Урок« Вода на планеті Земля. Значення води для людей, тварин, рослин»

Про матеріал
Матеріал уроку допоможе розширити уявлення про значення води в природі, про властивості води – рідини, три стани води; допоможе вдосконалити вміння проводити досліди; виховувати пізнавальний інтерес, любов до природи, бережливе ставлення до води.
Зміст архіву
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ВОДА на планеті Земля. Значення води для людей, тварин, рослин

Номер слайду 2

Більша частина поверхні Землі вкрита водою. Тому нашу планету Земля називають блакитною. Вода – багатство Землі

Номер слайду 3

… в ОКЕАНАХ

Номер слайду 4

… в МОРЯХ

Номер слайду 5

… в РІЧКАХ

Номер слайду 6

… в ОЗЕРАХ

Номер слайду 7

…в БОЛОТАХ

Номер слайду 8

… в ГРУНТІ

Номер слайду 9

Номер слайду 10

… ЛЬОДОВИКИ та ХМАРИ - це теж ВОДА

Номер слайду 11

ВОДА – ЦЕ ДОЩ, І ЛІД, І СНІГ, І ГРАД, І ПАРА, І РОСА, І ТУМАН.

Номер слайду 12

Вода – єдина речовина, яка перебуває на Землі у трьох станах. Твердому Сніг, лід, бурульки, іній, крига Рідкому Дощ, роса, туман Газоподібному Водяна пара

Номер слайду 13

ТРИ СТАНИ ВОДИ РІДКИЙ ТВЕРДИЙ ГАЗОПОДІБНИЙ

Номер слайду 14

Більша частина поверхні Землі вкрита водою. Вода є всюди. Вона є в джерелах і струмках, річках і озерах, морях і океанах, водопровідних трубах і криницях, у грунті, у повітрі . Вода є в рослинах, тваринах, людині. Більше половини маси тіла людини становить вода. Вода дає життя живій природі. Рослини без води засихають, тварини – гинуть, людина може прожити без неї лише кілька днів.

Номер слайду 15

ВОДА - найпоширеніша речовина в природі, найважливіша складова частина живих організмів, без якої неможливе життя. Живі організми в середньому на 2/3 складені з води.  

Номер слайду 16

БЕРЕЖІТЬ ВОДУ!

Номер слайду 17

Важко уявити собі сферу людської діяльності, де б не використовувалася вода. Гідроелектро станція Будівництво В побуті Машино будівництво Сільське господарство

Номер слайду 18

ВОДА - рідина Прозора Без запаху Не має форми Безбарвна Без смаку Вода – розчинник

Номер слайду 19

ВОДА – ЦЕ НАШ ДРУГ

Номер слайду 20

БЕЗ ВОДИ ВСЕ ЖИВЕ НА ЗЕМЛІ ЗАГИНЕ, ТОМУ ЦІНУЙ І БЕРЕЖИ ВОДУ!

Номер слайду 21

Вода –найголовніша, найважливіша рідина на Землі. Вода – багатство Землі. Вона необхідна для життя всіх живих організмів.

Перегляд файлу

 

Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №88 імені О.Г. Зубарєва Харківської міської ради Харківської області

Вчитель початкових класів  Неклюєнко Наталія Миколаївна

 

 

 

Тема.  « Вода на планеті  Земля.

Значення води для людей, тварин, рослин»

 

Мета. Розширити уявлення про значення води в природі, про  властивості води – рідини, три стани  води;  вдосконавлювати вміння  проводити досліди;  виховувати пізнавальний інтерес, любов до природи, бережливе ставлення до води.

                                               Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Створення емоційно-сприятливого середовища в класі.

- Добрий день!     (добрий день)

В цей чудовий гарний день,

В цей осінній славний час

Рада всіх я бачить вас.

 

Відгадайте загадку – добавлянку.

Відома звіку рідина, усяк її вживає,

Буває хмаркою вона, сніжинкою буває,

Бува, як скло, крихка, тверда

Звичайна ( підкажіть ) ... ( вода ).

 

Яке слово заховалося в ребусі ?                                               (на дошці ребус)

 

 

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Тема нашого уроку« ВОДА на планеті  Земля.» (Слайд 1)

       Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь:

  •                   де на землі знаходиться вода;
  •                   значення води для рослин, тварин і людини;
  •                   які властивості має вода;
  •                   з’ясуємо в  якому стані буває вода.

 

 ІІІ.   МОТИВАЦІЯ  НАВЧАЛЬНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ

     Отримані  знання  вам  знадобляться  в  житті

 

ІV. Актуалізація опорних знань   

  •           Що таке природа?
  •                 Яка буває природа?
  •          До якої природи належить вода? (нежива)

 

 

 

        V. СПРИЙНЯТТЯ  ТА  УСВІДОМЛЕННЯ  НАВЧАЛЬНОГО  МАТЕРІАЛУ

           - Ми звикли дивитися на воду, як на звичайну річ. Але саме воду називають найбільшим дивом світу.     (відео)

 - Сьогодні ми спробуємо більше зрозуміти про це диво, під назвою ВОДА.

 - Скажіть, якого кольору ви побачили нашу Землю з космосу на відео.

Дійсно, вона голуба. Її так і називають - голуба планета. Звідки такий колір? Саме завдяки воді нашу планету і називають блакитною. Якщо поверхню нашої Землю умовно поділити на 4 частини, то 3 з низ – вода.          (Слайд 2)

Дітям роздаються аркуші паперу , де вони схематично малюють поверхню Землі, ділять її на 4 частини і розфарбовують. 3 частини замальовують блакитним кольором – це вода. 1 частина – суша.

 -  Згадайте, де ми можемо зустріти  воду? ( відповіді записуються на дошці)                    

Слайди 3-11

VІ . 1. Читання І частини тексту:

Більша частина поверхні Землі вкрита водою. Вода є всюди. Вона є в джерелах і струмках, річках і озерах, морях і океанах, водопровідних трубах і криницях, у грунті, у повітрі .     (Слайд 12)

 

- Що б змінилося на Землі, якби зникла вся вода? Чому?

- Загинуло б все живе на Землі, тому що: 

- багато рослин і тварин живуть у воді; ( риби, водорості, кити, дельфіни ).

- вода входить до складу всіх живих організмів;

Людині на добу потрібно 2 – 3 л води. Якщо без їжі людина може прожити більше місяця, то без води – лише кілька днів.  Живі організми постійно витрачають воду, тому її кількість потрібно поповнювати. Пригадай, як літнього спекотного дня відчувається спрага. Найбільше твоє бажання не солодощі і навіть не морозиво, а  чимскоріше напитися води.

 А в організмах рослин води ще більше. У цьому можна переконатися, якщо  витиснути сік із натертого на терці яблука, або з листочка рослинки. Без води рослина в’яне, і , якщо її вчасно не полити, загине. Живі організми вживають їжу лише ту, яка розчинена у воді. Живі тканини складаються переважно з води.

Висновок:  Вода є в кожній живій істоті.

 

2. Читання ІІ частини тексту 

 Вода є в рослинах, тваринах, людині. Більше половини маси тіла людини становить вода. Вода дає життя живій природі. Рослини без води засихають, тварини – гинуть, людина може прожити без неї лише кілька днів. (Слайд 12)

 

Але вода буває різна – питна, або прісна і солона, непридатна для вживання людиною, її ще називають морською. Отже, води, необхідної для всього живого не так вже й багато. На 100 л води припадає всього 2 л прісної води.  і люди всіх країн дуже схвильовані тим, що не скрізь її вдосталь. Від цього страждає багато країн і гине їх населення. Необхідно замислитися про збереження води на нашій планеті, щоб забезпечити життя людям.  Хоч ви і маленькі, але й ви можете щось корисне зробити у цій справі. 

 

 

VІ .Сценка

(заходить до класу хлопчик з повним кошиком води)

- Хто це тут порядкував, та воду погано закрутив?

- Та я руки мив. А хіба що? Вода ледь-ледь капала.

- Ледь-ледь, а за хвилинку кошик повний! До вечора б ціле відро натекло.

(ставить кошик на стіл)

Де не взявся Гавчик. Він облизнувся, бо дуже хотілося пити. Хлопчик вилив воду з кошика в мисочку. І Гавчик, помахуючи хвостом, заходився пити.  Потім  хлопчик полив квіти на підвіконні.

- Ось скільки корисного ми зробили з водою, яку я встиг зібрати.

 

Вода потрібна людям не лише для того, щоб пити. Водою людина миється, пере одяг, готує на ній їжу. Водою поливають рослини, які вирощують люди для своїх потреб. На заводах і фабриках воду використовують для виготовлення різних виробів. Вода приводить у рух турбіни електростанцій, і в наші будинки приходить світло.(слайд 13-14)

 

VІІ .  Прислів'я про воду:

1. З малого джерела велика річка буває.

2. Закрий кран , щоб не витік океан.

3. Без води й каші не звариш.

4. Куди водиця тече, там травиця росте.

5. Не  брудни  криниці,  бо  схочеш  водиці.

6. Хліб  батько – вода мати.

7. Без води нема життя.

8. Вода дорожча від золота.

9. Ліс  і  вода – брат  і  сестра.

 

VІІІ .  Хвилинка відпочинку

  (Дайте відповіді на питання)

- Ім’я королеви, яка живе в країні снігів … (Снігова)

- Казкова вода, яка все оживлює? (Жива)

- На кого хотів бути схожим Вінні-Пух? (На хмарку)

- Звідкіля нелегко було тягнути бегемота? ( З болота)

- Яким стане білий заєць, якщо його скупати в Жовтому морі? (Мокрим)

 

ІХ.Фіз.хвилинка

Добре те, що сонце світить! (руки вгору)

Добре те, що вітер віє ( коливання дерев)

Добре те, що ось цей ліс (присідаючи)

Разом з нами ріс і ріс (піднімаються)

Добре те, що в нашій річці (руки вперед, долоні назовні)

Синя, не брудна вода ( плавання)

І мене матуся рідна (обійми- нахили)

Після школи зустріча ( плескають в долоні)

Добре гратись на дворі! (стрибають)

Добре вчитись в школі! (руки, сідають за парту)

Добре плавати в ставку (плавання)

Добре те,що я живу. (показують на себе, руки вгору)

 

Ми вже з вами багато цікавого згадали про воду. Тепер ми проведемо досліди,  поговоримо про деякими властивості води  і зробимо висновки.

 

Х.    Досліди

Дослід 1

- У кожного на парті є склянка з водою. Спробуйте її перелити в пусту склянку. Що ви побачили?

(Вона ллється, тому що вода - рідина, вона текуча).

Дослід 2

  •                   А зараз ми з вами спробуємо дізнатися, чи має вода форму. Я наллю води на скло. Що з нею сталося? Чи має вода форму? А тепер візьму різні за формою посудини: склянку, вазу, пляшку. І наллю в кожну з них воду. Що ви помітили? Спробуйте зробити висновок.

(Вода не має форми, вона набуває форми того предмета, в який вона налита).

Дослід 3

-  Чому в акваріумі видно рибок, водорості, пісок, камінці ?

Якщо в склянку з чистою водою опустимо ложку.  Чи добре її видно? Про яку властивість води це свідчить?  (Вода прозора).

Дослід 4

  • Подивіться, чи має вода колір? Визначте, має запах?(безбарвна, без запаху)

Дослід  5

Додаємо в  стакан : сіль, цукор.

 -Куди вони зникли? (розчинилися).  -Якою на смак стала вода?

Здатність води розчиняти різні речовини має велике значення для всього живого.

Дослід   6

Кидаємо у воду листок  рослини, пісок.

 - Чи розчинила  вода їх?

 (вода здатна розчиняти лише деякі речовини).

 

ХІ.  Загадки

 Чому про воду говорять по-різному: біжить, літає, лежить, як скло?

 -  Відгадайте загадки. Визначте стан води. Зробіть висновок.

 

  1. Мене частенько просять, ждуть,

А тільки покажусь – ховатися почнуть. (Дощ )

  1. Що росте догори коренем? (Бурулька)
  2. Вночі спить на землі, а вранці тікає         (Роса )
  3. Молоко над рікою попливло,

Нічого не видно було.

Розчинилось молоко –

Стало видно далеко .  (Туман )

  1. На дворі горою, а в хаті водою. (Сніг )

Випливає на просторі, мов кораблик в синім морі,

І біленька, і легка... Відгадайте : хто така? (Хмаринка )

  1. Влітку з неба, мов зернинки, впали білі горошинки.

І виблискують, мов скло. А як сонечко зійшло

І теплом своїм зігріло, в воду всіх перетворило,                

Мов їх зовсім не було

Як ті звуться горошинки, що так схожі на зернинки? (Град )

 

Всі дерева, наче в сріблі, і воно у кожну мить

На їх стовбурах, на гіллі діамантами блищить.

Виникає тільки взимку й пропадає за годинку... ( Іній )

   

Висновок.  Вода в природі буває в трьох станах:

в рідкому – дощ, роса, вода;

в твердому - лід, сніг, град, іній, паморозь;в газоподібному – пара, туман.   (Слайд 13)

ІX. Підсумок уроку

1.Тестування.

Мені дуже сподобалось як ви сьогодні працювали на уроці. Але важливо дізнатися, що ви запам’ятали.

На картках написані твердження. Якщо ви погоджуєтеся з ним, ви в першій колонці обводите кружечком букву, якщо ж ні – то в другій колонці.

(Учні виконують тестування і по обведених буквах читають слово «молодець»)

 

 

 

ТАК

НІ

1)

Без дощу і трава не росте.

М

П

2)

В морі прісна вода.

Р

О

3)

Ріки, озера – це теж вода.

Л

Д

4)

Бурульки ростуть влітку.

Х

О

5)

Вода – колиска життя на землі.

Д

А

6)

Вода ніколи не може замерзнути.

У

Е

7)

Роса з’являється вранці.

Ц

Щ

8)

Без води людина може обійтися.

Я

Ь

 

 

А вода це справжнє диво!

Як прожити без води?

З нею ми завжди щасливі,

З нею в нас нема біди.

 

Є вода – ростуть рослини:

Ліс, сади, рясні поля.

Це чудово для людини

І радіє вся Земля.

 

Плавають в водичці діти,

Риби у воді живуть,

Розцвітають в лузі квіти

І рясні дощі ідуть.

 

Вода! В тебе нема ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуєшся, не відаючи, що ти таке. Не скажеш, що ти необхідна для життя: ти – саме життя. Ти – найбільше багатство на Землі, але й найвибагливіше… Антуан де Сент – Екзюпері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Жажкова Тетяна Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Жажкова Тетяна Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
18 січня 2022
Переглядів
3265
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку