рівнобедреного трикутника?
Рефлексія https://wordwall.net/uk/resource/64139896/продовж-речення-підсумок-уроку
Домашнє завдання п 14, вправи №698, №700, (№711)