Тема: Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни в земній корі та на поверхні земної кулі. Рухи земної кори.
Мета: сформувати уявлення учнів про походження материків і океанів,поглибити вміння учнів працювати з картою, підручником, і додатковими джерелами інформації, розвивати логічне мислення.
Обладнання: фізична карта світу, підручник, географічний атлас.
Тип уроку: комбінований
Структура уроку.
1. Повторення вивченого матеріалу
Гра « Так-ні»
2. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Час первинного життя був самим довгим і самим загадковим в історії живих створінь. Повсякчас відбувалось гуркотіння могутніх вулканів, із тріщин у землі виривались вогняні потоки лави і бігли по голій безкінечній пустелі.
3.Вивчення нового матеріала
Випереджувальне завдання
Гіпотеза дрейфу материків
Першу наукову теорію повільного дрейфу материків сформулював німецький метеоролог і геолог Альфред Вегенер. У 1912 р. він вказав на подібності у геологічній будові континентів, а також на спільність флори і фауни в геологічному минулому. Вагомим доказом було також збіг клімату у віддалених епохах.
Вегенер стверджував, що спочатку на поверхні Землі виник тонкий шар гранітних порід. З часом гранітні брили сконцентрувалися в один великий суперконтинент — Пангею (570—280 млн років тому). Тоді ж і утворився суперокеан, який оточував цей суходіл( Панталласа). Потім Пангея розкололася і продовжувала розпадатися, утворюючи поступово сучасні материки.
Графічне конспектування.
Скласти схему: «Походження материків і океанів»
Питання проблемного характеру
Чому геологи і географи не сприйняли гіпотезу А. Вегенера?
А. Вегенер не зміг пояснити за рахунок чого рухаються материки,тому його гіпотезу не сприймали вчені – географи.
Випереджувальне завдання учнів
Довгий час панувала теорія фіксизму.
Фіксизм —. науковий напрямок в геології, згідно з яким континенти є фіксованими і стоять на одному місці з часу їх утворення в давнині; головною причиною тектонічних деформацій вважаються вертикальні переміщення. Протиставляється мобілізму.
Мобілі́зм (рос. мобилизм, англ. mobilism, нім. Mobilismus m) гіпотеза,яка
виникла на межі XIX - поч. XX ст. і пов'язана з іменами амер. геолога Тейлора та нім. геофізика й метеоролога Вегенера, який її сформульовав у у 1912 р. Теорія побудована на тектонічних гіпотезах про можливість значних горизонтальних переміщень материків. Доказами мобілізму виступають: подібність обрисів окраїн материків, спільними є скам'янілі рештки рослин і тварин; у Південній Америці, Африці, Австралії, Індії, Антарктиді знайдено залишки покривного зледеніння кам'яновугільного періоду. Основні положення теорії мобілізму лягли в основу "нової глобальної тектоніки".
Робота з додатковою літературою.
Термінологічний словник.
Тектоніка- наука, що вивчає особливості будови земної кори та рухи літосферних плит.
Пангея супер континент, який об’єднував увесь суходіл.
Панталласа (від дав.-гр. παν — «весь» і Θάλασσα — «море») — океан, що оточував суперконтинент Пангею і покривав близько50% площі земної кулі.
.Гондвана ( від назви народу у Центральній Індії ), стародавній великий континент , який об’єднував Південну Америку, Африку, Австралію ,Антарктиду, Аравійський п-в, п-в Індостан , о. Мадагаскар.
Лавразія (один з двох давніх континентів (інший — Гондвана), які входили до складу суперконтиненту Пангеї від 510 до 200 мільйонів років тому. Відокремлений від Гондвани 200 до 180 мільйонів років тому. Охоплював території сучасної Північної Америки, Ґренландії, Європи, Азії й північну частину Атлантичного океану.
Те́тіс (лат. Tethys, дав.-гр. Τηθύς; від імені грецької богині моря Тефіди) — давній океан (часто вживають назву море Тетіс).
Моделювання(робота в парах).
Завдання : Скласти із пазлів частин материків один стародавній материк : «Пангея».
Робота з додатковою літературою.
Уперше ідея складати такі пазли спала на думку Джону Спілсбері. Він був гравером у Лондоні, який виготовляв карти. У 1760 році він виготовив оригінальну карту- дерев’яну карту світу, яку розпилив на безліч частин. Сьогодні ці шматочки ми називаємо пазлами.
https://uk.wikipedia.org/wiki/Пангея
Робота з підручником
Визначити як відбуваються рухи земної кори?
Вони виникають унаслідок розпаду радіоактивних елементів і під час переміщення розплавленої речовини у верхній мантії штовхають літосферні плити і вони рухаються уздовж розломів.
Робота з підручником. Визначити види рухів земної кори, скласти відповідну схему.
Рухи земної кори
Закріплення нових знань
Закріплення нових знань і умінь
Географічний крос( використання технології « Мікрофон»)
1 Теорія походження материків?
2.Автор теорії дрейфу материків?
3Теорія фіксизму?
4Теорія мобілизму?
5.Пангея-?
6.Гондвана-?
7. Лавразія-?
8.Панталасса-?
9Рухи Землі.
10Вертикальні рухи, наслідки вертикальних рухів?
11. Горизонтальні рухи, наслідки горизонтальних рухів?
Домашне завдання: вивчити п .18.