Конспект уроку з природознавства в 1 класі складено на інтеграційній основі за програмою на основі нового Держстандарту початкової рсвіти НУШ. Ігри та завдання, запропоновані на уроці, допоможуть учителю запровадити активні методи навчання. Учні працюють у командах, їх зацікавлять досліди , які пропонує "Чарівна книга природи" Дарії Біди. Підсумок уроку проводиться у новій нестандартній формі.
Бахмутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12
Бахмутської міської ради Донецької області
Тема:
«Вода та її властивості»
Підготувала і провела
Дмитришина К.В., учитель початкових класів
Бахмутської ЗОШ І-ІІІ ступенів №12
спеціаліст вищої категорії, старший учитель
2018
Тема: Вода та її властивості. Практична робота.
Ознайомлення з властивостями води.
Мета: формувати уявлення про воду, про зміни станів води, вміння встановлювати взаємозв’язки води з об’єктами живої і неживої природи;
розвивати дослідницький підхід до пізнання властивостей води;
сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку
молодших школярів; формувати соціальну компетентність;
виховувати повагу до традицій українського народу шанувати воду, бережливе ставлення до води.
Обладнання:
матеріали для фронтальної роботи: схема аналізу до теми «Вода» за методикою ТРВЗ, роздруковані елементи та відповіді до схеми, записані на дошці прислів’я, глобус, ілюстрації до теми, вода, посуд для досліджень;
матеріали для групової роботи (на 6 груп ) роздруковані тексти, завдання для груп, кросворди, набори ілюстрацій, набори для досліджень (посуд, вода, домішки, крейда, пісок);
матеріали для індивідуальної роботи: предметні картки для гри, шкала настрою, листочки-липучки, листи для малювання предметів;
презентація вчителя: відео з інтернету «Властивості води».
Тип уроку: сприймання й засвоєння нових знань.
Перебіг уроку
І Актуалізація опорних знань
Доброго ранку! Здрастуйте всі.
Добра і здоров’я бажаємо всім.
Нам настрою гарного й розумних думок,
Щоб вдалим й веселим в нас вийшов урок.
Яка зараз пора року? Що можете сказати про погоду?
Сьогодні _______ грудня, день тижня _______.
Надворі _______ погода. Небо _______.
Опади _______. Вітер _______. Погода за цей тиждень ___________.
(діти заповнюють віконечко погоди).
3. Щоб дізнатися тему нашого уроку, потрібно відгадати загадку.
Вона прозора, як сльоза,
За кольором – як бірюза,
На все вона спроможна,
Без неї жити не можна. (Вода)
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми і мети уроку.
Отже тема нашого уроку: ВОДА (вчитель прикріплює табличку з написом слова в центрі дошки). Сьогодні дізнаємося, як вода перетворюється на туман, або може стати шматочком льоду, яке значення має вода в природі. Дамо відповіді на багато питань, що стосуються води.
ІІІ. Сприймання нового матеріалу
Діяльність:
Роздати на кожну групу картки, на яких зображені умовні позначення
(написані слова) до відповідей на загадки. Діти радяться, шукають
відповідну картку і піднімають її. Вчитель прикріплює таблички-опори на
дошці.
З небокраю, - за діброви,
Вийшли воли чорноброві:
Принесли водиці дзбан,
Полили і ліс, і лан. (Хмари)
Сидить дід під подушками
І стріляє галушками.
(Град)
Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не попаде,
І я тоді лиш з дому йду,
Коли він вже не йде.
(Дощ)
Уночі понад водою
Білий дим пливе рікою.
Тільки сонечко засяє –
Білий дим кудись тікає.
(Туман)
Наче пух, немов пір’їнки,
З неба падають … (сніжинки)
Що росте догори коренем?
(Бурульки)
Місяць бачив – не підняв,
Сонце встало і забрало.
(Роса)
Вода в природі буває в трьох станах:
в рідкому – дощ, роса, вода,
в твердому - лід, сніг, град, іній, паморозь, бурулька,
в газоподібному – пара, туман.
Причина перетворення – зміна температури повітря.
Учитель. Які ваші відповіді підтвердилися?
Що дізналися нового? Які є три стани води? Чому вода змінюється?
Записи на дошці: 3 стани води
рідкий твердий газоподібний
дощ лід, сніг пара
роса град туман
вода бурулька
іній, паморозь
Проведемо кілька дослідів. Мета дослідів – дізнатися, чи є вода в живих організмах. Для цього утворимо 6 груп. Згадаємо правила роботи в групі. Оберіть керівника, доповідача, секретаря, читача і мудреців.
Дослід 1 «Вода не має форми».
Матеріали: посудини різної форми, вода.
Діяльність: переливай воду в посудини різної форми.
Висновок: рідина може змінювати форму. Вона має форму посудини, в яку її наливають.
Дослід 2 «Вода безбарвна» .
Матеріали: посудина з водою, пензлик, фарба.
Діяльність: зафарбовуй воду за допомогою пензлика з фарбою у різні кольори.
Висновок: вода не має кольору, але її то можна зафарбувати.
Дослід 3 «Вода прозора».
Матеріали: склянка з водою, різні дрібні предмети.
Діяльність: занурюй різні предмети у склянку з водою.
Висновок: вода прозора.
Дослід 4 «Вода – розчинник».
Матеріали: склянка з водою, шматок цукру.
Діяльність:
У склянку з водою кинь шматок цукру. Спостерігай за процесом розчинення. Прискорь розчинення розмішуванням. Скуштуй воду на смак.
Висновок: цукор розчиняється у воді. У воді розчиняються й інші речовини.
Порада: наголосіть, що не можна пробувати на смак незнайому речовину – це небезпечно.
Дослід 5. «Не розчинні речовини».
Матеріали: склянка з водою, крейда, пісок.
Діяльність: у склянку з водою кинь шматок крейди, трохи піску. Спостерігай за процесом. Помішуй.
Висновок: пісок і крейда не розчиняються у воді.
Дослід 6. «Вода без смаку».
Матеріали: чиста дистильована вода і мінеральна вода.
Діяльність:
Скуштуй чисту дистильовану воду. Скуштуй мінеральну (негазовану) воду.
Висновок: чиста вода не має смаку, а мінеральна – має. У ній є домішки. На етикетці зазначений їхній перелік.
Який загальний висновок можна зробити?
ІV. Опанування нового матеріалу.
• Вода буває у... станах.
• Коли холодно, вода...
• Коли кипить чайник, з його носика виходить...
• Вода... сіль і цукор.
• Вода... пісок, камінчик, цвях.
• Вода потрібна...
Більша частина поверхні Землі вкрита водою. Вода є всюди. Вона є в джерелах і струмках, річках і озерах, морях і океанах, водопровідних трубах і криницях, під землею та високо в хмарах.
Що з ваших слів підтвердилося? (вчитель звертає увагу на написи на дошці)
Що нового дізналися? (вчитель показує дітям глобус, визначають за кольором розміри поверхні Землі, зайнятою водою, поповнює записи на дошці ).
Що означають ці слова?(Вода є всюди).
А чи є вода в живій природі? Згадайте, що саме ми відносимо до живої природи?(Рослини, тварини, людина)
1 група - Вода є в рослинах, тваринах, людині.
2 група - Більше половини маси тіла людини становить вода.
3 група - Вода дає життя живій природі.
4 група - Рослини без води засихають, тварини – гинуть.
5 група - Людина може прожити без води лише кілька днів. (Людина може прожити без води 3 доби.)
6 група - Вода є домівкою для багатьох рослин і тварин.
Учитель. Що з наших висновків підтвердилося? (вчитель дописує на дошці слова: в людині, тварині, рослині) Що нового взнали?
Вода – джерело життя на Землі. Вода - домівка для рослин і тварин.
(Записуємо речення в зошит).
Добір слів-ознак і слів-назв дій до води. (Робота в групах)
А тепер групи отримають різні завдання ( записані на листочках)
Яка вода на дотик? (мокра, тепла, холодна, гаряча, пекуча, щипуча, приємна, м’яка, жорстка…).
Чи можемо ми почути воду? Що вода робить, щоб ми її почули?
(хлюпає, дзюрчить, бринить, капає, дзюркотить, реве, валує…)
Каченята йшли до річки,
Щоб напитися водички,
Повмивати свої личка,
Поскубти смачну травичку.
Крильцями похлопати,
Лапками похлюпати,
До хвостика нагнутися,
до сонечка дотягнутися
Й додому повернутися.
відра) води. А скільки цих підручників у нашому класі, школі?
і користуватися склянкою.
Учитель. — Пам'ятайте: воду потрібно берегти! На земній кулі вже є території, де воду продають, оскільки її бракує.
Висновок. Вода дуже потрібна і людині, і рослинам, і тваринам.
Отже, потрібно охороняти, берегти її, не забруднювати, використовувати дбайливо.
|
Розгадай кросворд |
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Я у морі народилась і на берег накотилась. |
|
|
|
|
|
|||||
2. Мене всі ждуть, чекають. А як прийду - всі тікають. |
|
|
|
|
||||||
3. Яку воду можна носити у решеті? |
|
|
|
|
|
|
||||
4. Ручку покрутив, відерце опустив, і дала нам водиці щедра... |
|
|
||||||||
5. Текла, текла та й під скло лягла. |
|
|
|
|
|
|
||||
6. Біла морква взимку вниз головою росте. |
|
|
|
|
|
|||||
7. Поховались звірі в льох - з неба сипеться горох. |
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
То як називають воду в народі? (Водичка) Чому так називають ?
Як народ ставиться до водички? Змініть слово: вода –
Вода - водичка, водиченька, водяний, підводний (запис у зошити).
Учитель. Ще воду називають цариця-водиця, її шанують, задарма не витрачають. Люди вважають, що саме у воді зародилося життя на Землі, частина нас – це вода і наше життя залежить від неї. Вода може вилікувати (цілюща, жива вода) або згубити (погана, мертва вода).Вода дає життя і сили всьому живому і може забрати їх. Все це залежить від того, як ми її шануємо.
Вода дорожча за золото.
Без води немає життя.
Не виливай каламутну воду, поки чистої не знайдеш.
Хліб – батько, а вода – мати.
Не сміти криниці – прийдеться напитися.
V. Рефлексія
Огляд відео з інтернету «Властивості води».
- Діти, уявіть, що водичці сьогодні день народження. Що б ви хотіли побажати їй? (відповіді дітей). Розфарбуйте «крапельку води" і прикріпіть до дошки.
VІ. Підсумок уроку
— Де зустрічається вода в природі?
— Чи можуть жити без води рослини, тварини?
— У яких трьох станах може перебувати вода?
— Які властивості води ви знаєте?
— Які загадки запам'ятали?
VІІ. Домашнє завдання:
на вибір – пояснити прислів’я, записані на дошці, порівняти воду й повітря, знайти спільне, вивчити віршик про водичку, намалювати малюнок «Подорож крапельки»; для всіх – шанувати воду.