Головне завдання: дати учням знання про особливості внутрішніх вод Африки; ознайомити з принципами раціонального використання природних ресурсів; навчити практично застосовувати здобуті знання і прищеплювати навички навчальної праці, розвивати логічне мислення, пам'ять, вміння працювати з картами, логічними схемами,виховувати естетичне сприйняття навколишнього середовища.
Тема: Води суходолу. Африка. 7 клас.
Мета: навчальна – дати учням знання про особливості внутрішніх вод Африки; ознайомити з принципами раціонального використання природних ресурсів; навчити практично застосовувати здобуті знання і прищеплювати навички навчальної праці.
розвивальна - розвивати логічне мислення, пам'ять, вміння працювати з картами, логічними схемами.
виховна – виховувати естетичне сприйняття навколишнього середовища.
Обладнання: фізична карта Африки, атласи, довідкова література.
Хід уроку
І. Організація уроку.( Повідомлення теми, мети уроку.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Знання про внутрішні води материка дадуть змогу краще зрозуміти природу Африки, розміщення та заняття населення.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- які води відносять до внутрішніх?
- які умови необхідні для формування вод суходолу?
- що таке річка, її будова, живлення?
- що таке озеро?
- за картою визначте, які води в Африці, де їх багато, де мало?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя. Річки, озера, льодовики, болота, підземні води.
Розкол Гондвани -˃ Африка має рельєф; велика область внутрішнього стоку, підняття внутрішніх частин материка---˃ сучасний рельєф ---˃ сучасна річкова мережа.
Робота з логічними схемами: Рельєф ---------˃ річка
1.напрям течії 2. швидкість течії
3. пороги, водоспади 4. руйнівна робота
Клімат --------˃ річка
Характеристика річок ( спільна робота)
Назва |
Басейн |
Витік |
Впадає |
Напрям |
особливості |
Ніл 6853км |
Атлантичний океан |
р.Кагера |
Середземне море,дельта |
Пд-Пн |
озера, болота, пороги,розливи |
Конго 4320 км |
? |
р.Луапали |
? |
? |
повноводна, перетинає 2 екватор |
Нігер 4160 км |
? |
? |
? |
? |
верхів’я багато води, тече пустелею |
Замбезі 2660 км |
? |
болото |
? |
? |
водоспад-«гримливий дим» |
Озера
⁄ ⁄ \ \ \
Танганьїка Ньяса Чад Рудольф Вікторія
Прочитати за підручником. Скласти короткий опис.
Робота зі схемами:
Внутрішні води -----˃ Природа Річки -----˃ Населення
6. Побут, відпочинок
V.Перевірка засвоєних знань.
1. Нанесіть об’єкти на контурну карту.
2. Хто швидше покаже їх на карті.
3. Бліц
- основний тип живлення?
- найдовша річка?
- найповноводніша річка?
- найглибше озеро?
- найбільше озеро?
- «блукаюче озеро»?
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
VІІ. Завдання додому.
§ 18 скласти схему НІЛ ------˃ Природа